Dünyada En Çok Çikolata Tüketen 10 Ülke

Çikolata, dünyanın en sevilen yiyeceklerinden biridir. Peki, dünyada en çok çikolata nerede tüketiliyor? İşte, dünyada en çok çikolata tüketen 10 ülke:
Dünyada En Çok Çikolata Tüketen 10 Ülke
17 Nisan 2024, 17:03

Çikolata, dünya genelinde en sevilen tatlılardan biridir. Her yaş grubundan insanın favorisi olan çikolata, çeşitli şekillerde ve lezzetlerde sunulur. Çikolata, kakao çekirdeklerinden elde edilir. Kakao çekirdekleri, içinde bulundurdukları antioksidanlar ve flavonoidler sayesinde sağlık açısından oldukça faydalıdır. Özellikle bitter çikolata, hem faydaları, hem de lezzetiyle dünyanın en çok tüketilen çikolata çeşitlerinden biridir. Bu yazıda dünyada çikolata tüketiminin en çok olduğu ülkeleri inceleyeceğiz.

 1. İsviçre

İsviçre çikolatası

Dünya çapında kişi başı en çok çikolata tüketen ülke, yıllık 8,8 kg'lık tüketimiyle İsviçre'dir. İsviçre, çikolata endüstrisinde güçlü bir üne sahiptir. Çikolata şirketlerinin köklü geçmişi düşünüldüğünde İsviçre hem tüketim, hem de üretim konusunda son derece etkilidir.

 1. Avusturya

Avusturya çikolatası

Avusturya'da kişi başı her yıl 8,1 kg çikolata tüketiliyor. Avusturya'daki çikolata üretimi İsviçre'deki kadar olmasa da, bu ülkede çikolataya verilen önem bir başkadır. 

 1. Almanya

Almanya çikolatası

Yıllık kişi başı 7,9 kg'lık tüketimiyle Almanya, en çok çikolata tüketen 3. ülkedir. Köln'de üretilen Alman çikolataları, dünyanın farklı noktalarına yayılmış durumdadır. 

 1. İrlanda

İrlanda çikolatası

İrlanda'da Almanya gibi 7,9 kg'lık tüketimiyle önemli çikolata tüketicilerinden biri konumuna gelmiştir. İngiltere'den ihraç edilen çikolatalar, İrlandalıların keyifle tükettiği bir atıştırmalık haline gelmiştir.

 1. Birleşik Krallık

Birleşik Krallık çikolatası

Yıllık 7,6 kg'lık tüketimiyle Birleşik Krallık, 5. sırada yer alıyor. Özellikle sade çikolata, halkın en çok tercih ettiği çikolata türüdür. Karamel dolgulu çikolatalar da popüler çikolata türlerinden biridir.

 1. İsveç

İsveç çikolatası

İsveç, yıllık kişi başı 6,6 kg'lık tüketime sahiptir. İsveç'te çikolata olan talebin devamlı olması, üreticileri şekersiz çikolata üretmekten caydırmıştır. Ancak sağlıklı çikolata tüketmek için, farklı çeşitlerde çikolatalar mevcuttur. 

 1. Estonya

Estonya çikolatası

Estonya, yıllık 6,5 kg'lık tüketimiyle dünyada en çok çikolata tüketen ülkelerden biridir. Çikolata endüstrisi bu bölgede zamanla büyümeye başlamıştır. 

 1. Norveç

Norveç

Norveç'te kişi başı çikolata tüketimi, yıllık 5,8 kg'dır. Özellikle paskalya tatili sırasında çikolata barlarına ilgi artar. 

 1. Polonya

Polonya çikolatası

Polonya'daki çikolata tüketimi yıllık 5,7 kg'dır. Polonya'da özellikle tatil zamanlarında çikolata tüketimi artış gösterir. Çikolata, keyifli anların vazgeçilmezi olmuş durumdadır. 

 1. Belçika

Belçika çikolatası

Belçika, 5,6 kg'lık tüketimiyle dünyada en çok çikolata tüketen 10. ülkedir. Aynı zamanda üretici olarak da önemli bir yere sahiptir. Belçika çikolatalarının namı tüm dünyaya yayılmıştır.

Bakınız; Belçika çikolatası hakkında bilgiler

Şunlara da göz atın;

 1. Dünyada en çok kahve üreten ülkeler
 2. Dünyadaki en önemli temel gıdalar
 3. Dünyanın en zehirli meyveleri
 4. Dünyadaki en sağlıklı mutfaklar
 5. Dünyada en çok tüketilen çay çeşitleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo