ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER KANDİLDE NE PİŞİRİLİR?

KANDİLDE NE PİŞİRİLİR?

Kandil gününe özel evde pratik yemekler ve nefis tatlılar hazırlayarak, bu mübarek günü sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.
Kandilde Ne Pişirilir?

Dini ve geleneksel olarak oldukça önemli bir yere sahip olan kandil günleri, Türk kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. İbadetlerle geçirilen ve toplumsal ilişkileri pekiştiren kandiller, paylaşımların artmasına da vesile olur. Bu mübarek günde mutfağınızda tatlı ve tuzlu tariflere yer verebilirsiniz. Kandil günlerinde hazırlanan tatlı ve tuzlu tarifler komşulara ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. Karantina günlerinde bu mümkün olmasa da, evde ailenizle birlikte severek yiyeceğiniz tarifleri sizler için derledik. Kandilde ne pişirilir? diye merak edenler için, en lezzetli 5 tarifi sizlerle paylaşıyoruz. Şimdiden afiyet olsun. Bu zorlu günlerde, Lezzet ailesi olarak herkese hayırlı kandiller diliyoruz. 

Kandil İçin 5 Nefis Tarif!

Kandil Simidi;


Bir kandil geleneği olan kandil simidi,  genellikle hazır paketler halinde satılır. Bu kandil de bir farklılık yapın ve simitlerinizi kendiniz hazırlayın. Detaylı anlatımı ve püf noktalarıyla kandil simidini yaklaşık 40 dakika da hazırlayabilirsiniz.

Lokma;


Osmanlı mutfağından günümüze kadar ulaşan lokma tatlısı, sarayda yeni doğan çocuklar için dağıtılırdı. Daha sonra bayram zamanlarında ve kandillerde de lokma dökülerek paylaşmanın önemi vurgulandı. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan lokma tatlısını, kolayca hazırlayabilirsiniz.

İrmik Helvası;


Sıcak irmiğin kavrulmasıyla hazırlanan irmik helvası da, kalabalık sofralarda yer verilen tatlılar arasındadır. Özellikle doğum ve cenaze gibi törenlerin ardından ikram edilir. Kandil günlerinde de yer verilmeye başlanmıştır.

Un Helvası;


Ana malzemeleri un, süt ve su olan un helvası da, irmik helvası gibi törenlerde dağıtılan bir tatlı çeşididir. Her zevke hitap eden bu tatlıyı, çay sohbetlerinde de ikram edebilirsiniz.

Pişi;


Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi haline gelen pişi, en lezzetli atıştırmalıklar arasında yer alır. Kolayca hazırlanmasının yanı sıra hem tatlı, hem de tuzlu tariflerin yanında servis edilir.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!