ANASAYFA SAĞLIK VE GÜZELLİK RAMAZAN’DA SAĞLIKLI BESLENİN

RAMAZAN’DA SAĞLIKLI BESLENİN

Özellikle sıcak havalarda tutulan oruçlarda doğru beslenmenin yanı sıra iftar ve sahur arasındaki zaman diliminde sıvı desteğinin sağlanması çok önemli. Peki hem oruç tutup hem nasıl sağlıklı beslenebiliriz?
Ramazan’da sağlıklı beslenin

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı: Dilara Koçak

Ramazan ayında en sık karşılaşılan problemler halsizlik, yorgunluk ve baş ağrısı oluyor. Uzun süre aç ve susuz kalmanın etkisiyle yaşanan bu belirtileri doğru beslenerek azaltmak mümkün. Ramazan ile beraber öğün saatleri, sayısı, düzeni ve tüketilen miktar gibi birçok konuda insanların beslenme alışkanlıkları değişebiliyor. O nedenle süreci iyi bir şekilde yöneterek, yaşamın her döneminde olduğu gibi ‘yeterli ve dengeli beslenme’yi amaç edinmeniz önemlidir. Diyetisyen Dilara Koçak’ın verdiği 10 ipucuyla Ramazan ayını daha sağlıklı ve enerjik geçirmek mümkün.

MUTLAKA SAHURA KALKIN
Normalde 3 ana, 1-2 ara öğün şeklinde olan günlük beslenme düzeni Ramazan’da sahur, iftar ve bir ara öğün olarak planlanabilir.

Sahura kalkmayı alışkanlık haline getirmek yapılacak en doğru davranıştır. Bu şekilde hem açlık süreniz azalır hem de metabolizma hızınızı korumuş olursunuz.

Sahurda protein açısından zengin olan yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi hafif gıdalar yiyerek uzun saatler boyunca yok kalır, enerjinizi koruyabilirsiniz. Bunların yanında tam buğday, çavdar, kepekli ekmek yemek de tok kalmanıza yardım eder, gün içerisinde kan şekeri dengenizi sağlar.

Sahurda yemek olarak çorba, az yağla yapılmış zeytinyağlı yemekler veya hafif kahvaltılardan birisini seçmek en doğrusu olacaktır. Ayrıca susuzluğu tetikleyecek aşırı yağlı ve tuzlu besinlerden uzak durulmalıdır.

İftarda boş mideyi birden doldurmak ani tansiyon ve şeker yükselmelerine, mide-bağırsak rahatsızlıklarına sebep olduğu için iftardan sahura kadar öğün sayısını artırıp, aralıklarla beslenmeye özen gösterin.

Tatlı seçiminizi iftardan hemen sonra yapmak yerine 1-2 saat sonra ara öğünde tercih etmek ve ağır şerbetli tatlılar yerine hafif meyve tatlıları veya dondurma tüketmek daha sağlıklı olacaktır.

İftardan sonra yarım saatlik yürüyüşler yapmayı deneyin.

Ramazan süresince meyve tüketimi ihmal edilir. Günde en az 2 porsiyon meyveyi çiğ ya da şeker ilave etmeden pişirerek komposto olarak tüketmeye çalışın.

Özellikle yaz aylarına denk gelen oruçlarda gün içinde sıvı ve mineral kaybı yaşanır. Bu durumu telafi edebilmek için iftar ve sahur arasında bol su ve ayrıca maden suyu içmeye özen göstermelisiniz.

Ramazan ayında mideyi rahatsız etmemek ve kalori alımını kontrol etmek için en doğru pişirme yöntemleri ızgara, fırınlama, haşlama veya buğulamadır. Fazla yağ alımına sebep olacak kızartma ve kavurma yöntemlerini uygulamamaya özen göstermelisiniz.

BU MENÜLERE DİKKAT!
Şayet diyabet, şeker ya da çölyak hastalığı gibi özel durumlarınız varsa, özellikle Ramazan ayı boyunca beslenmenize her zamankinden daha fazla dikkat etmelisiniz. Bu gibi özel durumları olanlar, verdiğimiz tarifleri deneyimleyebilirler.

Glutensiz kabak spagetti tarifi için TIKLAYINIZ
Glutensiz şekersiz diyet puding tarifi için TIKLAYINIZ
Şekersiz kuru meyveli yulaflı kurabiye tarifi için TIKLAYINIZ


Şunlara da göz atın:


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!