ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER COVİD-19'LA YAŞAM SERÜVENİNDE ÖNLEMİNİ AL, KENDİNİ KORU

COVİD-19'LA YAŞAM SERÜVENİNDE ÖNLEMİNİ AL, KENDİNİ KORU

Covid 19 virüsünden korunmak için nasıl beslenmeliyiz? Bağışıklığı güçlendiren besinler nelerdir? Virüsten korunmak için ne yapmalıyız? Diyetisyen Merve Sungur'dan Covid 19'a karşı beslenme önerileri:
Covid-19'la Yaşam Serüveninde Önlemini Al, Kendini Koru

Çin’de başlayan ve onlarca ülkeyi saran virüsü, WHO(Dünya Sağlık Örgütü) Mart ayı itibariyle ‘Salgın Hastalık’ olarak ilan etti. Bir önceki virüs türlerine göre daha güçlü ve direk hedef organı akciğer olarak belirleyip Türkiye’de ve Dünya’da bir çok can almışken; her geçen gün mutasyona uğrayarak diğer organlar üzerinde de maalesef etkinliğini arttırıyor.

Diyetisyen Merve Sungur  Covid 19'tan korunmak için nasıl beslenmeliyiz sorusunu sizler için cevapladı:


BİZİ NASIL ELE GEÇİRİYOR?

Yetersiz beslenme ve ya beslenmedeki protein- enerji dengesizliği sonucu vücut ihtiyacı olan vitamin-mineral ihtiyacını karşılayamaz, salgın hastalığa yakalanma riski artar. Vücudun savunma hücrelerinden olan stokinler viral hastalıklarda çevresindeki hücrelere tehlike sinyalleri gönderirler. Stokin salınımının kontrolü sağlanmadığı durumda vücuttaki sağlam dokularda harabiyete uğrar ve stokin fırtınasına neden olur.


Müdahaleye rağmen düşmeyen yüksek ateş, böbrek fonksiyonlarının bozulması, anemi, karaciğer fonksiyonun bozulması, yüksek trigliserit, yüksek ferritin, düşük trombosit gibi bulgulaerın bir arada olması stokin fırtınasının mevcudiyetinin belirtisidir.Bu salgın hastalıkta da yoğun bakımda tedavi gören hastalarda stokin fırtınası yaşanıyor. Bazıları bu süreci atlatabilirken bazı kişilerde ise maalesef ölümle sonuçlanabiliyor.


Riskin Lenfopenik , komorbit (bir ve ya daha fazla hastalığı bir arada barındıran örn.diyabet+hipertansiyon+MS ve ya Ca+myokard enfarktüs+Epilepsi gibi.) , hipoalbüminemi (kan albümin değerinin düşüklüğü), obez ve yaşlı kişilerde daha fazla olduğu görülüyor.