ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER SAĞLIKLI YAŞAM KARIN YAĞLARI NASIL ERİR: EN ETKİLİ YÖNTEMLER

KARIN YAĞLARI NASIL ERİR: EN ETKİLİ YÖNTEMLER

Göbek yağları nasıl eritilir? Göbek yağlarını eritmek için hangi yöntemler uygulanmalı? İşte, Dyt. Gülçin Işık'tan karın yağlarını eritmek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler:
Karın Yağları Nasıl Erir: En Etkili Yöntemler

Kadın ve erkek fark etmeden göbek yağları herkesin kabusu. Karın bölgesinden kurtulabilmek için öncelikle iyi bir tespit yapılması gerekir. Kadınlarda ve erkeklerde sistemin farklı olmasından dolayı karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için de farklı hareket edilmesi gerekir.

Göbek Yağları Neden Olur?

Erkeklerde fizyolojik ve anatomik olarak karın bölgesi yağlanması kiloya bağlı olarak gelişir. Yani erkekler, fazla kalori aldıklarında yağlanma ilk olarak karın bölgesine yerleşir. Dolayısıyla kendilerine uygun bir diyet ve spor programı ile beraber karın yağlarından kurtulmaları mümkündür.

Kadınlarda ise durum biraz daha farklıdır. Kadınların fazla kalorili beslenmeleri halinde kalça ve basen bölgelerinde birikmesi gerekirken bazen göbek bölgesinde daha yoğun bir yağlanma görülebiliyor. 

  • Genetik: Bu durum aile öyküsünde anne, anneanne, babaanne ve teyze gibi yakın akrabalara bakılarak onların vücut tipine bakıldığında kişinin genetik olarak daha yatkın olabileceğini görebiliriz.
  • Diyabet: Kadınların yağlanmaları, normalde karın bölgesinden çok kalça ve basen bölgesinde olması gerekir demiştik. Ancak insülin direnci veya diyabet durumlarında karın ve bel bölgelerinde yağlanma artışı görülme olasılığı artar. O zaman da mutlaka bu hastalıkların tespiti yapılmalıdır. Tedavisine uygun ilaç kullanımı, yaşam biçimi değişikliği uygulanması gerekir. Aksi takdirde hangi kürü yaparsanız yapın, ne kadar uğraşırsanız uğraşın bu bölgedeki yağlanmalardan kurtulamazsınız.
  • Hormonal: Burada da östrojen, progesteron, testosteron gibi hormonla takipler yapılmadır. PCOS, hirsutizm, östrojen baskınlığı, yumurtalık kistleri, yumurtalık kanserleri ve erken menopoz gibi hastalıklar göbek bölgesindeki yağlanmayı artırmaya daha elverişli hale getirir. Dolayısıyla bu hormonların düzenlenmesi, takibinin yapılması ve tedavisinin tamamlanması gerekir ki göbek yağlarından kurtulabilelim.

Göbek Yağları Nasıl Eritilir?

Vücut hormonal ya da metabolik problemlerinden kurtulduktan sonra yapılan diyet sayesinde, hangi bölgede yağlanma fazla ise o bölgeye çalışmaya başlar. Yani siz kalori açığı oluşturduğunuz takdirde zaten fazlalıklarınız nerede ise, o bölgeden kilo kaybı yaşamaya başlayacaksınız. Hiçbir besin özellikle bir bölgeye gidip oradaki yağlanmanın azalması için bir etki oluşturma özelliğine sahip değildir. Ancak yağ oranını azaltmaya, kilo vermeye yardımcı birtakım besinlerden faydalanmak mümkün.

Göbek Yağlarını Eritmek İçin Ne Yemeli?

  • Elma sirkesi

Elma sirkesi, mide asit düzeyini dengeler. Yağ yakımını hızlandırır ve iyi bir probiyotik kaynağıdır. Sabahları güne başladığınız suyun içine 1 tatlı kaşığı ilave ederek tüketebilirsiniz.

  • Yeşil çay

İçerisindeki fitokimyasallar sayesinde bel bölgesindeki istenmeyen yağlar için oldukça ideal bir besindir. Düzgün hazırlanmış beslenme programının yanında günde 2 fincan kadar yeşil çay tükettiğinizde vücuttaki olumlu etkilerini görebilirsiniz.

  • Zerdeçal

Zerdeçal, özellikle iç yağlanmaların azalmasında etkili olan kurkumin sayesinde, yağ metabolizmasını düzenler ve metabolizmayı hızlandırır.

Göbek Yağlarını Eritmek İçin Hangi Besinlerden Uzak Durulmalı?

Beslenme bütün olarak ele alınmalı, kişiye özgü yaklaşım gerçekleştirilmelidir. Göbek bölgesindeki yağların zorluğunu biliyoruz. Bundan kurtulmak için de sadece beslenme ya da sadece spor yeterli olmayacaktır. Diğer tüm durumlardan arınmalı, sabırlı olmalı ve düzenli hareket edilmelidir.


Yazar:

Dyt. Gülçin Işık

instagram.com/isik_gulcin


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!