Sarı Greyfurt Mu Daha Faydalı Kırmızı Greyfurt Mu?

Greyfurt sağlık için önemli yararları bulunan bir yiyecek. Sarı, pembe, kırmızı gibi türleri var. Peki, hangi greyfurt daha yararlı? Sarı greyfurt mu pembe, kırmızı greyfurt mu? Yakından bakalım..
Sarı Greyfurt Mu Daha Faydalı Kırmızı Greyfurt Mu?
17 Aralık 2021, 13:32

Greyfurt, beyaz, kırmızı, pembe gibi değişen renkler ve tatlarda yiyeceklerdir. Kırmızı ve pembe greyfurtlar, antioksidan bakımından sarı greyfurttan bir miktar daha zengin. Pembe veya allık pembesi greyfurt ile kırmızı greyfurt aynı besinsel faydalara sahip. Greyfurtun ilk olarak Barbados'tan 1823'te Florida'ya getirildiği belirtiliyor. Peki, kırmızı ve sarı greyfurt arasındaki farklar ne? Gelin, sarı ve kırmızı greyfurt arasındaki farklara daha yakından bakalım.

  1. A vitamini

Beyaz ve kırmızı greyfurt arasındaki en büyük fark A vitamini içeriğindedir. Kırmızı greyfurt, bu konuda daha yüksek değerlere sahiptir. Livestrong'un haberine göre bir fincan kırmızı greyfurt günlük önerilen A vitamini alımınızın yüzde 50'sini sağlayabilir. Bu oran sarı greyfurtta daha düşüktür.

  1. C vitamini ve potasyum

Kırmızı ve beyaz greyfurtlar bazı besin maddelerinin miktarlarında belirgin farklılıklar gösterse de, bazı değerlerde eşit durumdadır. Tüm greyfurt çeşitleri C vitamini bakımından yüksektir ve bu besin maddesi açısından kırmızı ve beyaz greyfurt arasında çok az fark vardır. Kırmızı ve beyaz greyfurtlar yaklaşık olarak aynı miktarda da potasyum içerir. 

  1. Şeker, Lif ve Kalori

Kırmızı ve beyaz greyfurtların şeker, lif ve toplam kalori değerleri kabaca karşılaştırılabilir. Bir fincan kırmızı greyfurt yaklaşık 97 kalori, 16 g şeker ve günlük önerilen lif alımınızın 4 g veya yüzde 15'ini içerir. Bir fincan beyaz greyfurt, 76 kalori, 17 gr şeker ve 3 gr veya günlük önerilen lif alımınızın yüzde 10'una sahiptir.

  1. Lezzet

Kırmızı greyfurt, benzer şeker içeriğine sahip olmalarına rağmen, beyaz greyfurttan belirgin şekilde daha tatlıdır. Kırmızı greyfurt bu nedenle birçok tüketici tarafından tercih edilmektedir.


Greyfurt ve İlaç Kullanımı

Greyfurt suyunda bulunan belirli bir enzim, belirli reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir ve bunların etkilerini büyük ölçüde ve bazen tehlikeli şekilde artırabilir. Yüksek tansiyon ve tiroid rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar etkilenenler arasındadır. Düzenli olarak greyfurt tüketmeden önce herhangi bir reçeteli ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışın.


Şunlara da göz atın;

  1. Greyfurt nasıl yenir?
  2. Greyfurt suyunun faydaları nelerdir?
  3. Portakallı tatlı tarifleri
  4. Mandalina neye iyi gelir?
  5. Mandalinalı tarifler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo