Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Eklem ağrıları neden olur ve nasıl geçer? Vücudu birbirine bağlayan eklemler, yanlış hareketler sonucunda şiddetli ağrılara neden olabilir. Fizyoterapist Necdet Döner, eklem ağrıları için uygulamanız gerekenleri anlattı.
Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?
17 Ağustos 2023, 10:23

Vücudumuzda bütün kemikler birbirlerine eklemlerimiz sayesinde bağlanmıştır. Yaptığımız hareketler aslında eklemlerimiz sayesinde gerçekleşmektedir. Eklemlerimiz ne kadar sağlıklı olursa o kadar sağlıklı hareket etmemiz demektir. Bu yazımda eklem sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız konusunu ele aldım.

Eklemler hareketi sürtünmesiz bir şekilde yapabilmesi için eklemi oluşturan kemiklerin üzerinde kıkırdak elastik bir dokuyla kaplıdır. Hareketler birbiri üzerinde kayarak gerçekleşir. Bu kıkırdaklar amortisör görevi gören yüzde 80’i su kalan yüzde 20’si ise kollajen liflerden oluşur.

egzersiz

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

 1. Düzenli fiziksel aktivite, hareketle beraber kemik, kıkırdak, tendonlar, bağlar ve kasların hem korunması hem yenilenmesi için oldukça faydalı olacaktır. Hareket etmezsek kıkırdak dokusu yeteri kadar beslenemez.
 2. Manuel terapi belirli aralıklarla yaptıracağınız manuel terapi omurga dahil olmak üzere tüm eklem sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır. Fonksiyon bozukluğu eklemlerdeki blokajlar ve eklemlerdeki dizilim bozukluğu için elle uygulanan doktor veya fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır.
 3. Yoga ve meditasyon
 4. Yeteri kadar su içmeliyiz. Su sadece organizmanın detoksu için olmadığını aynı zamanda kıkırdak dokusu içinde faydalıdır. Az önce de bahsettiğim gibi kıkırdak dokusunun yüzde 80’i sudan oluşmaktadır. Organizmada yeteri kadar su varsa kıkırdaklarda o kadar fonksiyonunu yerine getirir.

eklem ağrısı

 1. Sağlıklı beslenme
 2. Masaj ile kaslarınızı gevşetebilirsiniz.
 3. Fazla kilolarınız varsa bunlardan kurtulun. Eklemin taşıma kapasitesi vardır örneğin 10 kg taşıyabilen ekleme siz 15 kg yüklerseniz bu eklem buna yük gelip ilerleyen zamanlarda o eklem size problem çıkaracaktır bu yüzden fazla kilolarımızdan kurtulalım.

Dr. Hendel’in bir sözünü eklemek istiyorum. Eklem şikayetlerinin kökeninde genellikle fazla kilolar ve yetersiz hareket vardır. Fazla kilolar eklemlerde uzun dönemde kireçlenmeye yol açabilecek aşırı ve yanlış yüklenmenin önemli bir nedeni olduğunu belirtiyor. Bu yazımında sonuna geldim merak ettiğiniz sormak istediğiniz soruları aşağıda yer alan instagram adresimden sorabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Şunlara da göz atın;

 1. Ense ağrısı neden olur?
 2. Duruş bozukluğu egzersizleri
 3. Eklem kireçlenmesi için beslenme önerileri
 4. Esneme hareketleri nasıl yapılır?
 5. Bel fıtığı egzersizleri
Kategoriler
Lezzet Logo