Bakır Kupalar Nasıl Temizlenir?

Otantik görüntüleri ile bakır kupalar tercih edilen kupa türlerinden biridir. Peki bakır kupalar nasıl temizlenir. İşte, bakır kupalar nasıl temizlenir:
Bakır Kupalar Nasıl Temizlenir?
27 Aralık 2022, 15:57

Rutin bakım ve temizlik için bakır kupalarınızı her zaman elde yıkayın. Kupalarınızdaki lekeyi çıkarmanız gerekiyorsa, bunu yapmanın çeşitli yolları vardır. Bakır kupalarınızdaki kararmayı gidermek için limon ve tuz, sirke-kabartma tozu ezmesi veya ketçap kullanabilirsiniz. İşte, bakır kupalar nasıl temizlenir:

Elde Bakır Kupalar Nasıl Yıkanır?

 1. Bir süngerle yumuşak bulaşık deterjanı uygulayın. Ardından kupaları süngerle dairesel hareketlerle ovalayın. Kupaları kir, kiri ve toz tamamen gidene kadar ovalayın.
 2. Su ile durulayın. Kupaları durulamak için soğuk veya ılık su kullanabilirsiniz. Tüm sabun ve kalıntı gidene kadar durulayın.
 3. Bunları pamuklu bir bezle kurulayın. Her kupayı pamuklu bir bezle elle iyice kurulayın. Kuruturken küçük köşelere ve yarıklara dikkat edin.
 4. Tekrar kurutun. Kupaları ikinci kez kurutmak için yeni bir bez kullanın. Kupaları ikinci kez kurutmak tüm suyun gitmesini sağlayacaktır.

Limon ve Tuz ile Leke Nasıl Çıkartılır?

 1. 4 yemek kaşığı tuzu bir tabağa dökün. Normal sofra tuzu, deniz tuzu veya başka herhangi bir sade tuz kullanabilirsiniz.
 2. Bir limonu dörde bölün. Limonu dörde bölmek için bir mutfak bıçağı kullanın. Alternatif olarak, limonu ikiye bölebilirsiniz.
 3. Limonları tuzun üzerine koyun. Onları tuza sürtün. Limonun etli kısmının tamamen tuzla kaplandığından emin olun.
 4. Kupaları limonla ovun. Bunu dairesel bir hareketle yapın. Tüm lekeler çıkana ve yüzeyleri tekrar parlayana kadar kupaların dışını ve içini ovun.
 5. Onları suyla durulayın. Kupaları soğuk veya ılık akan suyun altına yerleştirin. Tüm limon, tuz ve kalıntı giderilinceye kadar iyice durulayın.
 6. Bunları kurutmak için iki pamuklu bez kullanın. İlk bezi alın ve tüm su izlerini kuruttuğunuzdan emin olarak kupaların üzerine sürün. Ardından ikinci bezi alın ve kupaları tekrar kurulayın. Bu, tamamen kurumasını sağlayacaktır.

Sirke Ve Karbonat İle Nasıl Temizlenir?

 1. Bir macun oluşturmak için 1 kısım sirkeye 3 kısım kabartma tozu ekleyin. Karbonatı sirkeye eklediğinizden emin olun. Sonra bir macun oluşana kadar bunları karıştırın. Macunun diş macunu benzeri bir kıvama sahip olmasını istiyorsunuz.
 2. Macunu bir süngerle uygulayın. Kupanın içini ve dışını macunla kaplayın.
 3. Macunun beş dakika beklemesine izin verin. Kupalarınızın ne kadar lekeli olduğuna bağlı olarak, macunu daha uzun, yani 5 veya 10 dakika daha bekletmeniz gerekebilir.
 4. Kupaları bir süngerle ovun. Macun ayarını bitirdikten sonra bunu yapın. Dairesel bir hareketle, tüm lekeler gidene ve yüzeyleri parıldayana kadar kupaları ovalayın.
 5. Su ile durulayın. Kupaları soğuk veya ılık suyla durulayın. Tüm macun ve kalıntı izleri gidene kadar durulayın.
 6. Kupaları iki kez kurutun. Pamuklu bir bez alın ve kupaları bir kez silin. Ardından, tüm su izlerini kurutduğunuzdan emin olarak ikinci bir bezle kupaların üzerinden tekrar geçin. Bu, daha fazla oksitlenmeyi ve kararmayı önleyecektir.

Ketçap İle Nasıl Temizlenir?

 1. Ketçabı bir tabağa sıkın. 1/3 su bardağı normal ketçap kullanın. Kaç kupa temizlediğinize bağlı olarak daha fazla ketçap kullanmanız gerekebilir.
 2. Bir diş fırçasını ketçabın içine batırın. Kupanın dışına ve içine ince bir ketçap tabakası yayın.
 3. Ketçabı 5 dakika bekletin. Kupalarınız çok kararmışsa ketçabı 10 ila 15 dakika gibi daha uzun bir süre bekletmeniz gerekebilir.
 4. Kupaları diş fırçasıyla ovun. Kupaları diş fırçasıyla dairesel hareketlerle ovun. Tüm leke gidene ve kupaların yüzeyleri tekrar parlayana kadar fırçalayın.
 5. Su ile durulayın. Tüm ketçap çıkana kadar kupaları soğuk veya ılık su altında durulayın.
 6. İyice kurulayın. Kupaları iyice kurutmak için iki kez kurutun. Kupaları silmek için temiz bir pamuklu bez kullanın. Ardından ikinci bir pamuklu bezle tekrar silin.

Şunlara da göz atın;

 1. Bakır çaydanlık nasıl temizlenir?
 2. Kettle kireci nasıl temizlenir?
 3. Karbon çelik tava nasıl temizlenir?
 4. Bakır eşyalar nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo