Hastalıklardan Korunmanıza Yardımcı Olacak Doğal Antibiyotik Yapımı

Ülkemizde bilinçsizce antibiyotik kullanımı oldukça fazla. Evdeki malzemelerle hazırlayabileceğiniz doğal antibiyotik sayesinde grip ve soğuk algınlığına karşı vücut direncinizi arttırabilirsiniz. İşte, ev yapımı tamamen doğal antibiyotik:
Hastalıklardan Korunmanıza Yardımcı Olacak Doğal Antibiyotik Yapımı
11 Ekim 2023, 16:32

Birçok hastalığa karşı etkili olan ve onları hızlı bir şekilde geçirmemizi sağlayan antibiyotikler, an çok tüketilen ilaçların başında geliyor. Ancak antibiyotiklerin bilinçsizce ve yanlış kullanılması, sağlığımıza yarardan çok zarar veriyor. Uzmanların defalarca uyarmasına rağmen antibiyotik kullanımında Avrupa'da birinciyiz. Üstelik bu durum tamamen bilinçsizce kullanımdan geliyor. Yanlış antibiyotik kullanımı bağışıklığı düşürebiliyor, bazı bünyelerde alerjiye neden olabiliyor ve böbrek, bağırsak gibi organlara zarar verebiliyor. Bu durumdan kurtulmanın en etkili yolu ise kimyasaldan uzak durarak evde doğal antibiyotik yapmak. Evde doğal malzemelerle hazırlanan bu karışım, bağışıklığı güçlendirerek grip, nezle gibi hastalıklara karşı vücut direncini arttırıyor. Doğal antibiyotik nasıl yapılır diye merak edenler için, işte katkı maddesi kullanılmadan hazırlanan ev yapımı antibiyotik:


Ev Yapımı Doğal Antibiyotik

Hafif boğaz ağrıları, kuru öksürük, hapşırık gibi şikayetleriniz varsa ve doktorunuz antibiyotik içmeyi önermediyse, bu karışımdan yararlanabilirsiniz. Ancak, doktorun vermiş olduğu bir antibiyotik varsa mutlaka onu kullanın.

Önemli not: Bu karışım ciddi hastalıklar ve enfeksiyonlar için değildir. Doktor Ender Saraçoğlu'nun tavsiye ettiği bu karışım daha çok basit soğuk algınlığı, bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve sık sık hastalananlar için geçerlidir.


Malzemeler:

  1. 3 dal taze sarımsak veya 3 diş kuru sarımsak
  2. 2 parmak ucu taze zencefil veya 1 çay kaşığı toz zencefil
  3. 1 adet limonun suyu
  4. Dövülmüş karanfil
  5. Yarım defne yaprağı


Yapılışı:

Tüm malzemeleri bir kaba ekleyin ve havanda güzelce ezin. Veya blenderdan geçirebilirsiniz. Zencefil kullanıldığı için hafif acı bir tadı olan bu karışımı, küçük kavanoza doldurarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.


Doğal Antibiyotik Nasıl Kullanılır?

Bu karışımı yetişkinler sabah-öğle-akşam olmak üzerede yarım tatlı kaşığı olarak tüketebilir. 6 yaşından büyük çocuklar ise günde bir defa bir tatlı kaşığı tüketebilir. 6 yaşındaki çocuklar için uygun değildir. 

Karışımın içerisindeki malzemeler vücuttaki zararlı mikroorganizmaların üremesine engel olur. Özellikle sinüziti olanlar, faranjiti olanlar, sık sık nezle veya grip olan kişiler karışımı kullanarak antibiyotik ihtiyacını azaltabilir. 


Önemli Not: Bu karışımı tüketmeden önce mutlaka dokturunuza başvurun. Doktorunuz antibiyotiğe ihtiyacınız yok derse ve içerisinde kullanılan malzemelere alerjiniz yoksa, karışımı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Özellikle ciddi kronik hastalığı olan kişiler, hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar tüketmeden önce mutlaka doktora başvurmalıdır.


Şunlara da göz atın;

  1. Mürver şurubu nedir, nasıl yapılır?
  2. Ev yapımı öksürük şurubu
  3. Ev yapımı doğal pastil
  4. Baş dönmesi nasıl geçer?
  5. Gribe iyi gelen besinler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo