ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER MALZEME REHBERİ HURMANIN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

HURMANIN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Hurma günde kaç tane yenmeli? Hurma yıkanır mı? Orucu hurma ile açmanın faydaları nelerdir? İşte, Ramazan ayının sembolü olan hurmanın sağlık açısından 10 mucizevi faydası:
Hurmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ramazan ayının sembolü olarak bilinen hurma, palmiyegiller familyasından bir besindir. Genellikle çöl ve kurak iklimlerde yetişir. Ülkemizde ise Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde yetiştirilir. Hurma, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besindir. Besleyici değeri yüksek olduğu için, her gün en az bir tane tüketilmesi gerekir. Tokluk hissi verdiği için iftar sofralarına hurma ile başlanması önerilir. Hurmanın birçok çeşidi olsa da, ülkemizde en çok tüketilenler Bağdat hurması, Kudüs hurması, İran hurması ve Medine hurmasıdır.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

 • Hurmanın içerisinde bulunan diyet lifleri, bağırsak ve midenin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Bununla birlikte bağırsaktaki faydalı bakterilerin gelişmesine de yardımcı olur. Özellikle sindirim problemi yaşayanların, düzenli olarak hurma tüketmesi önerilir.
 • İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde vücudu dinç tutar ve gün içinde daha enerjik olmanızı sağlar. Halsizlik ve yorgunluk gibi sorunlara karşı vücudu güçlü kılar. Bu nedenle sahurda da 1-2 adet hurma tüketilmesi önerilir.
 • Hurmanın içeriğinde bol miktarda magnezyum ve bakır minerali bulunur. Bu sayede kemikleri güçlendirmesi ve kemik gelişimine destek olmasıyla bilinir. Özellikle menopoz döneminden sonra başlayan kemik erimesi riskini en aza düşürür.
 • İçeriğinde bulunan demir minerali sayesinde kansızlığa iyi gelir. Anemi tedavisinde önerilen besinlerin başında gelir.
 • Hurma, zihinsel gelişimi de destekleyen bir besindir. Özellikle hafızayı güçlendirerek unutkanlık problemlerinin azalmasını sağlar.
 • Antioksidan içerdiği için, toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Kanser hücrelerinin diğer organlara yayılmasını önler.
 • Kalp ve damar sağlığına da iyi gelen hurma, kan akışının hızlanmasını sağlar. Bu sayede kalp krizi riskini de düşürür. Haftada 2 kez hurma tüketilmesi önerilir. Kötü kolesterolü düşürürken, damar sertliğinin giderilmesinde de etkili rol oynar.
 • Hamilelere ve emziren annelere de önerilen besinler arasındadır. Fakat alerjik reaksiyonlar olabileceği için, tüketilmeden önce mutlaka doktora danışılması gerekir.
 • Çocukların gelişimine destek sağladığı için, haftada 2 kez hurma tüketmeleri önerilir. İçeriğinde barındırdığı magnezyum sayesinde kasların güçlenmesine de yardımcı olur. Ayrıca B6 vitamini barındırdığı için, stres ve uykusuzluk problemlerini azaltır.
 • Mevsimsel geçişlerde artış gösteren alerjilere karşı olumlu bir etkisi vardır. Cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olan besinlerden biridir. Özellikle cilt lekelerinin daha hızlı geçmesini sağlar.
 • İçinde Vitamin A, C, Beta Karoten, B1, B2, B3, B6, B9(Folik asit), B12 Vitamin K Ayrıca Oligoelement bulunmaktadır.
 • İdrar söktürücüdür. Dolayısıyla ödem oluşumunu engeller.

Hurma Yıkanır Mı?

Hurma, mutlaka yıkanması gereken bir besindir. Bunun nedeni, yıkanmadan yenilen hurma örneklerinde sağlık açısından riskli olan kadmiyum ve kurşun gibi ağır metallerin bulunmasıdır. Bol suyla yıkanan hurmalar, daha faydalı, daha etli, daha parlak ve yumuşak olur.

Hurma Günde Kaç Tane Yenmeli?

Hurmanın faydalarından yararlanmak için, günde 3 adet tüketmek yeterlidir. Ancak yüksek oranda şeker içerdiği için, diyabet hastalarının hurma miktarını uzmana danışarak belirlemesi gerekir. 

Hurma Çok Yenirse Ne Olur?

Hurmanın fazla tüketilmesi, başta şişkinlik ve hazımsızlık olmak üzere farklı mide problemlerine yol açar. Sindirimi uzun süren hurma, kendinizi uzun süre tok ve rahatsız hissetmenize de neden olabilir.


Bonus: Hurma Truffle


Hurmayı sade bir şekilde tüketmek istemiyorsanız, nefis bir tatlı önerimiz var. İçerisinde hurma, kakao, hindistan cevizi ve badem kullanılan hurma truffle, okuyucularımız tarafından çok beğenilen tatlı atıştırmalıklardan biridir. Hazırlanması 20, pişirmesi ise yalnızca 5 dakika olan hurma truffle, diyet listelerine de eklenebilir.


Şunlara da göz atın:


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!