ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER ZEYNEP'İN MUTFAĞI

ZEYNEP'İN MUTFAĞI

Ballı, muzlu, çikolatalı, meyveli… Sevdiğiniz tüm karışımları dondurarak harika dondurmalar yapabilirsiniz.
Zeynep'in mutfağı

Zeynep Ağaoğulları
Şef, yemek stilisti
@zeynepagaogullari
zeynep@supernormalfood.com

“Bundan sonra ne zaman istersen dondurma yiyebileceksin” cümlesi, bademcikleri alınmadan önce her çocuğa söylenir. Ben de o çocuklardan biriydim. Küçükken dondurma yemek çok önemli bir andı benim için. Her tarafını eşit şekilde, yuvarlak şeklini bozmamaya özen göstererek yerdim, çikolatalıyı daima en sona saklardım. Bu mutlu dakikalar genellikle, sinsice arkadan yaklaşan teyzemin beni sarsması ve elimdeki külahtan dondurma toplarının kuma düşmesiyle sonuçlanırdı.

Buzu sadece zenginler kullanırdı
Günümüz koşullarında, dondurmanın her türünü, her an bulabiliyoruz. Ancak dondurucuların olmadığı dönemlerde, sıcak iklimli bölgelerde, buza sahip olmak sadece çok zenginlerin sahip olduğu bir lükstü. Eski çağlarda, kış boyunca toplanan buzun ve karın, yaz aylarında saklanması için “buz evleri” inşa ediyorlardı. Bunları ilk yapanlar ve M.Ö. 400 yıllarında, buzu mutfakta kullanmaya ilk başlayanlar Perslerdi. Buz, gül suyu, safran ve çeşitli meyveleri karıştırarak hazırladıkları tatlı ve kar katarak hazırladıkları meyveli içecek “şerbet”, günümüzdeki sorbe tariflerinin atalarıdır. Eski Roma İmparatorluğu’nda da buz; tatlı ve içecek yapımında kullanılıyordu. Bir rivayete göre; M.S. 60 yıllarında, aşırılıklarıyla ünlü İmparator Nero’nun çok sevdiği buzlu, ballı, fındıklı bir tatlı varmış ve ne zaman canı istese köleleri koşarak dağlardan buz ve kar toplamaya gönderirmiş.

Sütlü buzlu ilk dondurma Araplarda
Buz karışımında meyve suyu yerine, süt ve şeker ilk defa Araplar tarafından kullanıldı. Bağdat, Şam ve Kahire’de çok sevilen bu sütlü, buzlu tatlı, dondurmaya ait ilk tariftir. Çin’de de M.Ö. 200 yıllarında sütlü ve pirinçli dondurulmuş karışımların kullanıldığına dair bilgiler var. Kayaçlarda ve mağaralarda oluşan güherçile de denilen potasyum nitratla karı karıştırıp, donduracakları kapların dışını kaplıyorlarmış. Bu teknik sayesinde donma noktası aşağı çekiliyormuş. Marco Polo’nun dondurmaya ait teknikleri (Makarna örneğinde de olduğu gibi), Çin’de görerek İtalya’ya getirdiği düşünülüyor. 16. yy’da İtalya’da dondurulmuş tatlılara, özellikle sorbeye ait tarifler çok geliştirildi. Catherine de Medicis ve İtalyan şefleri sayesinde, Fransa bu tatlılarla tanıştı. İlk başlarda sadece soylular tarafından tüketilen sorbe ve dondurma, 18. yy’da kafelerin açılmasıyla birlikte tüm halk tarafından tüketilmeye başlandı. 19. yy’da endüstriyel devrim ve buzdolabı, dondurucu, dondurucu konteynırların bulunmasıyla, dondurma sektörü gelişti ve kıtalar arası yolculuğu başladı.

En pratik dondurma tarifleri
Avokadolu Hindistan cevizli dondurma tarifi için tıklayın
Çikolatalı dondurma tarifi için tıklayın
Şeftalili dondurma tarifi için tıklayın
Antep fıstıklı dondurma tarifi için tıklayın
Muzlu dondurma tarifi için tıklayın
Çikolatalı markiz (Yoğun çikolatalı donuk pasta) tarifi için tıklayın


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!