Çilek Nasıl Saklanır?

Çilek nasıl saklanır? Bahar aylarının gözde meyvesi çilek nasıl muhafaza edilir sizler için anlattık. İşte çilek nasıl saklanır:
Çilek Nasıl Saklanır?
24 Nisan 2024, 22:12

Çilek ilkbahar ayı ile birlikte tezgahlarda yerini alır. Göz alıcı rengi ve tadı ile hemen dikkat çeker. Çilekle lezzetli tatlılar ve içecekler yapılır. 'Peki çilek nasıl saklanır? Nasıl muhafaza edilir?' İşte, detaylar:

çilek

Çilekler Buzdolabında Nasıl Saklanır?

 1. Çilek su ile dolu, yumuşak bir meyvedir. Oda sıcaklığındansa buzdolabında saklamak gerekir. Buzdolabında ise 2-3 güne kadar saklanabilir.
 2. Çilekler kese, poşet ya da saklama kabı içerisinde buzdolabında saklanmalıdır. 
 3. Çileklerin önden yıkanması bozulma hızını arttırır, bu sebeple çilekleri yemenden ya da kullanmadan önce yıkamanız önerilir. Yeşil sap kısımları da son anda koparılmalıdır. 

çilek

Çilek Dondurucuya Konur Mu?

 1. Çilekler dondurucuda saklanabilir. Bu şekilde saklamak istiyorsanız bilmeniz gereken ve yapmanız gerekenler şu şekildedir;
 2. Çilekleri dondurucuya koymadan önce su dolu bir kabın içerisine bir tatlı kaşığı sirke atın ve karıştırın. Su içerisinde çilekleri koyarak 10 dakika bekletin. Temiz su ile çilekleri yıkadıktan sonra biz bez üzerine sererek iyice kurumalarını bekleyin. 
 3. Kuruyan çileklerin yeşil kısımlarını kesin, isteğinize ve kullanım alanınıza göre çilekleri dilimleyin. Eğer vaktiniz varsa bir tepsi üzerine çilekleri dizerek birkaç saat dondurucuda dondurun ardından buzdolabı poşetlerine bölün. Poşetleri sıkıca bağlayarak dondurucuda çileklerinizi saklayın. Ancak o kadar vaktiniz yoksa çilekleri direk buzdolabı poşetlerine koyarak dondurucuda saklayabilirsiniz. 
 4. Çilek su içeriği yüksek bir meyve olduğundan dolayı dondurucudan çıkarttığınızda ilk aldığınız canlılıkta gözükmeyecektir. Taze ve tadı güzel olur ancak görüntüde farklılıklar meydana gelebilir. Dondurucudan çıkartarak kullandığınız çileklerle tatlılar, soslar, içecekler yapabilirsiniz. 

Çilek Nasıl Saklanmamalı?

 1. Çilek güneş atında saklanmamalı. Direk olarak güneş ışığına maruz kaldığında içerisindeki su çekilerek büzüşecektir. Bu da çileklerin hızla bozulmasına sebep olacaktır.
 2. Çilekler yıkandıktan sonra iyice kurumadan saklanmamalı. Islak ve sıkışık bir şekilde saklandıklarında küflenme meydana gelecektir. 
 3. Çilekler buzdolabında açık bir şekilde saklanmamalı. Bu şekilde saklandığında çileklerde kuruma meydana gelecektir. 

Şunlara da göz atın;

 1. Çilek nasıl yetiştirilir?
 2. Çilekli tarifler
 3. Çileğin faydaları nelerdir?
 4. Un nasıl saklanır?
 5. Cevizli sucuk nasıl saklanır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo