Hazır Yufkadan Midye Baklava

Hazır Yufkadan Midye Baklava
04 Nisan 2024

Midye şekli verilen bu baklava, özellikle bayram zamanlarında tercih edilen tatlılardan biridir. Hazır baklava yufkasıyla açılır. Kaymak eşliğinde servis edilebilir. Malzemeler hazırsa, midye baklava tarifi için detaylara geçebiliriz.

Dilerseniz, cevizli bakla tarifini de deneyebilirsiniz.

Hazırlanma Süresi : 1 saat
Pişirme Süresi : 35 dakika
Kaç Kişilik: 10 Kişilik
Bu Tarifi Ne Kadar Beğendiniz?

Bu Tarifi 2 Kişi Kaydetti
Hazır Yufkadan Midye Baklava için

Malzemeler

 • 6 adet baklavalık yufka 400 g sadeyağ
 • 600 g Antep fıstığı içi (Çekilmiş)
 • 700 g şeker
 • 400 g içme suyu
 • 1/2 adet limon

Kaymak için

 • 1 l süt
 • 150 g irmik
Hazır Yufkadan Midye Baklava

Nasıl Yapılır

 1. Kaymak için, sütü kaynatın ve kaynadıktan sonra ağır ağır 150 g irmiği yedirerek karıştırın. Kıvama geldiğinde altını kapatıp soğumaya bırakın.
 2. Tezgahın üzerine yufkayı tek kat olacak şekilde serin ve kenarlarını düz kalacak şekilde, ortasını parmaklarınız ile pile yapar gibi büzün. 
 3. Yufkanın ortasına 2’şer parmak aralık bırakarak tepeleme tatlı kaşığı ile fıstık koyun. Bir yufkadan ortalama 6-8 adet midye baklava çıkacaktır. Bu işlemi tüm yufkalara uygulayın.
 4. İyice soğuyan kaymağı krema torbasına alın ve fıstık koyduğunuz yerlerin üzerine; 1-1,5 cm çapında toplar olacak şekilde sıkın. Pileli yaptığınız yufkanın üstünü kaymağın üzerinden kapatın. 
 5. Yanlardaki düz kısımları kaymak ve fıstık arasında kalacak şekilde en üstte, birbirinin üzerine kapayın. Fıstık ve kaymağın arasında kalan kısmı parmak uçlarınızla sıkıştırın ve buralardan midyeleri tek tek kesin. 
 6. Sonrasında midyeleri ters çevirerek tepsiye tek tek, düzgünce yerleştirin ve üzerine sıvı haldeki sadeyağı fırça ile yedirerek yağı emmesi için 10 dakika bekletin.
 7. Tepsiyi önceden ısıtılmış ve sadece alt sıcaklık ayarı açık olan 200 derecedeki fırının orta rafına yerleştirerek yaklaşık 35 dakika süreyle kızarıncaya kadar pişirin.
 8. Şerbeti için, şeker ve suyu bir tencerede kaynayıncaya kadar karıştırın. Kaynayınca limonun suyunu sıkıp 1 dakika daha bekletin ve şerbetin altını kısarak, sıcak kalması için ocakta beklemeye bırakın.  
 9. Baklava tepsisini fırından alır almaz üzerine sıcak şerbeti kepçe yardımıyla eşit olacak şekilde verin.
 10. Oda sıcaklığına gelince servis edin.
Yorumlar

Benzer Tarifler

Lezzet Logo