Hıdırellez'in En Meşhur Yemekleri

Hıdırellez'in meşhur yemekleri nelerdir? Orta Doğu, Anadolu ve Balkanlarda baharın gelişini kutlamak için yapılan Hıdırellez'de ne yenir? İşte, 17 Nefis Hıdırellez Yemeği
Hıdırellez'in En Meşhur Yemekleri
05 Mayıs 2023, 17:19

Bereket ve bolluk günü olarak bilinen Hıdırellez, her sene çeşitli etkinliklerle kutlanır. Bu yıl 5 Mayıs'ta başlayıp 6 Mayıs gecesine kadar sürecek olan Hıdırellez; dualar, yemekler ve bazı etkinlikler ile geçirilen bir gündür. Sadece ülkemizde değil, Balkanlarda da kutlanan bu özel gün, baharın gelişi olarak da bilinir. Osmanlı'dan günümüze kadar ulaşan Hıdırellez günü, yemekler yendikten sonra dilek tutulur. Hıdırellez yemeklerinde akla ilk gelen ise kuzu etidir. Esas yemek kuzu eti olsa da, yörelere göre öne çıkan yemekler de var elbet. İşte, Hıdırellez'in en meşhur 17 yemeği:

  1. Soğuk Ayran Aşı

soğuk ayran aşı

Soğuk ayran aşı çorbası, Doğu Anadolu'nun Hıdırellez yemekleri arasında yer alır. Bazı yörelerde gırar ismiyle de bilinir. Hazırlaması 15, pişirmesi 30 dakika olan ayran aşı, ramazan ayında da sık sık tüketilir.

  1. Keşkek

keşkek

Dövme buğday, nohut ve koyun etiyle hazırlanan keşkek, hemen hemen her yörede aynı şekilde pişirilir. Genellikle Hıdırellez, düğün bayram gibi kalabalık sofralarda sunulur.

  1. Zeytinyağlı Yaprak Sarma

zeytinyağlı yaprak sarma

Hıdırellez denildiğinde akla gelen yemeklerden biri de zeytinyağlı yaprak sarmadır. Asma yaprağı ve pirinç harcı ile hazırlanan yaprak sarma, özellikle Marmara Bölgesi'nde ilgi gören yemeklerden biridir.

  1. Kuzu Mutancana

kuzu mutancana

Osmanlı'dan miras kalan kuzu mutancana, Hıdırellez de sunulan yemeklerden biridir. Ana malzemeleri kuzu eti, soğan, kayısı,üzüm ve incirdir. Yüksek protein içeren kuzu mutancanayı, iftar menülerinde de sunabilirsiniz.

  1. Madımak

madımak

Orta Anadolu'nun özgün yemekleri arasında yer alan madımak, kuzugiller familyasından bir bitki çeşididir. Yemeğin yapımında madımak, soğan, bulgur ve domates kullanılır.

  1. Yoğurtlu Dövme Çorbası

yoğurtlu dövme çorbası

Hıdırellez'de sunulan çorbalar genellikle yoğurt içeriklidir. Yoğurtlu dövme çorbası, İç Anadolu'ya özgü bir yemektir. İçerisinde dövme, yoğurt, nohut ve et suyu kullanılır. İsteğe göre farklı soslarla birlikte sunulabilir.

  1. Boşnak Böreği

boşnak böreği

Bosna Hersek'in milli yemeği olarak bilinen boşnak böreği, Marmara ve Balkan ülkelerinde sık sık tüketilir. Özellikle Hıdırellez gününde ve bayramlarda tepsi tepsi hazırlanarak dağıtılır.

  1. Mıhlama

mıhlama

Karadeniz ile özdeşleşen mıhlama, Hıdırellez'de de sofralardaki yerini alır. Mısır unu, tereyağı ve peynir ile hazırlanan mıhlama, 'kuymak' ismiyle de bilinir. 

  1. Tepsi Kebabı