Renklerine Göre Sebze ve Meyvelerin Faydaları Nelerdir?

Renklerine göre her meyve ve sebzenin farklı faydaları var. İşte pembe/kırmızı, sarı/turuncu, beyaz, yeşil, mor renkli sebze ve meyvelerin faydaları:
Renklerine Göre Sebze ve Meyvelerin Faydaları Nelerdir?
06 Mart 2023, 10:45

Her dem genç kalmanın, çağın vebası kanser ve kalp-damar hastalıklarından korunmanın altın anahtarı; “5 renkli beslenme alışkanlığı”. Yemek tabağınızı bir ressam tablosu gibi düşünün ve onu her gün sarı, turuncu, pembe, kırmızı, yeşil, mor ve beyaz renkli sebze, meyvelerle süsleyin. 

RENKLERİNE GÖRE HER MEYVE VE SEBZENİN FAYDASI FARKLI

Her renk meyve ve sebzenin kendine özgü tedavi edici içeriğini keşfeden uzmanlar, hastalıklara karşı korunmanın temelinde yatan sırrın günde 5 renkli meyve-sebze tüketmek olduğunu keşfettiler. Renkli besinlerin ayrıca yaşlanmayı geciktirdiği, hücreleri yenilediği, cildi tazelediği kan dolaşımını hızlandırdığı ve damarları koruduğu ortaya çıktı.

HER GÜN TÜKETİLMESİ GEREKEN BESİNLER

Sağlığın sırrı, “muhteşem 5’li” Sarı-turuncu, pembe-kırmızı, yeşil, mor-mavi ve  beyaz renkli besinleri her gün düzenli olarak tüketmek gerekiyor. Örneğin, günde  1 kırmızı (domates, çilek gibi), 1 sarı (kayısı, portakal gibi), 1 yeşil (ıspanak, salatalık gibi), 1 mor (patlıcan, böğürtlen gibi) ve 1 beyaz ( karnabahar, beyaz soğan gibi) renkten oluşan bir menü ömre ömür katarken gençleştiriyor da. Sofraya getireceğiniz yemek tabağınızı bir ressam tablosu gibi düşünün. Onu tıpkı uzmanların dediği gibi “muhteşem 5’li” ile donatın. Hem yaşamınız renklensin, hem de her dem genç kalın.

renkli sebzeler

HER RENGİN AYRI BİR FAYDASI VAR

  1. Sarı-turuncu renkli meyve ve sebzeler: Gençlik iksiri gibi yaşlanmayı durdurup cildi tazeliyorlar.
  2. Pembe-kırmızı renkli sebze ve meyveler: Enerji dopingi gibi, bağışıklığı güçlendiriyorlar.
  3. Yeşil renkli meyve ve sebzeler: Vücudu zehirden arındırıp kanı temizliyorlar.
  4. Mor renkli meyve ve sebzeler: Dolaşımı hızlandırıp damarları koruyor ve hafızayı güçlendiriyorlar.
  5. Beyaz renkli meyve ve sebzeler: Ruhsal rahatlama sağlayarak bağışıklığı güçlendiriyorlar. 

Sözün özü, siz de renklerin diline kulak verin ve “muhteşem 5’li” sofralarınıza her gün konuk edin. 

havuç

SARI-TURUNCU MEYVE VE SEBZELERİN FAYDALARI NELERDİR?

Betakaroten kaynağı olan bu besinler, vücutta pürüzsüz bir cilt için gerekli olan A vitaminine dönüşüyorlar. Bağışıklık sistemini uyararak, kanserden koruyor, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildi güçlendirirken, sıcak havaların vücuttaki olumsuz etkilerini gideriyor. Ancak betakarotenin vücut tarafından özümsenmesi için  yağ ile tüketilmesi gerekiyor. Örneğin havuç suyuna mutlaka 1 damla zeytinyağı ekleyin. Kayısıyı  yararlı yağlar içeren badem veya fındıkla yiyin. Ayrıca sinir hastalıkları, kramplar, mide ve bağırsak sorunları ile selülite yararlı.

domates

KIRMIZI-PEMBE MEYVE VE SEBZELERİN FAYDALARI NELERDİR?

Zengin A ve C vitamini kaynağı olan kırmızı besinler, güçlü birer antioksidan ve enerji kaynağı. Bu besinler, ciltte melanin üretimini artırarak cildin hem olumsuz dış etkenlere, hem de yaşlanmaya karşı savunma mekanizmasını güçlendiriyorlar. Hücrelerin yeniden yapılanmasını sağlıyor, demir alımını kolaylaştırıyor ve bağışıklığı güçlendirip enfeksiyonlardan koruyorlar. Aynı zamanda zengin likopen kaynağı olan kırmızı besinler, çağın vebası kansere karşı güçlü bir kalkan görevini üstleniyor. Likopen’in bir diğer özelliği de piştikçe değerinin artması. Ayrıca depresyon, kronik yorgunluk, kansızlık, unutkanlık ve kabızlık gibi sorunlara da iyi geliyor.

yeşil sebzeler

YEŞİL MEYVE VE SEBZELERİN FAYDALARI NELERDİR?

Doğanın yeşil tonlarını içeren bu besinler, zayıflama diyeti yapanlar için ideal. Çünkü zengin A, C ve B2 vitaminleri, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve fosfor deposu olan yeşil bitkilerde bağırsakların düzenli çalışması için gerekli olan diyet lifleri bulunuyor. Göz, kemik ve dişlerin dostu. Aynı zamanda klorofil ve betakaroten kaynağı olduğu için kanı temizleyici, yorgunluğu giderici ve bağışıklığı güçlendirici özellikler içeriyorlar. Ayrıca enfeksiyon, ruhsal bozukluk ve akne gibi sorunlara da yararlı.

Mor patates

MOR MEYVE VE SEBZELERİN FAYDALARI NELERDİR?

Mor meyve ve sebzeler  güçlü  birer antioksidan. Bu içeriği ile kılcal damarların elastikiyetinin korunmasında ve kan dolaşımı sisteminin düzenli akışında önemli rol oynuyor. Varis, yüzde kızarıklık ve bacaklarda şişme sorununa karşı birebir geliyor. Üriner sistemi olumlu etkiliyor, kalp hastalıkları ve kansere karşı güçlü bir zırh gibi bünyeyi koruyor. Ayrıca sinir sisteminin düzenli işlemesini sağlayarak anksiyete, unutkanlık ve ruhsal bozukluk gibi sorunları gideriyor. Dolaşımı hızlandırdığı için selülit ve akne oluşumunu engelleyici özellikler içeriyor.

karnabahar

BEYAZ MEYVE VE SEBZELERİN FAYDALARI NELERDİR?

Beyaz sebze ve meyveler genel sağlık için çok önemli. Gerek fiziksel gerekse de ruhsal açıdan rahatlatarak stresten ve psikolojik sorunlardan arındırıyor. Rahatlatıcı etkisi olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan koruyor. Kolesterolün düşürülmesinde önemli rol oynayan beyaz meyve ve sebzeler, kalp-damar hastalıklarına  karşı  da etkili birer koruyucu.

Şunlara da göz atın;

  1. Kırmızı pancarın faydaları nelerdir?
  2. Biberin faydaları nelerdir?
  3. Brokoli tarifleri
  4. Terenin faydaları nelerdir?
  5. Limonun faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo