Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir?

Evde avokado nasıl yetiştirilir? Avokado ağacı ne kadar sürede meyve verir? Avokado fidanı nasıl dikilir? İşte, evde 5 kolay adımla avokado yetiştirme
Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir?
27 Haziran 2022, 11:24

Ana vatanı Orta Meksika olan avokado, defnegiller familyasından bir bitkidir. Genellikle salata ve diyet menülerinde yer verilen avokadonun insan sağlığı açısından birçok faydası bulunmaktadır. Sadece meyvesi değil, çekirdeği ve yağı da aynı derecede değerlidir. Ülkemizde en çok avokado yetişen yer ise Antalya'dır. Peki, evde avokado yetiştirilir mi? Avokado yetiştirmek için hangi malzemeler gerekir? Avokado tüketirken hepimizin aklından çekirdeğini eksem ne olur sorusu geçmiştir elbet. Gelin, bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim. İşte, adım adım avokado yetiştiriciliği:

Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir?

 1. Avokadonun Çekirdeklerini Çıkartın.

Öncelikle bir adet avokadoyu ortadan ikiye bölün. Temiz bir bıçak yardımıyla çekirdeği kenarlarından çıkartın. Bu esnada çekirdeğe zarar vermemeye de özen gösterin. Çekirdeği bol su ile durulayarak üzerinde kalan kalıntıları temizleyin. Çıkarttığınız çekirdeği 5 dakika suda bekletin. Avokado yetiştirmek için 3-4 adet çekirdek kullanmanız daha avantajlı olacaktır.


 1. Çekirdekleri Kürdanla Delin.

Avokado yetiştirmek için uygulamanız gereken ikinci adım çekirdekleri filizlendirmektir. Bunun için çekirdeklerin tombul olan alt kısımlarına 2-3 adet kürdan yerleştirin. Kürdanları çekirdekleri ayakta tutabilecek şekilde yerleştirin.


avokado

 1. Çekirdekleri Filizlenmesi İçin Suya Bırakın.

Bir bardak suyun üzerine kürdanla deldiğiniz çekirdekleri yerleştirin. Çekirdeklerin tombul kısmının suya az miktarda temas etmesi gerekir. Bardağı güneş gören bir yerde yaklaşık 1.5 ay boyunca bekletin. Bardağın içindeki su azaldıkça üzerine ekleme yapabilirsiniz. Bir buçuk ayın sonunda çekirdeklerin alt kısmından saçaklar çıkacaktır. Üst kısımda ise küçük filiz oluştuğunu görebilirsiniz.


 1. Çekirdek Filizinin Büyümesini Bekletin.

Çekirdeğin üzerinden çıkan filizin 15 cm uzunluğa gelmesini bekleyin. Bu sürede filizin üzerinde çok fazla yaprak olursa, dikkatlice budayabilirsiniz.


 1. Filizi Saksıya Dikin.

Çekirdekten çıkan filiz güçlendiğinde ve uygun boyuta geldiğinde saksıya koymaya hazır demektir. Bir adet saksının içerisine zenginleştirilmiş saksı toprağı dökün. Çekirdekli filizi toprağa ekin. Çekirdeklerin üst kısmı görünecek şekilde toprağı yayın. Avokado bitkisi nemli ortamı sevdiği için toprağı sık sık sulayın. Ancak az miktarda su kullanın. 


avokado

Avokado Meyvesi Ne Zaman Çıkar?

Ektiğiniz bitkinin meyve vermesi için 5-12 yıl gibi uzun bir süre gerekiyor. Bu süre içinde bitkinin aşılanma, sulama gibi tüm bakımları dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bununla birlikte bitkinin boyutuna göre saksı da düzenli aralıklarla değiştirilmelidir. 


Şunlara da göz atın;

 1. Avokadolu tarifler
 2. Avokadonun faydaları nelerdir?
 3. Kültür mantarı nasıl yetiştirilir?
 4. Evde patates nasıl ekilir?
 5. İstiridye mantarı nasıl yetiştirilir?
 6. Evde isveç şurubu nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo