Kilo Vermeye Yardımcı Olan 8 Sabah Alışkanlığı

Sabahları yaptığınız bazı alışkanlıkların kilo vermenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? İşte, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için sabahları rutin haline getirmeniz gereken 8 alışkanlık:
Kilo Vermeye Yardımcı Olan 8 Sabah Alışkanlığı
20 Temmuz 2023, 11:02

Kilo vermek, bazen imkansız gibi görünebilir. Ancak hem diyetinizde, hem de yaşam tarzınızda kalıcı değişiklikler yapmak, sabah rutinlerinizde yeni alışkanlıklara yer vermek kilo vermenize yardımcı olabilir. Özellikle günün en önemli olarak bilinen kahvaltıda yapılan değişiklikler, kilonuzu korumanıza destek olur. Hamur işi ve yağlı besinler yerine daha sağlıklı bir diyet uygulamak, gün içinde kısa egzersizler yapmak ve uyku düzenini dengede tutmak, kilo verme açısından önemlidir.

Sabahları Uygulamanız Gereken 8 Alışkanlık

yumurta

 1. Kahvaltıda yüksek proteinli besinler yiyin.

Sabah kahvaltısında yediğiniz besinler, tüm günün gidişatını belirleyebilir. Bu yüzden yüksek proteinli bir kahvaltı, hem sizi daha uzun süre tok tutar, hem de kilo kaybına destek olur. Protein, iştahı artırmaktan sorumlu "açlık hormonu" olan ghrelin düzeylerini azaltarak kilo vermeye de yardımcı olabilir. Güne sağlıklı bir başlangıç yapmak için, yoğurt, yumurta, peynir, kuruyemiş ve chia tohumu gibi protein kaynaklarını tüketebilirsiniz.

su içen kadın

 1. Su için.

Sabah kahvaltısından önce ve sonra bir bardak su içmek, kilo kaybını artırmanın kolay bir yoludur. Su, en az 60 dakika boyunca enerji harcamanızı veya vücudunuzun yaktığı kalori miktarını artırmanıza yardımcı olabilir. Küçük bir çalışmada, 500 ml su içmek metabolizma hızında ortalama %30 artışa neden olmuştur. Dahası, su içmek bazı kişilerde iştahı ve besin alımını azaltabilir. Sabaha su ile başlamak ve gün boyunca bol sıvı tüketmek, en az çabayla kilo vermeyi hızlandırmanın harika bir yoludur.

tartı

 1. Sabahları tartılın.

Tartıya çıkmak ve her sabah kendinizi tartmak, motivasyonu artırmak ve özdenetim geliştirmek için etkili bir yöntem olabilir. Örneğin, 47 kişiyle yapılan bir araştırma, her gün tartılanların altı ay boyunca daha az tartılanlara göre yaklaşık 6 kg daha fazla kaybettiklerini buldu. En iyi sonuçlar için, uyanır uyanmaz kendinizi tartın. Kilonuzun günlük olarak dalgalanabileceğini ve çeşitli faktörlerden etkilenebileceğini unutmayın.

 1. Güneş ışığı alın.

Biraz güneş ışığı almak için perdeleri açmak veya her sabah dışarıda fazladan birkaç dakika geçirmek kilo vermenize yardımcı olabilir. Küçük bir çalışma, günün belirli saatlerinde orta düzeyde ışığa maruz kalmanın bile kilo üzerinde etkili olabileceğini buldu. Güneş ışığına maruz kalmak da D vitamini ihtiyacınızı karşılamanın en iyi yoludur.

egzersiz

 1. Egzersiz yapın.

Sabah ilk iş olarak biraz fiziksel aktivite yapmak, kilo kaybını artırmaya yardımcı olabilir. Sabahları egzersiz yapmak, kan şekeri seviyelerinin gün boyunca sabit kalmasına yardımcı olabilir. 50 fazla kilolu kadın üzerinde yapılan bir çalışma, günün farklı saatlerinde aerobik egzersizin etkilerini ölçmüştür. Sabah egzersiz yapanlar, daha yüksek tokluk düzeyi ile ilişkilendirilmiştir.

 1. Öğle yemeği hazırlayın.

Eğer iş yerinde veya okulda çok fazla fast food tüketiyorsanız, kilo almanız kaçınılmazdır. Bunun yerine sabahtan hazırladığınız yemeği paketleyerek yanınızda götürün. Araştırmalar, haftada beş kez ev yapımı yemek yiyenlerin, yemeyenlere kıyasla daha az kilo aldığını gösterdi.

uyku düzeni

 1. Daha uzun uyuyun.

Biraz daha erken yatmak veya çalar saatinizi biraz daha fazla uyumak için daha sonraya ayarlamak kilo kaybını artırmaya yardımcı olabilir. Uyku eksikliği, kalori alımındaki artışla ilişkilendirilmiştir. Bir çalışmada 12 katılımcı, tam sekiz saat uyuduklarına kıyasla sadece dört saat uyuduktan sonra ortalama 559 daha fazla kalori tükettiler. Sağlıklı bir uyku programı oluşturmak, iyi beslenmek ve egzersiz yapmakla birlikte kilo vermenin kritik bir bileşenidir.

bisiklet süren kadın

 1. Bisiklet sürün.

Araba kullanmak işe gitmenin en uygun yollarından biri olsa da bel çevreniz için pek iyi olmayabilir. Araştırmalar, yürümenin, bisiklete binmenin veya toplu taşıma araçlarını kullanmanın daha düşük bir vücut ağırlığına ve daha düşük kilo alma riskine bağlı olabileceğini göstermektedir.

Şunlara da göz atın;

 1. Sabah yorgunluğunu yenmenizi sağlayacak besinler
 2. Sabah depresyonu nedir?
 3. Sabah alerjisi nedir?
 4. Sabahları karın şişliği neden olur?
 5. Neden sabah ballı su içmeliyiz?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo