Baş Dönmesine Ne İyi Gelir?

Baş dönmesi nedir, neden olur? Baş dönmesi nasıl geçer? Baş dönmesi durumunda ne yapılmalıdır? İşte, mucizevi etkileriyle baş dönmesine iyi gelen besinler
Baş Dönmesine Ne İyi Gelir?
09 Eylül 2021, 13:02

Herkesin hayatında en az bir kez yaşadığı bir problem olan baş dönmesi, bazı hastalıkların habercisi olabilir. Tansiyon düşmesi, hamilelik, yorgunluk, vertigo gibi nedenlerle ortaya çıkan baş dönmesi, sürekli yaşandığında mutlaka doktora başvurulması gerekir. Baş dönmesi kısa süreli olsa da, hayat standartlarını düşürebilir. Ayrıca ileri seviyelerinde düşmelere, çarpmalara ve darbelere neden olabilir. Peki, baş dönmesi neden olur? Baş dönmesi nasıl geçer? Baş dönmesine ne iyi gelir? Bu soruları sizler için cevapladık. İşte, baş dönmesi nedenleri ve baş dönmesine iyi gelen besinler:


Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir?

 1. Uzun süre aç kalmak
 2. Tansiyon düşmesi
 3. Hamilelik
 4. Güneş çarpması
 5. Kan şekerinin düşmesi
 6. Aniden ayağa kalkmak
 7. Migren
 8. Psikolojik travmalar
 9. Stres bozukluğu
 10. Aşırı yorgunluğu
 11. Nörolojik rahatsızlıklar
 12. Göz hastalıkları
 13. Vertigo
 14. Kulak enfeksiyonları
 15. Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı
 16. Araç tutması
 17. Uykusuzluk


Baş Dönmesine Ne İyi Gelir?

Baş dönmesi durumunda bazı besinler oldukça etkilidir. Baş dönmesi yaşadığınızda bu malzemeleri kullanarak rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.


 1. Zencefil

Mide bulantısı gibi sindirim sorunlarına iyi gelen zencefil, baş dönmesi için de doğal bir reçete. Kan akışını düzenlemesiyle bilinen zencefil, baş dönmesinin hızlı bir şekilde geçmesini sağlar. Bu gibi durumlarda bir fincan zencefil çayı içmek sorunlarınızı hafifletir.

Zencefilin faydaları nelerdir? yazımızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.


 1. Bal

Baş dönmesinin nedeni uzun süre aç kalmak veya kan şekerinin düşmesi ise bal tüketmeniz gerekir. Ancak balı sade bir şekilde tüketmek yerine bir bardak suyun içerisine bir kaşık koymanızı öneriyoruz. Birkaç damla elma sirkesi ekleyerek baş dönmesi probleminden kurtulabilirsiniz.

Anzer balının faydaları hakkında detayla bilgi alabilirsiniz.


 1. Limon

Özellikle tansiyon düşmesi nedeniyle yaşanan baş dönmelerinde ilk olarak limon kullanmanızı öneriyoruz. Bir bardak suyun içerisine yarım limon sıkın. 2 çay kaşığı toz şeker ekleyip karıştırarak için. Baş dönmesinin kısa sürede geçtiğini göreceksiniz.

Limonun hiç bilmediğiniz kullanma alanlarını okuyarak bilgi edinebilirsiniz.


 1. Nane

İçeriğinde bulunan vitaminler sayesinde baş dönmesi problemini hızlı bir şekilde geçiren nane, aynı zamanda bağışıklığı da güçlendirir. Nane çayı içmek sakinleşmenizi de sağlar.

Nane çayı nasıl yapılır sorusu için detaylara göz atabilirsiniz.


 1. Bektaşi Üzümü

Frenk üzümü ve kurt üzümü olarak da bilinen bektaşi üzümü, içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde kan dolaşımını hızlandırır. 3-4 adet bektaşi üzümünü ezin ve kişniş tohumu ekleyerek bir gece bekletin. Daha sonra suyunu çıkartarak içebilirsiniz.


 1. Kabak Çekirdeği

Bağışıklığı güçlendiren kabak çekirdeği, baş dönmesini geçirmesiyle bilinir. Bu sorunu yaşadığınızda 4-5 adet kabak çekirdeği yiyebilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

 1. Migrene ne iyi gelir?
 2. Mide bulantısı nasıl geçer?
 3. Mide ağrısı nasıl geçer?
 4. Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir?
 5. Öksürüğe ne iyi gelir?
 6. Kabızlığı önleyen besinler nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo