Baklavadan Sıkılanlara Özel 15 Bayramlık Şerbetli Tatlı Tarifi

Şerbetli tatlılar nasıl yapılır? En sevilen şerbetli tatlılar nelerdir? İşte, Bayrama özel olarak sunulan birbirinden lezzetli ve kolay 15 nefis şerbetli tatlı tarifi
Baklavadan Sıkılanlara Özel 15 Bayramlık Şerbetli Tatlı Tarifi
15 Nisan 2024, 10:19

Kurban Bayramı tüm bereketiyle geldi çattı. Bu sene kalabalık sofralar kuramasak da, bayram coşkusunu evlerimizde yaşatacak birbirinden lezzetli tatlı önerilerimizle sizlerleyiz. Bayramın vazgeçilmezi haline gelen ve okuyucularımız tarafından çok sevilen şerbetli tatlıları sizler için yazımızda derledik. Okuyucularımız tarafından en çok sevilen şerbetli tatlıları, püf noktaları ile birlikte kolayca hazırlayabilirsiniz. Bu sene baklava yerine daha pratik tatlılara yönelmek isteyenler için, işte bayrama özel 15 nefis şerbetli tatlı tarifi:

  1. Bülbül Yuvası

bülbül yuvası

Listemize Türk mutfağının en özel tatlılarından biri olan bülbül yuvası ile başlıyoruz. Rulo haline getirilmiş hamurun ceviz ile doldurulmasıyla sunulan bülbül yuvası tatlısını hazırlamak 20, pişirmek ise 25 dakikadır.

  1. Hanım Göbeği

hanım göbeği

Un, yumurta ve şerbet ile hazırlanan hanım göbeği, Osmanlı'dan miras kalan lezzetlerden biridir. Yuvarlak bir şekilde hazırlanan hamurun ortasına delik şekli verilir. Hamurlar kızartıldıktan sonra şerbet ile servis edilir.

  1. Ekmek Kadayıfı

ekmek kadayıfı

Arta kalan ekmekleri değerlendirmenin en lezzetli yolunu sizlerle paylaşıyoruz. Hazırladığınız ekmek kadayıflarının arasına kaymak eklemeyi unutmayın.

  1. Revani

revani

Bayram tatlıları denildiğinde ilk akla gelen tariflerden biri de revanidir. Hazırlaması 20, pişirmesi 15 dakika olan revaniyi; limon, havuç ve portakal ile tatlandırabilirsiniz.

  1. Kaymaklı Künefe

kaymaklı künefe

Hatay mutfağının eşsiz lezzetleri arasında yer alan künefeyi evde kendi ellerinizle hazırlamaya ne dersiniz? Ana malzemeleri tel kadayıf, kaymak ve şerbet olan künefe, ortalama 40-45 dakika içerisinde sofraların baş köşesindeki yerini alır.

  1. Burma Kadayıf

burma kadayıf

Bayram sofralarında sık sık yer verilen kadayıfı, bu kez antep fıstığı ile buluşturuyoruz. Fıstıkla doldurulan kadayıfları rulo haline getirdikten sonra, size yalnızca bu lezzetin pişmesini beklemek kalıyor.

  1. Sarı Burma Tatlısı

sarı burma tatlısı

Bu bayram baklava yerine farklı bir tat denemek isteyenler için sarı burma tatlısını öneriyoruz. Hem görünümü, hem de lezzetiyle baklavayı aratmayan sarı burma tatlısını, ince çekilmiş ceviz ile doldurabilirsiniz. Sarığı burma tatlısı olarak da bilinen bu lezzet, Adıyaman ile özdeşleşmiştir.

  1. Server Paşa Tatlısı

server paşa tatlısı

Saray mutfağından günümüze kadar ulaşan nefis bir tatlıyla listemize devam ediyoruz. Bayat ekmek, süt, şerbet ve kaymak ile hazırlanan server paşa tatlısı için bayram sofralarınızda büyük bir yer açın.

  1. Karakuş Tatlısı

karakuş tatlısı

Görünümü ile baklavayı andıran karakuş tatlısı, Adana mutfağına özgü bir tatlı çeşididir. İç harcı ceviz ile doldurulan yufkalar, baklavaya göre daha kalın ve çıtır bir şekilde sunulur. 

  1. Vezir Parmağı