ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER EL KESİĞİNE NE İYİ GELİR: KESİKLERE İYİ GELEN 6 DOĞAL MALZEME

EL KESİĞİNE NE İYİ GELİR: KESİKLERE İYİ GELEN 6 DOĞAL MALZEME

El kesiğine ne iyi gelir? Kesiklere ilk müdahale nasıl yapılır? Derin kesiklere nasıl müdahale edilmelidir? İşte, kesiklere iyi gelen doğal malzemeler:
El Kesiğine Ne İyi Gelir: Kesiklere İyi Gelen 6 Doğal Malzeme

Mutfakta yemek yaparken, et veya sebze doğrarken hepimizin başına küçük kazalar gelebilir. Bu kazaların en yaygın olanı ise el kesikleridir. Bazen dalgınlık, bazen cam kırıkları, bazen de dikkatsizlik sonucu tatsız kazalar yaşayabilir, parmağınızı kesebilirsiniz. Peki, kesiklere ilk müdahale nasıl yapılır? El kesiklerine ne iyi gelir? İşte, el kesiğinde uygulanması gereken ilk müdahaleler ve kesiklere iyi gelen besinler:


Kesiklere İlk Müdahale Nasıl Olmalı?

  • Eğer tatsız bir kaza yaşadıysanız ve elinizde kesik oluştuysa, yapmanız gereken ilk şey sakin olmaktır.
  • Kesik çok derin değilse bol su ve az miktarda sabunla kesiğin olduğu bölgeyi temizleyin.
  • Daha sonra kesiğin etrafındaki kurumuş kanları oksijenli su yardımıyla temizleyin.
  • Eğer kanama hala durmadıysa, steril biz bezle yaraya baskı uygulayın ve kanamanın durmasını sağlayın.
  • Yaranın olduğu bölgeyi güzelce temizledikten sonra, parmağınıza veya elinize yara bandı takın. Ancak çok sıkı olmamasına dikkat edin.
  • Kesik çok derinse; kanamanın olduğu bölgeye steril bezle baskı uygulayarak en yakın sağlık kuruluşuna gidin ve yardım isteyin. Derin kesikler, kan kaybına ve daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden kanamanız çoksa ve yaranız derinse hiç vakit kaybetmeden sağlık kurumuna gitmeniz gerekir.


Kesiğe İyi Gelen Doğal Besinler

Kesiğe ilk müdahaleyi yaptınız ve kanı durdurdunuz. Kesiğin yol açtığı acı ve yara izlerini hızlı bir şekilde geçirmek için bazı yöntemler mevcut. Yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlamak için, şu malzemelerden yardım alabilirsiniz;

Önemli Not: Eğer kesik çok açıksa veya derinse, bu yöntemleri kesinlikle uygulamayın. Doktorun önerdiği tedavi yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Antioksidan özelliği taşıyan zeytinyağı, cilt hücrelerinin yenilenmesine destek olur. Bir parça pamuğun üzerine bir miktar zeytinyağı dökün. Pamuğu yaranın üzerine hafifçe uygulayın. Yaralı bölgenin zeytinyağını emmesini bekleyin.Antienflamatuar etkili patates, yaranın iyileşme sürecini hızlandırır. Bir adet çiğ patates dilimini, yaranın üzerine uygulayın ve 30 dakika kadar bekletin. Ardından yaranın olduğu bölgeyi yıkayın. Bu uygulamayı günde 2 kez yapabilirsiniz.Elma sirkesine karşı herhangi bir alerjiniz yoksa, bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi yara izlerinin iyileşme sürecini hızlandırır. Parmak ucunuzla elma sirkesini kesik olan bölgeye masaj yaparak sürün. Bu uygulamayı günde 2 kez uygulayabilirsiniz.Yoğurdun yanık tedavisindeki etkilerini bilmeyen yoktur. Cildin eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olan yoğurt, yara izi ve kesiklere de iyi gelmektedir. Kesiğin olduğu bölgeye üzerini kapatacak şekilde yoğurt sürün. 30 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın.Limon, yaralı bölgedeki renk kaybını geri kazandırır ve cildi eski görünümüne kavuşturur. Limon suyunu parmak ucunuzla yaralı bölgeye sürün ve masaj yaparak yedirin. 30 dakika bekledikten sonra bu bölgeyi soğuk suyla durulayın.2 çay kaşığı karbonat ve 2 çay kaşığı balı bir kasede karıştırın. Hazırladığınız karışımı yaranın olduğu bölgeye sürün ve sıcak havlu ile üzerini kapatın. Havlu soğuduğunda yaranın olduğu bölgeyi suyla yıkayın.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!