Mutfağınızda Karbonatla Temizlemeniz Gereken 5 Yer

Mutfak hijyenik ve temiz tutulması gereken başlıca yerlerden biridir. Karbonat ile mutfağınızda temizlemeniz gereken yerleri sizler için anlattık. Mutfağınızda karbonat ile temizlemeniz gereken yerler:
Mutfağınızda Karbonatla Temizlemeniz Gereken 5 Yer
24 Şubat 2023, 12:01

Mutfak hijyenik ve temiz tutulması gereken başlıca yerlerden biridir. Yaygın mutfak dağınıklıkları için elinizin altında bulundurmanız gereken bir çoklu görev varsa, o da karbonattır. Hafif bir aşındırıcı, karbonat, hassas yüzeylere zarar vermeden evinizdeki yüzeylerden pisliği temizlemenin güçlü bir yoludur. Ayrıca süreçteki sinir bozucu kokuları emebilir ve bu da onu özellikle mutfakta kullanışlı hale getirir. Karbonat ile mutfağınızda temizlemeniz gereken yerleri sizler için anlattık.

En iyi kısım? Karbonat, mağazada satın aldığınız birçok temizlik ürününden çok daha ekonomiktir ve muhtemelen evinizde bu çok yönlü kilerden bazılarına zaten sahipsiniz. İleride, henüz yapmadıysanız mutfağınızda karbonatla temizlemeniz gereken beş yer var.

tencere ve tava

Tencere ve Tavalarınız

Yanmış yiyecekleri tencere ve tavalardan temizlemek büyük bir güçlük olabilir (özellikle bir süre oturmalarına izin verdiyseniz). Kirden kurtulmak için kendi karbonat hamurunuzu oluşturarak bu sorunu çözün. Etkilenen bölgeyi kabartma tozu ile kaplayın, biraz su ekleyin ve ardından tencere veya tavayı 15-30 dakika bekletin. Bir sünger veya bezle pisliği ovun, ardından tencereyi veya tavayı iyice durulayın. Ekstra temizleme gücü için en sevdiğiniz bulaşık deterjanından birkaç damla ekleyin!

Çöp kovası

Çöp Kutunuz

Muhtemelen çöp torbanızın dibinde bir miktar kabartma tozu kullandığınızı duymuşsunuzdur veya kaba kokuları emmek için teneke kutu. Aynı prensip, çöp kutunuzdaki kokuları ve yapışkan dökülmeleri gidermenize yardımcı olabilir. Boş kutuyu iyice duruladıktan sonra, eşit miktarda kabartma tozu ve su ile bir macun yapın, ardından içini sağlam bir fırçayla ovalayın ve yeni bir torba eklemeden önce tekrar temiz suyla durulayın.

Çöp Bertarafınız

Başka bir yaygın olarak kokmuş nokta? Mutfak lavabonuzun gideri ve çöp öğütücüsü. İstenmeyen kokuları savuşturmak için, lavabo çalışırken birkaç yemek kaşığı kabartma tozu dökün ve ardından kabarcıklı bir solüsyon oluşturmak için birkaç damla beyaz sirke ekleyin. (Bonus: Sirke kokuları yok etmede de harikadır.) Gerekirse, yapışmış yiyecekleri çöp öğütücü bıçaklarından çıkarmak için birkaç buz küpü ekleyin.

fayans ve derz

Fayans Derziniz

Backsplash veya zemin harcınız daha iyi günler gördüyse, kabartma tozu alın. İki ölçü kabartma tozu ile bir ölçü hidrojen peroksiti birleştirin ve etkilenen harç üzerine uygulayın, ardından karışımı yaklaşık 15 veya 20 dakika bekletin. Lekeleri eski bir diş fırçasıyla ovun, ardından karbonat kalıntısını temiz, ıslak bir bezle silin.

Mikrodalga

Mikrodalganız

Mikrodalgalar, iğrenç döküntüleri ve kokuları hızla biriktirebilir, ancak şükürler olsun ki kabartma tozu ve onun sağ el temizleyicisi olan sirke ile boy ölçüşemezler. İlk önce, pisliği gevşetmek ve kokuları kesmek için bir kâse damıtılmış beyaz sirke ve suyu mikrodalgaya koyun. Ardından temiz, ıslak bir sünger alın ve daha inatçı lekeleri çıkarmak için birkaç çay kaşığı kabartma tozu ekleyin ve işiniz bittiğinde nemli bir bezle her şeyi silin. Yeni gibi iyi!

Şunlara da göz atın;

  1. Mutfak masası nasıl temizlenir?
  2. Mutfak eşyaları nasıl temizlenir?
  3. Masa örtüsü lekeleri nasıl temizlenir?
  4. Bakır kupalar nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo