ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ ŞEFTALİ VE NEKTARİN AYNI MI: ŞEFTALİ VE NEKTARİN ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

ŞEFTALİ VE NEKTARİN AYNI MI: ŞEFTALİ VE NEKTARİN ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Nektarin, şeftali midir? Şeftali ve nektarin aynı meyveler mi? Şeftali ve nektarin arasındaki farklar nelerdir? İşte, şeftali ve nektarini birbirinden ayıran farklar ve 10 nefis şeftalili tarif:
Şeftali ve Nektarin Aynı Mı: Şeftali ve Nektarin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Şeftali ve nektarin sulu, lezzetli yapıları, besleyici özellikleri nedeniyle bugün tüm dünyada en çok tüketilen lezzetler arasında. Şeftali ve nektarin tatları ile birlikte oldukça benzer. Ancak yine aralarında farklar var. Peki, şeftali ile nektarin arasındaki farklar ne? Sağlık sitesi healthline birbirine bu kadar çok benzeyen şeftali ve nektarin arasındaki farkları ve besin değerlerini şöyle sıralıyor. 


Hem şeftali, hem de nektarin, gül ailesinden sert çekirdekli meyvelerdir. Şeftali değişik iklim şartlarına en fazla uyum gösteren meyvelerden birisidir. Bu durum türün dünya üzerinde geniş ölçüde yayılmasına imkan vermiştir. Tropikal ikliminden ılıman iklime kadar çok geniş bir alanda şeftaliye rastlamak mümkündür. Şeftalinin ana vatanı Doğu Asya ve Çin'dir. Türkiye'de ise başta Marmara Bölgesi (özellikle Bursa) olmak üzere birkaç il dışında yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Şeftali ve Nektarin Arasındaki Farklar

Şeftali ve nektarin özünde aynı türdür ancak ticari olarak iki farklı meyve olarak kabul edilmektedir. Nektarin için bir şeftali türü de diyebiliriz. 

  • Yüzey Farkı

Şeftalilerin kabukları pürüzlüdür. Nektarin ise pürüzsüz cilde sahiptir. Nektarin, şeftalinden pürüzsüz bir cilt veren genetik bir mutasyonla ayırt edilir. Yoksa aslında genetik açıdan her ikisi de aynı. İkisinin de farklı renk türleri bulunuyor. 

  • Besin Değeri Farkı

Şeftali ve nektarinlerin etkileyici besinsel faydaları vardır. Aşağıdaki tablo bir bütün şeftali (150 gram) ve bir bütün nektarin (140 gram) içindeki besin maddelerini karşılaştırmaktadır.


ŞeftalilerNektarin
Kalori6355
Protein1.4 gr1.5 gr
Karbonhidrat15 gr13 gr
Lif2.3 gr2.1 gr
Şeker12.6 gr11 gr
Yağ0.4 gr0.4 gr


Healthline'nın kıyaslamasına göre şeftali nektarine göre kalori, karbonhidrat ve şeker bakımından biraz daha yüksek değerlere sahip.

Her iki meyve de oldukça benzer besin profillerine sahip. Her ikisi de doğal şekerler açısından oldukça yüksektir, yeterli miktarda lif içerir ve potasyum ile A, C ve E vitaminleri gibi az miktarda mikro besin sağlar.

  • Tat, Doku ve Boyut Farkı

Nektarin genellikle şeftaliden daha küçüktür. Nektarinin pürüzsüz ve eti daha sıkı bir yapısı vardır. Şeftalinin kabuğu daha kalındır. Yüzeyi pürüzlü etli kısmı ise daha yumuşaktır. Heaalthine bu noktada ilginç olarak şu tespiti yapıyor: Pek çok insan, biraz daha düşük şeker içeriğine rağmen nektarinlerin şeftalilerden daha tatlı olduğunu iddia eder. Tatlılık noktasında önemli olan türü ve meyvenin olgunluk seviyesidir. Hem beyaz şeftali hem de beyaz nektarin, düşük asitlikleri nedeniyle sarı muadillerinden daha tatlıdır. Ayrıca, tatlılıkları olgunlukla artar. Daha fazla olgunlaşmış şeftaliler ve nektarinler hafifçe yumuşaktır.

  • Mutfaktaki Kullanım Alanları

Şeftali ve nektarinin olduğu gibi çiğ tüketilmenin dışında mutfakta da geniş kullanım alanı vardır. Nektarin yapısı gereği daha sert olduğu için yemek pişirmede kullanmak için daha elverişlidir. Örneğin bazı mutfaklarda nektarin ızgarada yapılabildiği gibi salatalarda kullanılır, tatlılara eklenir ve lezzetli bir yaz yemeği olacaktır.

Turta, reçel ve sos gibi yumuşak dokulu yemeklerde ise yine yapısı gereği bu kez şeftali tercih edilir. Açık renkli türleri daha tatlı olacaktır.

10 Farklı Şeftalili Tarif


Şeftali ile nefis mi nefis bir turta hazırlamaya ne dersiniz? İçi şeftali, dışı ise kıtır turta hamurundan oluşan şeftalili turtayı, 30 dakika içinde sunabilirsiniz. Şık bir sunum için, hamura kafes şekli verebilirsiniz.


Kış aylarında kahvaltılarda sunabileceğiniz nefis bir tarif önerimiz var. Şeftali, limon ve şeker ile hazırlanan bu reçel, yaklaşık 135 kaloridir. Verilen ölçülerle 1 litre şeftali reçeli hazırlayabilirsiniz.


Ferahlamak isteyenler için, hem pratikliği, hem de aromasıyla herkesi kendine hayran bırakan şeftalili dondurma tarifini sunuyoruz. Yalnızca 3 malzemeden oluşan şeftalili dondurmayı, tatlıların yanına ekleyebilirsiniz.


Çayın yanına çok yakışan şeftalili kek, un, süt ve şeftalinin birleşiminden oluşur. 100 gramı ortalama 350 kalori olan şeftalili kek, isteğe göre tam buğday unu ile de hazırlanabilir.


Hafifliği ile çok sevilen sütlü irmik tatlısını, bu kez şeftalili versiyonuyla sizlerin beğenisine sunuyoruz. Tabanı bisküvi, üzeri ise sütlü irmikten oluşan bu tatlıyı ufalanmış ceviz ile süsleyebilirsiniz.


Şeftali, armut, çilek, keçi peyniri ve fındık ile hazırlanan bu nefis salatayı, diyet listelerine ekleyebilirsiniz. Ara öğünlerde tüketebileceğiniz bu salata, ortalama 20-25 dakikada hazırlanır. 


Şeftali ve karidesi hiç birlikte denediniz mi? Eğer cevabınız hayırsa, Elif Edes Tapan'dan nefis bir tarifle karşınızdayız. Acı severlerin favorisi olacak şeftalili karidesi, 30 dakika içinde sunabilirsiniz.


Şeftali sosu, krema ve kurabiye ile hazırlanan shortcake, çay ve kahvenin yanında sunulan en lezzetli tariflerden biridir. Şeftalili shortcake'i farklı bir şekilde süsleyerek de sunabilirsiniz.