ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER BİTKİ YETİŞTİRME LİMON HANGİ MEVSİMDE YETİŞİR?

LİMON HANGİ MEVSİMDE YETİŞİR?

Limon yazın mı yetişir, kışın mı? Limon hangi iklimde yetiştirilir? Limon ağacı ne zaman meyve verir? İşte, C vitamini deposu olarak da bilinen limonun hasat dönemi:
Limon Hangi Mevsimde Yetişir?

Limon, Güneydoğu Asya ve Kuzeydoğu Hindistan'a özgü bir bitkidir. Yıl boyunca büyümeyi sürdüren limon, mutfaklarda en çok kullanılan besinlerden biridir. Özellikle salataların vazgeçilmezi olan bu bitki, temizlik sektöründe de yaygın olarak kullanılır. Limon suyunun %5'i sitrik asit olup pH değeri 2.2'dir. Asidik bir yapıya sahiptir. Bu özelliği sayesinde ekşi bir tadı vardır. Limon, roma döneminde Güney İtalya'ya getirilmiş ancak tarımı yapılmamıştır. Limon tarımı M.S 7. yüzyılda İran, Irak ve Mısır'da yapılmaya başlanmıştır. Limon Hangi Bölgede Yetişir?

FAO'ya göre dünyadaki limon üretiminin %16'sını Hindistan tek başına sağlamaktır. Hindistan'ı, Meksika, Çin ve Arjantin takip eder. Türkiye ise limon üretiminde 6. sırada yer almaktadır. Ülkemizde limon üretimi denildiğinde ilk akla gelen yer Akdeniz Bölgesi'dir. Limon üretimiyle öne çıkan şehirlerimiz ise Mersin, Hatay ve Antalya'dır. 

Limon Hangi İklimde Yetişir?

Limon, ılıman ve sıcak iklimlerde yetişen bir bitkidir. Ülkemizde de limon üretimi için en uygun iklim, Akdeniz iklimidir. Limon ağacı yetiştirirken hava sıcaklığının 0'ın altına düşmemesi gerekir. Çünkü limon ağacı, -6 derece ve daha soğuk havalarda donarak ölür. Limon ağacını yetiştirirken hava sıcaklığının 45 dereceyi de geçmemesi gerekir. Bu durum ağacın gelişiminin durmasına yol açar. 

Limon Hangi Toprakta Yetişir?

Diğer turunçgillerde olduğu gibi limon, bol humuslu, derin süzek, killi-tınlı veya kumlu-tınlı topraklarda yetiştirilir. Limon ağaçları toprak kirecine karşı duyarlıdır. Bu yüzden toprağın pH'ı 5,5-6 arasında olmalıdır. Dikim için 2 fidan arasında 7x7 m olması önerilir. Limon yetiştiriciliği geniş bir alanda yapılacaksa, arazinin pulluk tabanı parçalanmalı ve tesfiyesi yapılmalıdır. Toprağın kuru olduğu Eylül ayı, sürüm için en uygun zamandır.

Limon Hangi Mevsimde Yetişir?

Limon, sonbahar meyvesidir. Limonun hasadı Eylül, Ekim ve Kasım aylarında yapılır. Ancak limonun çeşidine göre hasat dönemi farklılık gösterebilir.Limon Çeşitleri ve Hasat Dönemleri

  • Eureka: İspanya, Güney Afrika, Avustralya, Arjantin ve Kaliforniya'da yaygındır. Meyve kalitesi çok yüksektir. Hasat dönemi kış sonundan yaza kadar uzayabilir.
  • Lisbon: Avustralya orijinlidir. Soğuklara karşı eureka'dan daha dayanıklıdır. Lisbon limonu, kış ve ilkbahar aylarında hasat edilir.
  • İnterdonato: Sicilya orijinlidir. Dünyanın en çok interdonato üreten ülkesi Türkiye'dir. Hasat dönemi Eylül ve Ekim ayıdır. En erkenci limon türüdür.
  • Karalimon: Çok verimli bir çeşit olan karalimon, ülkemizde Antalya'da yetiştirilir. Hasadı Kasım-Ocak ayları arasındadır.
  • Kıbrıs: Kasım ayının ortalarında hasat edilmeye başlanan Kıbrıs limonu, az çekirdeklidir. Sarartmaya uygundur, düzenli meyve verir.
  • Meyer: Çin orijinlidir. Limon-portakal veya limon-mandarin melezi olduğu düşünülmektedir. Kabuğu sarımsı portakal rengindedir ve pürüzsüzdür. Hasat dönemi Eylül ayında başlar. 
  • Kütdiken: Çok üstün meyve kalitesi vardır. Bu yüzden ülkemizde üretimi ve depolaması en çok yapılan limon çeşididir. Hasat dönemi Kasım ve Şubat ayıdır. 9 aya kadar muhafaza edilebilir. Mersin ve Hatay'da yetiştirilir.
  • Molla Mehmet: Mersin ve çevresinde yaygın olarak yetiştirilir. Düzenli olarak meyve verir. 


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!