Doğal Dezenfektan Nasıl Yapılır? Ev Yapımı 4 Kolay Dezenfektan Tarifi

Dünyayı etkisi altına alan Covid 19 virüsünün yayıldığı şu günlerde, ev ve vücut hijyenine verilen önem de arttı. Kimyasal ürünler kullanmak istemeyenler için evde dezenfektan nasıl yapılır sorusunu sizler için cevapladık. İşte, ev yapımı doğal dezenfektan tarifleri:
Doğal Dezenfektan Nasıl Yapılır? Ev Yapımı 4 Kolay Dezenfektan Tarifi
11 Ekim 2023, 16:34

Covid 19 virüsünün dünyayı etkileyen bir pandemi sürecine sokmasıyla birlikte, el ve vücut hijyeninin önemi arttı. Hastalıklardan korunmak istediğimiz şu günlerde, gün içerisinde sık sık dışarı çıkmak zorunda kalabiliyoruz. İnsanlarla temas etmeye ara versek de, toplu taşımalarda, okulda, iş yerlerinde birçok yüzeye temas ediyoruz. Bu yüzeyde bulunan bakteriler el aracılığıyla vücuda çok kolay bir şekilde girebiliyor. İşte, tam da bu yüzden elleri sık sık yıkamak ve dezenfekte etmek oldukça önemli. Uzun süre kullanılan kimyasal ürünler, cilt yüzeyinde tahrişe ve farklı sorunlara yol açabiliyor. Bu yüzden el temizliğinde doğal ürünler kullanmak gerekiyor. Evdeki malzemelerle doğal dezenfektan nasıl yapılır sorusunu sizler için cevapladık. İşte, kolayca hazırlayabileceğiniz 4 farklı dezenfektan tarifi:


Kolay Dezenfektan Tarifi

Malzemeler

 1. 500 mililitre su
 2. 3 damla çay ağacı yağı
 3. Yarım çay kaşığı lavanta yağı
 4. 2 yemek kaşığı beyaz sirke


İlk olarak dezenfektan yapımında kullanacağınız suyu kaynatın. Kaynama işleminin ardından suyu ocaktan alın ve soğuması için bekletin. Soğuyan suyun içerisine diğer malzemeleri ekleyin ve temiz bir şişenin içerisine dökün. Bu karışımı sprey olarak kullanabilirsiniz.


Az Malzemeli Dezenfektan Tarifi

Malzemeler

 1. 1 su bardağı içme suyu
 2. 1 su bardağı beyaz sirke
 3. 10-12 damla lavanta yağı


Tarifteki tüm malzemeleri sprey şişesine dökün ve güzelce karıştırın. Hazırladığınız dezenfektanı kullanmadan önce mutlaka çalkalayın.


Etil Alkol Dezenfektanı

Malzemeler

 1. Saf su (%30)
 2. Etil alkol (%70)
 3. 10 damla limon yağı


Öncelikle bir kabın içerisinde etil alkol ve saf suyu karıştırın. Ardından karışıma limon yağını ekleyin ve sprey şişesine dökün. 


Jel Kıvamında Dezenfektan

Malzemeler

 1. 20 damla limon yağı
 2. 10 damla tarçın yağı
 3. 10 damla karanfil yağı
 4. 10 damla kekik yağı
 5. 10 damla okaliptüs yağı
 6. 3 yemek kaşığı aloe vera jeli


Aloe vera bitkisinden bir yaprak kopartın ve kabuklarını dikkatlice soyarak içindeki jeli çıkartın. Jeli bir kaba aktardıktan sonra üzerine diğer yağları ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız karışımı losyon şişesine dökerek jel olarak kullanabilirsiniz.


Önemli Not: Bu karışımlar el ve ev temizliğinde kullanılabilecek alternatif hijyenik ürünlerdir. Asıl temizliği sağlamak için doktorların önerdiği gibi, ellerinizi sabun ve suyla 20 saniye boyunca yıkayın. Özellikle dış mekanlardan içeriye geldiğinizde hiçbir yere dokunmadan ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Bu süreçte kişisel hijyeni desteklemek için, verdiğimiz tarifleri kullanabilirsiniz. Kendi sağlığınız ve toplum sağlığı için kişisel hijyeninizi ihmal etmeyin.


Şunlara da göz atın;

 1. Ev yapımı nemlendirici krem
 2. Evde doğal antibiyotik yapımı
 3. Ev yapımı öksürük şurubu
 4. Ev yapımı pastil
 5. Mutfak temizliği nasıl yapılır?
 6. Doğal gargara tarifleri
 7. Çay ağacı yağının faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo