İtalyan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

İtalyan diyeti nedir? İtalyan diyeti nasıl uygulanır? İtalyan diyetinde ne yenir? Dyt. Dudu Namal, tam tahıllı beslenmenin ön plana çıktığı İtalyan diyeti hakkında merak edilenleri anlattı.
İtalyan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?
18 Mayıs 2023, 12:00

İtalya denildiğinde akla ilk gelen yiyecekler makarna ve pizzadır. Peki İtalyanlar karbonhidrat ağırlıklı bir beslenmeye sahipken formda olan ülkelerin başında olmasının sırrı ne? Biraz detaylı incelediğinizde kolay ve güzel yöntemleri olduğunu fark edeceksiniz.

İtalyan diyeti temelini günümüzün en sağlıklı diyetlerinden olan Akdeniz diyetinden alıyor. Antioksidan ve çeşitliliği yüksek öğünler olmazsa olmazları

Popüler diyetlerde karbonhidrata düşman gibi bakılsa da İtalyanlar diyetinde doğru karbonhidrat tercihi ile sanılanın aksine korkmadan tamda olması gerektiği gibi karbonhidrata düşman olmadan besleniyorlar.

salata

İtalyan Diyeti Nasıl Uygulanır?

 1. İtalyan diyetinde karbonhidrat grubu tercih edilirken tam tahıllı olması püf nokta. Biliyoruz ki tam tahıllar, yeterli lif alımı ve kan şekeri dengesi sağlayarak uzun süre tokluk sağlıyor.
 2. Tüketilen besinlerde en az besin seçimi kadar miktarlar oldukça önemli, karbonhidrat grubunun fazla tüketilmesi kilo kontrolü sağlamakta güçlük yaratmaktadır. Besinleri tüketirken diğer besin grupları ile denge sağlayıp yeterli bir porsiyon seçilmelidir.
 3. Günlük beslenmelerinde çeşitliliğe oldukça yer veriyorlar. Tek tip bir beslenmeleri yok. Sebze, et, karbonhidrat grubuna birlikte yer vermeye özen gösteriyorlar.

sebzeli pizza

Örneğin: Bir ana öğününüzde tam tahıldan ince hamurlu sebzeli bir pizza seçimi yanında süt grubu ile birlikte ya da tam tahıllı az-orta pişmiş makarna yanına salata ve ayran sizin için dengeli bir menü seçiminde destek sağlayacaktır. Haftalık beslenmenizde birkaç defa bu şekilde hafif miktarlarda rahatlıkla yer verebilirsiniz.

makarna

 1. Pişirme yöntemi de en az besin seçimimiz kadar önemli. Genellikle fırın ya da suda az pişmiş tercih ediyorlar.
 2. Doğru yağ grubu tercihi yapıyorlar. Besinleri hazırlarken zeytinyağı tercih ediyorlar. Katı yağlar yerine zeytin yağ tercihi aynı zamanda kalp sağlığı açısından destek sağlıyor.
 3. Günlük beslenmelerinde şekerli içecekler yerine mineralli su tercih ediyorlar
 4. Abur cubur grubu beslenmelerinde yer almıyor. Yerine taze meyve grubu tüketiyorlar.
 5. Ve günlük egzersizlerini ihmal etmemek.

İşin sırrı öğünlerde hafif ve dengeli beslenmek. Popüler diyetlere kendimizi kaptırıp uygulaması sürdürülebilir olmayan diyetlerle boşuna zaman ve motivasyon kaybetmeyelim.

Sağlıkla kalın.

Yazar:

Dyt. Dudu Namal

instagram.com/diyetisyendudunamal

Şunlara da göz atın;

 1. İtalyan yemekleri
 2. İtalyan tatlıları
 3. Glüten diyeti nasıl yapılır?
 4. Çin diyeti nasıl yapılır?
 5. Sodyum diyeti nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo