Kahve Öğütme Rehberi: Kahve Nasıl Öğütülür?

Kahve nasıl öğütülür? Kahve öğütme boyutları nelerdir? Hangi kahve, ne kadar öğütülmelidir? İşte, evde kolayca deneyebileceğiniz kahve öğütme yöntemleri:
Kahve Öğütme Rehberi: Kahve Nasıl Öğütülür?
24 Nisan 2024, 22:17

Damak tadınıze uygun bir kahve için, kahveyi doğru boyutta ve homojen biçimde öğütmek çok önemlidir. Evde demlenen kahvenin tadı, çekirdeğe, su sıcaklığına, kahve/su oranına ve öğütme boyutuna bağlı olarak değişir. Kahvenin boyut ayarı, çekirdek ve su etkileşime girdiği için dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Ayrıca yapacağınız kahvenin, öğütme boyutuyla doğrudan bir ilişkisi vardır. Evde Kahve Nasıl Öğütülür?

 1. El Değirmeni ile Öğütme

El değirmeni öğütücü makinesi, her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz bir üründür. Ancak bu makineden verim almak, biraz zaman alabilir. El değirmeni ile, filtre kahveye uygun homojen öğütme işlemi gerçekleştirilir. Fakat Türk kahvesi ve espresso için yeterli nitelikte değildir.

 1. Türk Tipi Öğütücü

Türk tipi öğütücü kahve makineleri, özellikle geçmiş zamanlarda sık kullanılan ürünlerdir. Bu ürünün üst kapağını açtığınızda, ana milin üzerinde ayar somunu görebilirsiniz. Bu somun, kahvenin hangi boyutlarda öğütüleceğini ayarlamak için kullanılır. Ancak bu makinelerin günümüzdeki sayıları oldukça azdır. Bu yüzden bulmak da güçlük çekebilirsiniz.

 1. Elektrikli Değirmen Öğütücü

Elektrikli değirmen öğütücü makineler, bıçaklı ve disk olarak ikiye ayrılır. Bıçaklı makinelerin kullanımı kolay gözükse de, kahveyi istenen boyuta getirebilmek için deneyimli olmak gerekir. Bu makinede en çok karşılaşılan sorun, kahvenin homojen biçimde öğütülememesi olur. Bunun önüne geçmek için, makineyi kısa aralıklarla çalıştırmak ve yukarı-aşağı şeklinde sallamak gerekir. Disk makineler ise, piyasada bulunan en iyi değirmen öğütücü makineler olarak kabul edilir.Kahve Öğütme Boyutları

 1. Ekstra ince öğütülmüş kahve: Yalnızca Türk kahvesi için öğütülür. Cezve veya Türk kahvesi makinesinde pişirilebilir.
 2. İnce öğütülmüş kahve: Türk kahvesine nazaran biraz daha büyük parçalardır. Espresso yapımında kullanılır. Espresso makinesi ve moka pot'ta kullanılabilir. 
 3. Orta incelikte öğütülmüş kahve: Sifon kahve yapımında kullanılır. Bu boyutta öğütülen kahve, piyasada çok fazla bulunmaz.
 4. Orta öğütülmüş kahve: Damlama metoduyla hazırlanan kahvelerde kullanılır. Bu boyutlardaki kahve, filtreden geçemediği için bardağa damlamamaktadır ve daha güzel bir tat elde edilir.
 5. Orta kalınlıkta öğütülmüş kahve: Yalnızca chemex kahvesi için kullanılır. 
 6. Kalın öğütülmüş kahve: French press'te kullanılan kahvedir. Hemen hemen her yerden kolaylıkla bulunabilir. 
 7. Ekstra kalın öğütülmüş kahve: Uzun süre demlenmesi gerekir. Cold brew yapımında kullanılır. Demleme süresi en az 10 saat olmalıdır.Ekipmana Göre Kahve Öğütme Boyutları

 1. Türk kahvesi: Ekstra ince öğütülmüş
 2. Moka pot: ince öğütülmüş
 3. Espresso: İnce öğütülmüş
 4. Aeropress: İnce öğütülmüş
 5. V60: Orta öğütülmüş
 6. Sifon: Orta incelikte öğütülmüş
 7. Kağıt filtre: Orta öğütülmüş
 8. Metal filtre: Orta öğütülmüş
 9. Chemex: Orta kalınlıkta öğütülmüş
 10. French press: Kalın öğütülmüş
 11. Cold brew: Ekstra kalın öğütülmüş


Şunlara da göz atın;

 1. Robusta kahve nasıl yapılır?
 2. Mocha kahve nasıl yapılır?
 3. Kopi luwak nasıl yapılır?
 4. Macchiato nasıl yapılır?
 5. Cappuccino nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo