ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER ÇİLEK NEDİR? ÇİLEĞİN FAYDALARI NELERDİR?

ÇİLEK NEDİR? ÇİLEĞİN FAYDALARI NELERDİR?

Çilek tarihi oldukça eskilere dayanan bir meyve. Peki çileğin faydaları nelerdir? Çileğin hikayesi nedir? İşte yanıtlar...
Çilek nedir? Faydaları nelerdir? İşte çileğin hikayesi

Çilek tarihi oldukça eskilere dayanan bir meyve. Peki çileğin faydaları nelerdir? Çileğin hikayesi nedir? İşte yanıtlar...

Sihirli meyve; çilek... Kokusu, lezzeti, albenili rengi ve minik bedeninde gizlediği dev sağlık iksiri ile herkesi büyüleyen çileğe dair…

ÇİLEĞİN HİKAYESİ - VENÜS'ÜN GÖZYAŞLARI

Efsaneye göre Venüs,(Afrodit) yakışıklılığı ile ünlü Adonis’in ölümüne o denli üzülmüş ve ağlamış ki gözyaşları sel olup toprağa akmış. Ve toprakla bütünleşen gözyaşları minik kalp şekilli kırmızı çileklere dönüşmüş. Bu yüzden Romalılar’ın her yıl düzenledikleri Adonis’i anma şölenlerinde çilek, sofraların vazgeçilmez meyvesi imiş.

ÇİLEK, SHEAKESPER'İN BÜYÜLÜ MEYVESİ

Çilek, ortaçağda kalp şekilli biçiminden dolayı tutkunun sembolü idi. Kimilerince San Francesco Sale’in bir yazısında anlattığı gibi toprakta büyüyen ve yılanlar ile diğer sürüngenler tarafından ezildiği halde onların zehrini özümsemeden saflığını koruyan çilek, masumluğun simgesi idi. Ünlü İngiliz yazar Sheakesper de ısırgan otunun altında ezilmeden büyüyen çileğin güzelliği, saflığı ve hoş kokuyu simgelediğini yazmıştı. Yiyeni büyülediğine inandığı çileğe “sihirli meyve” adını takmıştı.

ÇİLEĞİN TARİHİ

Rönasans döneminde Fransa kralı XIV Louis, çok sevdiği çileğin Versallies Sarayı bahçelerinde yetiştirilmesini istemişti. Aristokrat fransız kadınları köylere gidip çiftçilerden çilek satın alırlar ve görkemli sofralarında çileği krema ile şeker eşliğinde sunarlardı.

ÇİLEĞİN FAYDALARI NELERDİR?

  • Çilek, C vitamini açısından portakaldan zengin. 100 gramında 54 mg. C vitamini bulunur. Oysa aynı miktar portakalda 50, greyfurtta ise 40 mg C vitamini vardır.
  • Yetişkinlerde günlük C vitamini gereksinimin 60 mg olduğunu düşünürsek, 1 kase çilek yeterli olur.
  • Folik asit deposu çilekte düşük miktarda sodyum ve bol potasyum bulunur.
  • Bu nedenle hipertansiyon vakalarında çilek yararlıdır.
  • İçeriğindeki organik asitlerle vücudun su tutmasını önler.
  • İştah kesici özellikler içerir.

ÇİLEKLİ TARİFLER

Bademli mermer kek nasıl yapılır?Çilekli aşk pastası tarifi;Çilekli çikolata parçaları tarifi;Çilekli yıldız milföy tarifi;Çilekli melek kek nasıl yapılır?