Masa Örtüsü Lekeleri: Masa Örtüsü Nasıl Temizlenir?

Masa örtüsündeki yemek ve yağ lekeleri nasıl çıkar? Şeffaf masa örtüsü nasıl temizlenir? İşte, şeffaf, naylon ve kumaş yapıdaki masa örtüsünü temizlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler:
Masa Örtüsü Lekeleri: Masa Örtüsü Nasıl Temizlenir?
29 Kasım 2022, 17:15

Şık sofraların vazgeçilmez parçalarından biri olan masa örtüleri, ne yazık ki her yemekten sonra kirlenir. Özellikle sulu ve yağlı yemeklerin olduğu bir masada, örtünün tertemiz kalması neredeyse imkansızdır. Masa örtüsünde oluşan çay, yağ, meyve suyu, mum gibi inatçı lekeleri çıkartmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, sizi böyle alalım. İşte, şeffaf, naylon ve kumaş masa örtülerini temizlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler:

Naylon Masa Örtüsü Nasıl Temizlenir?

Naylon masa örtüleri, genelde en kolay temizlenebilen malzemelerdir. Ancak bazen inatçı lekelere maruz kalabilir. Naylon masa örtüsünü temizlemek için, nemli ve köpüklü bir bez yeterli olacaktır. Köpüklü bezi lekelerin üzerine hafif bir güç uygulayarak ovalayın. Lekeler buna rağmen çıkmadıysa, üzerine bir miktar aseton döküp tekrar silmeyi deneyebilirsiniz.

lekeli masa örtüsü

Kumaş Masa Örtüsü Nasıl Temizlenir?

Kumaş masa örtülerindeki lekelerden kurtulmak için, anında müdahale etmek çok önemlidir. Lekeli bölgenin üzerine ılık suyla ıslatılmış bezi bastırın ve lekenin kabasını alın. Bu aşamada lekeyi kesinlikle ovmayın. Aksi takdirde daha çok yayılacaktır. Lekeli bölgenin üzerine bir miktar tuz serpin ve 15 dakika bekleyin. Ardından tuzu dökün ve masa örtüsünü çamaşır makinesinde uygun sıcaklıkta yıkayın.

Şeffaf Masa Örtüsü Nasıl Temizlenir?

Şeffaf PVC örtüler temizlik açısından çok pratik olsa da, yanlış yapılan hareketler örtünüzle vedalaşmanıza neden olabilir. Şeffaf örtülerde, kesinlikle aşırı su kullanmamanız gerekir. Çünkü PVC bir plastiktir ve sıcak su erimesine, şeklinin bozulmasına yol açabilir. Örtüyü temizlerken ilk önce kağıt havlu ile masanın üzerindeki artıkları temizleyin. Daha sonra bulaşık süngerine az miktarda deterjan dökün ve süngeri köpürtün. Süngerin yumuşak kısmıyla masa örtünüzü silin. Nemli bez ile köpüklü yüzeyi temizleyin.

böğürtlen lekesi

Masa Örtüsündeki Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir kovada beyaz sirke ve suyu karıştırın. Temiz bir süngeri bu suya batırarak lekeli bölgeyi ovalayın. Leke çıktıktan sonra örtünüzü ılık suyla durulayın ve kuruması için asın.

Masa Örtüsündeki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Masa örtünüze mum döküldüyse, temizleme işlemini hızlandırmak için lekeli bölgeye buz koyun ve mumun katılaşmasını sağlayın. Mumun kabasını, bıçak, çatal gibi bir gereçle kazıyın. Daha sonra masa örtüsünü ütü masasına alın ve lekenin üzerine kağıt havlu veya yapışmaz kağıt serin. Ütü ile lekeli bölgeyi ütüleyin. Bir süre sonra mum lekesinin havluya geçtiğini göreceksiniz. Tüm leke çıkana kadar bu işlemi uygulayın.

çay dökülen masa örtüsü

Masa Örtüsündeki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay, en inatçı lekelerden biridir. Hemen müdahale edilmezse, kumaş örtüler çayı hızlıca emer ve kalıcı lekelere yol açar. Öncelikle lekeli bölgeyi ılık suyla ıslatın. Daha sonra bulaşık deterjanını lekeli bölgeye dökün ve hafifçe çitileyin. Ardından örtünüzü suyla durulayın. Eğer leke duruyorsa, makinede ön yıkama işleminden geçirebilirsiniz.

Masa Örtüsündeki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekenin yayılmasını önlemek için, kağıt havlu ile bastırın ve yağın fazlasını alın. Daha sonra lekenin üzerini tuz veya bebek pudrası ile kapatın. 10 dakika bekledikten sonra, masa örtüsünü çamaşır makinesinde yıkayın.

Şunlara da göz atın;

  1. Çamaşır suyu kokusu nasıl çıkar?
  2. Çikolata lekesi nasıl çıkar?
  3. Temizlik bezi nasıl temizlenir?
  4. Fondöten lekesi nasıl çıkar?
  5. Beyaz ayakkabı nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo