Mandalina Hangi Mevsimde Yetişir?

Mandalina hangi bölgede ne zaman yetişir ve hangi ayda toplanır? Mandalina hangi mevsimin meyvesidir? İşte, C vitamini deposu olarak bilinen mandalina çeşitleri ve hasat dönemleri:
Mandalina Hangi Mevsimde Yetişir?
24 Nisan 2024, 22:13

Turunçgiller familyasına ait bir meyve türü olan mandalina, sulu ve etli bir yapıya sahiptir. Turuncu ve sarı renklerde olan bu meyve, sade bir şekilde tüketilir. Portakala göre daha yumuşak ve küçük olduğu için suyu sıkılarak tüketilebilir. Ayrıca tatlı yapımında da kullanılır. Kabuğu incedir ve kolayca soyulur. Çoğunlukla çekirdeksizdir ancak bazı türleri az sayıda tohum içerir. Mandalinanın meyveleri genellikle tatlı bir tada sahiptir.Mandalina Hangi Bölgede Yetişir?

2019 verilerine göre dünyada mandalina üretiminin en çok olduğu yer Çin'dir. Dünya toplamının %56'sını karşılayan Çin'i sırasıyla İspanya, Türkiye, Fas ve Mısır takip eder. Ülkemizde ise mandalina üretiminin %95'i Akdeniz Bölgesi'nde yapılır. Kalan %5'i ise Ege ve Karadeniz'den karşılanmaktadır. Mandalina üretiminde Adana, Hatay, Mersin ve Antalya illeri ön plana çıkmaktadır.

Mandalina Hangi İklimde Yetişir?

Mandalina ılıman iklimlerde yetişen ve sıcağı seven bir bitkidir. Bazı mandalina türlerinin dayanıklılığı, portakal gibi diğer turunçgillerden daha fazladır. Bitkinin yetiştirildiği yerlerde sıcak -4 derecenin altına düşmemelidir. -9 derecenin altına düşen sıcaklıklarda mandalina ağaçları donup ölebilir. Dayanamayacağı sıcaklıklar ise 45 derece ve üzeridir.Mandalina Hangi Toprakta Yetişir?

Mandalina ağaçları bol humuslu, derin, suyu iyi akıntılı olan (süzek), tınlı, kumlu-tınlı veya killi-tınlı topraklarda yetişir. Toprağın drenajı iyi olmalı, havalandırmasında sorun olmamalıdır. 15-35 gün arası sulama yapılır. Sulama işlemi hava sıcaklıklarına bağlı olarak değişir. Mandalina yetiştiriciliği için en ideal toprak pH değeri 5-5,5 aralığıdır. 

Mandalina Hangi Mevsimde Yetişir?

Mandalina, kış mevsimi meyvesidir. Eylül ayında hasadı başlayan mandalina Şubat ayına kadar tezgahlarda yerini almaya devam eder. Hasat dönemi mandalina çeşidine göre farklılık gösterebilir.Mandalina Çeşitleri ve Hasat Dönemleri

 1. Satsuma: Koyu renkli turuncu kabuğa sahiptir ve kolay soyulabilir. Hasadı Ekim ayında başlar, Aralık ayının sonuna kadar devam eder.
 2. Nova: Soyulması zordur. Aroması ve sulu yapısı ile tercih edilen bir türdür. Kasım ayında hasadı başlayan bu mandalina, Ocak ayına kadar devam eder.
 3. Dobashi Beni: Satsumadan daha koyu kabuk rengine sahiptir. Ekim-Aralık ayları arasında hasat edilen bu mandalina, soğuğa en dayanıklı çeşitlerden biridir.
 4. W. Murcott: Geç hasat edilir, aromatik bir tada sahiptir. Kabuk yapısı pürüzsüzdür. Ocak-Şubat aylarında hasat edilir. 
 5. Klementin: Ekim ayının sonlarında hasat edilmeye başlar, Ocak ayının başına kadar tezgahlarda yerini alır.
 6. Fremont: Kasım-Ocak ayları arasında hasat edilir.
 7. Mandora: En geç hasat edilen mandalina türlerinden biridir Aralık sonundan Nisan ayına kadar hasat edilir.
 8. Ortanique: Tangor veya şakak portakalı olarak da adlandırılır. Kabuğu kalındır. Şubat-Mayıs aylarında hasat edilir.


Şunlara da göz atın;

 1. Kayısı hangi mevsimde yetişir?
 2. Nar hangi mevsimde yetişir?
 3. Muz hangi mevsimde yetişir?
 4. Ayva hangi mevsimde yetişir?
 5. Limon hangi mevsimde yetişir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo