Morluk Nasıl Geçer? Evde Morluklar İçin 15 Doğal Çözüm

Morluk neden olur, nasıl geçer? Morluklara ne iyi gelir? Morluğa iyi gelen bitkisel yöntemler nelerdir? İşte, cilt yüzeyinde oluşan morluklara karşı en etkili 15 doğal çözüm:
Morluk Nasıl Geçer? Evde Morluklar İçin 15 Doğal Çözüm
13 Ekim 2022, 12:52

Genellikle vücuda alınan bir darbe veya çarpma etkisiyle oluşan morluklar, kendi kendine geçebilme özelliğindedir. Morluk oluşma nedeni, morluğun şiddeti ve bulunduğu alana göre iyileşme süresi değişiklik gösterir. Bazı vitamin eksiklikleri, çarpma/darbeler ve bazı hastalıkların habercisi olarak vücutta morluk oluşabilir. Eğer herhangi bir yere çapmadığınızdan eminseniz ve vücudunuzda sık sık morluk oluşuyorsa, mutlaka doktora görünmelisiniz. Bunun dışında düşme, çarpma ve darbe sonucu oluşan morluklar, alınan darbeye göre mavi ve kırmızı renk aralığındadır. Herhangi bir tedavi uygulanmadığında genelde 1 haftada geçen morluklar, bazı durumlarda 2 haftaya kadar uzayabilir. Ancak bazı tedavi yöntemleri ile bu süreyi kısaltmak da mümkündür. Peki, morluk nasıl gelir, nasıl tedavi edilir? İşte, vücut morluklarına 15 doğal çözüm:

Morluklar Nasıl Değişir?

 1. Morluklar ilk oluşmaya başladığında kırmızımsı bir renktedir.
 2. 1-2 gün içerisinde morluklar mavi ve siyah renge dönüşür.
 3. 3-4 gün sonra ise morluk rengi tekrar değişerek sarı veya yeşile dönüşür.
 4. Birkaç gün ardından açık kahverengi veya kahverengimsi sarıya dönüşür.
 5. 2 hafta sonunda morluk tamamen geçer ve cilt normale döner.

Morluk Nasıl Geçer?

 1. Sarımsak

sarımsak

Antioksidan özelliği sayesinde dokuların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan sarımsağı, yemeklerin içerisinde tüketebilirsiniz. Ayrıca sarımsağı ezerek suyunu morluk olan bölgelere sürebilirsiniz.

 1. Soğan

soğan

Soğanı iki parçaya ayırın ve bir dilimini morluk oluşan bölgeye uygulayın. Bu işlemi düzenli uygulayarak şişkinlik, ağrı ve morlukların kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.

 1. Zencefil

zencefil

İltihap giderici özellikleri bulunan zencefil de morluk tedavisinde kullanılmaktadır. Zencefili ikiye böldükten sonra morluk oluşan bölgeye koyarak bekleyin.

 1. Sirke

sirke

Sirke, kan akışını arttırdığı için morlukların daha kısa sürede geçmesini sağlar. Sirkeyi ılık su ile karıştırın ve temiz pamuk yardımıyla moraran bölgelere sürün. Etkili çözüm için elma sirkesi ve alıç sirkesi kullanabilirsiniz.

 1. Tuz

tuz

Ağrıları hafifletmek ve morluğu kısa sürede geçirmek için uygulayabileceğiniz diğer yöntem tuzdur. Tuzu, suyla hafifçe ıslattıktan sonra morluk oluşan bölgelere ince bir şekilde sürün ve bekletin.

 1. Maydanoz

maydanoz

Maydanozu ezerek macun kıvamına getirin. Bu macunu morluk oluşan bölgelere sürün ve 5 dakika bekletin. Ardından ılık suyla durulayabilirsiniz.

 1. Yaban Mersini

yaban mersini

Yaban mersini özü kılcal damarları güçlendirerek morluğun kısa sürede geçmesini sağlar. Bunun için 1-2 yaban mersinini blenderdan geçirip sıvı kıvama getirin. Ardından bu karışımı morlukların üzerine sürün ve 10 dakika bekletin.

 1. Papaya ve Ananas

ananas

İçeriğindeki enzimler sayesinde papaya ve ananas, kan birikmesini önler. Bu yüzden morluklar geçene kadar ananas ve papaya yiyebilirsiniz.

 1. C Vitamini

c vitamini

C vitamini içeren meyve ve sebzeler, morlukların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Bu meyveleri bol bol tüketebilir veya C vitamini tabletleri kullanabilirsiniz. Ayrıca C vitamini tabletini ezerek toz haline getirin. Bu tozu suyla karıştırıp moraran bölgelere uygulayabilirsiniz.

 1. Muz Kabuğu

muz kabuğu

Muz kabuğunun içini, morlukların üzerine hafifçe bastırın. Bu bölgeyi kabukla ovalayarak iyileşme süresini hızlandırabilirsiniz.

 1. Aloe Vera

aloe vera

Cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunan aloe vera bitkisi, morluk tedavisinde de kullanılır. Aloe vera jelini, morlukların olduğu bölgeye günde 3 kez uygulayarak kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

 1. Limon ve Tuz

limon

Taze sıkılmış limon suyunu temiz bir beze dökün. Üzerine tuz ekledikten sonra bezi morlukların olduğu bölgeye yerleştirin ve 30 dakika bekletin. Her gün bir kez uygulayın.

 1. Soğuk Et

et

Çok eskilerden kalan bu yöntem, morluk oluşmasını önlemek içindir. Düşme ve çarpma durumlarında, acıyan bölgelere soğuk kırmızı et koyup bekletin. Morluk oluşması önemli ölçüde engellenir.

 1. Buz

buz

Şişme, morluk ve yanık tedavisinde ilk uygulanan yöntemlerden biri buzdur. Ancak buzu direkt olarak cilde uygulamak yerine, beze veya havluya sarak uygulamanız gerekir. Aynı zamanda 2-3 saatte bir morluk olan bölgeye 5 dakika buz koyun. Bu sayede hızlıca iyileşecektir.

 1. Patates

patates

Patateste en bilindik yöntemlerden biridir. Patatesin kabuklarını soyduktan sonra dilimleyin. Ardından morluk olan bölgelere patates dilimi koyup 5 dakika bekletin. Gün içinde bu yöntemi 3-4 kez uygulayabilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

 1. Göz altı morlukları nasıl geçer?
 2. El çatlakları nasıl geçer?
 3. Dudak morluğu nasıl geçer?
 4. Ayak altı yanmasına ne iyi gelir?
 5. Dil yarası nasıl geçer?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo