Duruş Bozukluğu İçin Hangi Egzersizler Yapılır?

Duruş bozukluğu nedir? Duruş bozukluğu nasıl anlaşılır? Duruş bozukluğu için hangi egzersizler yapılır? Fizyoterapist Necdet Döner, duruş bozukluğu için yapılması gereken egzersizleri anlattı.
Duruş Bozukluğu İçin Hangi Egzersizler Yapılır?
27 Nisan 2023, 11:49

Son zamanlarda duruş bozukluğuna bağlı omurga rahatsızlıkları artmaktadır. Postür oturur pozisyonda veya ayaktayken vücudumuzun aldığı pozisyon olarak ifade edebiliriz. Özellikle bel boyun ve sırt ağrıları birçok kişide görülmektedir ve genel sebebi ise duruş bozukluğudur. Duruş bozukluğunda ne tür egzersizler yapmalıyız bu yazımda siz değerli okuyucularıma bahsedeceğim.

duruş bozukluğu

Öncelikle doğru duruştan bahsederek başlamak istiyorum. Ayaktayken kulak omuz ve kalça eklemi aynı hizada olacak şekilde olmalıdır. Masa başı çalışan kişilerde, şoförlerde, tekrarlayıcı hareketler yapılan meslek kollarında duruş bozukluğu çok sık görülmektedir. Diğer sebepler ise hareketsiz yaşam tarzı, bilinçsizlik, psikolojik faktörler, kas iskelet sistemi hastalıkları vb. gibi sebepleri sayabiliriz. Duruş bozukluğunu önlemenin en iyi yolu doğru duruş hakkında bilinçlenmek olmalı fazla kilolarınız varsa bunlardan kurtulmak olmalıdır.

duruş bozukluğu

Duruş Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

 1. Aynanın karşısına geçtiğimizde bir omuz diğer omuzdan yukarıda veya aşağıdaysa
 2. Leğen kemiğinde yükseklik farkı varsa
 3. Boyun öne tilt yapmışsa
 4. Omuzlar öne doğru dönmüşse duruş bozukluğu olabilir.

şınav pozisyonu

Duruş Bozukluğu İçin Hangi Egzersizler Yapılır?

 1. Ayaktayken duvara yaslanalım. Baş, sırt ve kalça bölgesi duvara temas etsin. Elleri de ters T şeklinde duvara yaslayalım ellerimizi önde birleştirip başlangıç noktasına götürerek on tekrar yapalım.
 2. Yüz üstü uzanın, elleriniz dirsekleriniz ve ayak parmaklarınız yerle temas edecek şekilde şınav çeker gibi pozisyon alalım. Ve bu şekilde uzun süre kalmaya çalışalım. 3-4 set olacak şekilde yapalım.
 3. Oturma pozisyonunda başınızı sağa sola yatırıp esnetin. Elinizle üstten bastırın ve adelenizi gerin on tekrar olacak şekilde yapalım.
 4. Yüzükoyun yatın kollarınızı 90 derece kırın.Ellerinizi yerden yukarı doğru kaldırın. İlerleyen aşamada kollarla beraber başımızı da yukarı doğru on tekrar olacak şekilde kaldıralım.

Şunlara da göz atın;

 1. Kamburluğu önlemek için hangi egzersizler yapılmalı?
 2. Evde esneme hareketleri
 3. Bel fıtığı egzersizleri
 4. Boy uzatma egzersizleri
 5. Bacak sıkılaştırma egzersizleri
Kategoriler
Lezzet Logo