Diyabet Hastaları İçin En İyi 5 ve En Kötü 5 Sebze

Diyabet hastalarının beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Peki, diyabet hastaları hangi sebzeleri yemeli, hangilerinden kaçınmalıdır? Dyt. Berna Hepgüler, diyabet hastaları için en iyi 5 sebze ve uzak durulması gereken 5 sebzeleri anlattı:
Diyabet Hastaları İçin En İyi 5 ve En Kötü 5 Sebze
22 Mayıs 2024, 11:26

Tüm sebzeler eşit faydalara sahip gibi görünse de, bazı sebzeler diyabet hastaları için sakıncalı olabilir. Diyabet hastalarının özellikle karbonhidrat alımına ve kan şekerine dikkat etmeleri çok önemlidir. Sebzeler ve meyveler genel sağlık için harika olsa da, bazıları yüksek karbonhidrat içeriğiyle kan şekerini hızlı yükseltebilir. Bu nedenle, diyabet hastalarının sebze seçiminde dikkatli olmaları ve doğru sebzeleri tercih etmeleri gerekmektedir.

Diyabet Hastaları İçin En İyi Sebzeler

 1. Brokoli

brokoli

Brokoli, turpgiller familyasının bir üyesidir ve ister çiğ ister pişmiş olsun, lif ve besinlerle doludur. Bir bardak doğranmış brokoli yalnızca 6 gram karbonhidrat ve 2,5 gram lif içerir. Brokoli, kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Bu yüzden haşlayarak veya fırında pişirerek tüketebilirsiniz. Ayrıca brokoli, yüksek miktarda C vitamini ve K vitamini içerir, bu da bağışıklık sisteminizi destekler ve kemik sağlığınızı korur.

 1. Lahana

lahana

Kızarmış, fermente edilmiş veya lahana salatası haline getirilmiş lahana, tabağınıza ekleyebileceğiniz harika bir sebzedir. Bir fincan rendelenmiş lahanada yalnızca 4 gram karbonhidrat ve 2 gram lif bulunur. Lahana aynı zamanda antioksidanlar açısından zengindir ve vücudunuzu serbest radikallere karşı korur. Fermente edilmiş lahana, yani turşu, probiyotikler açısından zengindir ve sindirim sağlığınızı iyileştirir.

 1. Kuşkonmaz

kuşkonmaz

Tabağa eklenecek bir diğer lezzetli sebze ise kuşkonmazdır. Sadece 1 fincanda 3 gram lif ve sadece 5 gram karbonhidrat elde edersiniz. Kuşkonmaz haşlama usulüyle pişirildikten sonra tüketilebilir. Ayrıca kuşkonmaz, bileşiğinde B ve C vitamini gibi önemli vitaminler ve folat, demir, magnezyum gibi önemli mineraller yer alır.Bu da hücre sağlığını ve DNA sentezini destekler.

 1. Karnabahar

karnabahar

Karnabahar son yıllarda popülerlik kazandı ve bunun iyi bir nedeni var. Ayrıca karnabaharda fincan başına yalnızca 5 gram karbonhidrat ve 2 gram lif bulunur. Karnabaharı haşlama veya fırınlama usulüyle pişirebilir ve farklı tariflerde kullanabilirsiniz. Karnabahar, B vitaminleri ve potasyum açısından da zengindir, bu da enerji üretimini ve kalp sağlığını destekler.

 1. Kale

kale

Kale de son yıllarda daha popüler hale geliyor. Bardak başına 3 gram lif ve yalnızca 6 gram karbonhidrat içeren bu ürün, tabağa mükemmel bir katkıdır! Kaleyi, salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Kale, yüksek miktarda A, C ve K vitaminleri içerir ve bu da görme, cilt sağlığı ve kemik sağlığını destekler.

patates

Diyabet Hastaları İçin En Kötü Sebzeler

 1. Patates

Patates, diyabetli kişiler için sofradan kaldırılması gereken yüksek glisemik indeksli bir besindir. Araştırmalar, patates kızartmasının nişastayı artırdığını gösteriyor. Sadece bir küçük patateste 30 gram karbonhidrat ve neredeyse 4 gram lif bulunur. Patates, nişasta açısından zengin olduğu için kan şekerini hızla yükseltebilir. Özellikle kızartılmış patateslerden uzak durulmalıdır.

 1. Mısır

İster koçanda ister konservede olsun, sadece ½ fincan mısır tanesinde 21 gramlık çok yüksek miktarda karbonhidrat ve sadece 2 gram lif bulunur. Mısırı seviyorsanız porsiyonu küçük tuttuğunuzdan ve protein ve yüksek lifli gıdalarla eşleştirdiğinizden emin olun. Mısır, aynı zamanda yüksek glisemik indekslidir ve kan şekerini hızla yükseltebilir.

 1. Bezelye

Bezelye, nişastalı sebzeler arasında daha iyi bir seçimdir; ancak bir fincan bezelyede 20 gram karbonhidrat bulunur. Bu yüzden bezelyenin ölçülü bir miktarda tüketilmesine özen gösterin. Bezelye, yüksek miktarda protein ve lif içerse de, kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltebilecek nişastalar içerir.

 1. Bal Kabağı

Bal kabağı fincan başına 16 gram karbonhidrat ve 3 gramdan az lif içerir. Bal kabağını küçük porsiyonlarda tüketebilirsiniz. Ancak bal kabaklı tatlıları sınırlandırmanız gerekebilir. Bal kabağı, A vitamini ve beta-karoten açısından zengin olsa da, yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle dikkatli tüketilmelidir.

 1. Sebze Suyu

Bu içecek, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan önemli bir bileşenden yoksundur: lif! Hangi sebzenin tadını çıkarmayı seçerseniz seçin, yemeğin tamamını yemek en iyisidir. Bu şekilde özellikle karbonhidrat sayarken lifin faydalarından yararlanabilirsiniz. Sadece bir fincan sebze suyunda fincan başına 20 grama yakın karbonhidrat bulunabilir ve tadı tatlandırmak için meyve eklerseniz bu sayı hızla artar!

Önemli Not: Diyabet hastalarının mutlaka doktoruna danışması ve doktorun önerileri doğrultusunda diyetisyen tarafından bir beslenme planı oluşturması önerilir. Her bireyin ihtiyaçları farklıdır ve en iyi beslenme planı kişiye özel olmalıdır. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları, diyabet yönetiminde hayati bir rol oynar ve uzun vadede yaşam kalitenizi artırabilir.

Şunlara da göz atın;

 1. Diyabetik tarifler
 2. Diyabet hastaları için en iyi unlar
 3. Diyabet hastaları peynir yiyebilir mi?
 4. Diyabet hastaları tatlı yiyebilir mi?
 5. Diyabet hastaları için içecek önerileri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo