Cevizli Tatlı Tarifleri: 10 Farklı Cevizli Tatlı Tarifi

Sonbaharın başlaması ile birlikte taze cevizler toplanmaya başlar. Taze ya da kuru ceviz ile hazırlanan, birbirinden lezzetli tatlı tariflerini sizler için derledik. İşte, 10 farklı lezzetli tatlı tarifleri:
Cevizli Tatlı Tarifleri: 10 Farklı Cevizli Tatlı Tarifi
22 Nisan 2024, 10:33

Ceviz, bir ağacın meyvesidir. Ceviz, yaz ve sonbahar aylarında yetişir. İklim şartlarına göre hasat dönemi Ağustos ayında başlar, sonbahar boyunca devame eder. Sonbahar aylarında taze cevizler tezgahlarda yerini alır. Sizler için ceviz ile hazırlanan tatlı tariflerini derledik. Taze ya da kuru ceviz ile hazırlanan, birbirinden lezzetli tatlı tariflerini sizler için derledik. İşte, 10 farklı lezzetli tatlı tarifleri:

 1. Ceviz Ezmesi

Ceviz ezmesi

Burdur'un ceviz ezmesi irmik, şeker ve dövülmüş cevizden oluşur. Yapılan ezme dilimler halinde servis edilir. Dilerseniz çay ya da kahve yanına çok yakışacaktır.

 1. Ceviz Tatlısı

ceviz tatlısı

Ham ceviz ile hazırlanan ceviz tatlısı bütün şekilde pişirilir. Kaymak ile birlikte servis edilebilir.

 1. Taze Lorlu Dondurma & Fırında Şeftali

Taze lorlu dondurma & fırında şeftali

Ceviz, lor peyniri ve şeftalinin birleştiği nefis bir tarifle karşınızdayız. Bu tatlıyı yaz akşamlarında büyük bir zevk ile tüketebilirsiniz. 

 1. Kadayıflı Ve Cevizli Muhallebi

Kadayıflı ve cevizli muhallebi

Yumuşak ve lezzetli muhallebi, kıtır cevizli kadayıf arasında uyumlu bir lezzet oluyor. Bu lezzeti dilerseniz çay ya da kahve yanında tüketebilirsiniz. 

 1. Şekerli Çıtır Cevizler

şekerli çıtır cevizler

Şekerli ceviz çıtırları özellikle Türk kahvesi yanına çok yakışacaktır. Tarçın ve vanilya ile lezzetlendirilen bu tada bayılacaksınız.

 1. Elmalı Ve Cevizli Crumble

elmalı cevizli crumble

Lezzetli elmalı harç, yulaflı crumble hamuru ile buluşunca mükemmel bir lezzet ortaya çıkıyor. Dilerseniz vanilyalı ya da sade dondurma ile birlikte servis edebilirsiniz. 

 1. Cevizli Şekerlemeli Çikolatalı Tart

Cevizli şekerlemeli çikolatalı tart

Çay saatlerinize eşlik edecek şahane bir tart tarifi ile karşınızdayız. Cevizli şekerleme ve çikolata dolgusu ile tatlandırılan bu tart, ortalama 50 dakika içinde sofralardaki yerini alır.

 1. Cevizli Çikolata Trüf

Cevizli & Çikolata Trüf


Az malzeme ile hazırlanan trüf, Fransız mutfağının sevilen tatlarından biridir. Çikolata, kakao ve ceviz ile hazırlanan trüfler, atıştırmalık olarak sunulur.

 1. Armutlu Cevizli Cheesecake Tart

Armutlu cevizli cheesecake tart

Görüntüsü gibi lezzetli olan bu tat sofralarınıza çok yakışacak. Sonbaharın meyvesi armut ile birlikte cevizin uyumuna bayılacaksınız.

 1. Balkabaklı Mini Tart

Mini Balkabaklı Tart

Eylül, Ekim aylarında çıkmaya başlayan balkabakları sonbahar ve kışın vazgeçilmez bir meyvesi. Tart ile birleşince bu lezzete bayılacaksınız. 

Şunlara da göz atın;

 1. Cevizli tarifler
 2. Cevizli sucuk nasıl saklanır?
 3. Ceviz nasıl saklanır?
 4. Kestane nasıl saklanır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo