Maydanoz Yerine Ne Kullanılır: 10 Farklı İkame

Maydanoz yerine ne kullanılır? Maydanoz yerine hangi malzemeler kullanılmalı? İşte, evde maydanoz kalmadığında kullanabileceğiniz 10 farklı ikame:
Maydanoz Yerine Ne Kullanılır: 10 Farklı İkame
16 Aralık 2022, 14:34

Maydanoz, yemeklere tat ve kıvam vermek için sık sık kullanılan bitkilerden biridir. Parlak yaprakları genelde ince ince kıyılır ve yemeklerin üzerine serpiştirilir. Ayrıca salata ve mezelerde de yer verilen bir bitkidir. Taze ve kurutulmuş olarak kullanılan maydanoz, mineraller açısından da zengindir. Evde maydanoz kalmadıysa, bunun yerine kullanabileceğiniz farklı bitkiler mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kuru maydanozu kuru otla, taze maydanozu ise taze otla değiştirmektir. İşte, maydanoz yerine kullanabileceğiniz 10 bitki:

 1. Frenk maydanozu

Frenk maydanozu, maydanozla yakından ilişkilidir fakat daha hafif bir tada sahiptir. Fransız mutfağında yaygın olarak kullanılır. Yumuşak bir tadı olduğu için, pişirme esnasında normal maydanozdan daha fazlasını kullanmanız gerekebilir.

tarhun otu

 1. Tarhun

Tarhun da, Fransız mutfağının temel bitkilerinden biridir. Maydanozdan farklı bir tada sahip olsa da, az miktarda yemeklere eklenebilir. Yemeğin lezzetini tamamlar. Maydanoz için nefis bir alternatiftir.

kekik

 1. Kekik

Güçlü ve tuzlu bir tada sahip olan kekik, nane ailesinin üyesidir. Taze veya kurutulmuş olarak kullanılabilir. Ancak tadı çok güçlü olduğu için, az miktarda kullanılması önerilir. 

frenk soğanı

 1. Frenk soğanı

Soğan ve sarımsağa çok benzeyen frenk soğanı, yeşil soğan dallarına benzer. Hemen her türlü yemekte kullanılabilir. Beta karoten açısından zengindir.

 1. Roka

Roka, bitki değil, salata yeşilidir. Tadı hafif acıdır. Yenilebilir garnitürlerden biri olan roka, ince ince doğranmalıdır. Kalsiyum bakımından zengindir. 

 1. Hindiba

Maydanoz yerine kullanılabilen yeşilliklerden bir diğeri ise hindibadır. Acı ve biberimsi bir tada sahiptir. Ancak maydanoza göre daha az miktarda kullanılmalıdır. Lif bakımından zengindir.

kişniş

 1. Kişniş

Meksika ve Tayland mutfağında kullanılan kişniş, güçlü ve aromalı bir bitkidir. Kişniş yapraklarının kalorisi düşüktür. Maydanoz alternatifi olarak kullanılabilse de, yedek garnitür olarak kullanılır.

fesleğen

 1. Fesleğen

Fesleğen, İtalyan yemeklerinde kullanılan en önemli otlarından biridir. Pesto sosun ana malzemesi olan fesleğen, K vitamini bakımından zengindir. Kurutulmuş veya taze olarak tercih edilebilir.

 1. Kereviz Yaprakları

Kereviz yaprakları, maydanoz yerine kullanılabilir. İnce bir tada sahiptir. Genelde su içerir ve kalorileri düşüktür. Hafif yemeklerde tercih edilebilir.

havuç yeşillikleri

 1. Havuç yeşillikleri

Havuç yeşillikleri, maydanozun ikamelerinden biridir. C vitamini içeren bu yeşillikler, acı bir tada sahiptir. Bu yüzden yemek pişirirken kullanılması önerilmez. Ancak salatalara eklenebilir.

Şunlara da göz atın;

 1. Maydanoz nasıl saklanır?
 2. Maydanoz nasıl kurutulur?
 3. Limon suyu yerine ne kullanılır?
 4. Süt ürünleri yerine ne kullanılır?
 5. Kabartma tozu yerine ne kullanılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo