Kahve Tadımı Nasıl Yapılır?

Kahve tadımı (coffee cupping) nedir? Kahve tadımı yaparken nelere dikkat edilmelidir? Kahve tadımının incelikleri nelerdir? İşte, kahve tadımı uzmanı olmanızı sağlayacak bilgiler:
Kahve Tadımı Nasıl Yapılır?
24 Nisan 2024, 22:32

Üçüncü nesil kahveciler ile birlikte kahve dünyasında büyük değişimler yaşandı. Bu dönüşümle birlikte, kahve tüketicileri de içecekleri kahvenin özelliklerine daha fazla dikkat eder oldu. Kahve dünyasında yaygın olarak kullanılan terimlerden biri de 'cupping' oldu. Cupping, profesyonel kahve tadımı terimine karşılık gelir. Farklı amaçlar için yapılan bu işlem ile kahvenin kalitesi test edilir. Profesyonel cuppingde, bazı protokoller vardır. Bu protokol doğrultusunda, kahveler derecelendirilir, puanlanır ve fiyatları belirlenir. Cupping işleminde, kahve demlenirken kağıt filtre veya metal kullanılmaz. Çünkü filtre, kahve aromasına etki edebilir. Kahve ve su doğrudan karıştırılır ve tadım yapılır. Siz de kahve tadımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.Kahve Tadımından Önce Ne Yapılır?

Damak tadınıza uygun olan kahveyi seçmek için, kahve tadımından önce yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyler var.

 1. Kahve tadımından bir gün önce ağır ve baharatlı yiyecekler yemeyin.
 2. Kahve tadımını yoğun kokuların olduğu bir yerde yapmayın ve tadımdan önce parfüm sıkmayın.
 3. Tadımdan önce tütün ürünleri kullanmayın. Kahve Tadımı Nasıl Yapılır?

Kahve tadımında dikkat edilmesi gereken 4 değişken vardır;

 1. Koku ve Aroma

Kahve meyvesi, yetiştiği bölgenin civarında yetişen meyve aromalarından etkilenir. Yani meyvelerin aroması, kahvenin tadına etki eder. Kahve satın alırken ambalajın üzerinde fındık, çikolata, meyve ve çiçeksi gibi tadım notaları görebilirsiniz. Bu notalar kahvenin yetiştiği yöreden kaynaklanan aromalardır. Tat notaları kahvenin kavrulma ve demlenme aşamasında ortaya çıkar ve tadımın 1. basamağıdır. Gözünüzü kapatıp kahveyi koklayarak içindeki notaları hissetmeye çalışabilirsiniz. 

 1. Gövde

Kahvenin tadını etkileyen faktörlerden biri de gövdedir. Damak ve dil arasında hissedilen gövde, kahvenin dokusunu temsil eder. Yani kahvenin gövdesi, damakta bıraktığı etkidir. 1. Asidite

Kahvenin asiditesi, meyvenin yetiştiği yükseklikle alakalıdır. Kahvenin yetiştiği yükseklik artıkça, olgunlaşma süresi de artar. Geç olgunlaşan kahvenin asiditesi yükselir ve aromalar daha net hissedilir. Asidite, aynı zamanda kahveye parlaklık ve canlılık veren unsurdur ve meyvemsi aromalarla açığa çıkar. Asiditesiz kahveler, oldukça yavan bir tada sahiptir. Damakta tesir bırakmaz ve etkisi çabucak geçer. 

 1. Bitiş (Aftertaste)

Bitiş, kahvenin içildikten sonra damakta bıraktığı hissiyat ve etkiyi ifade eder. Eğer kahveyi yudumladıktan sonra damakta bıraktığı etkisi uzun sürüyorsa, kahvenin bitişi de uzun demektir. Kahve Tadımının Prensipleri Nelerdir?

 1. Demleyeceğiniz kahvenin filtreye uygun şekilde çekilmiş olması gerekir. Kahve çekirdekleri çekildikten sonra, 15 dakika içinde tadıma başlanmalıdır. Çünkü zaman geçtikçe kahve aromasını kaybeder.
 2. Aroma testi için kahve sayısı kadar bardak çıkartılmalıdır. Daha profesyonel tadımlar için cupping kaşığı, tükürme kabı ve oda sıcaklığında su da hazır bulundurulmalıdır.
 3. Kahveler için standart ölçü 12 gramdır. 
 4. Tadım esnasında burun fincana yaklaştırılmalı ve derin bir nefesle koku alınmalıdır. 
 5. Kahveler bardaklara konur, 180 ml su ile karıştırıldıktan sonra 4 dakika demlenmesi için beklenir.
 6. 4 dakikanın sonunda kaşığın tersiyle kahvenin üzerindeki tortu dağıtılır. 
 7. Tadım için derin bir kaşıkla kahve alınır ve höpürdeterek içilir. Yutmadan önce kahve ağızda ve damakta bekletilir. 
 8. Kahve tadıldıktan sonra yutulmaz, tükürülür. Ağızda kalan son tat, yani aftertaste kriteri değerlendirilir. 
 9. Başka bir kahve denenmeden önce birkaç yudum su içilmelidir.


Şunlara da göz atın;

 1. Kenya kahvesinin özellikleri nelerdir?
 2. Endonezya kahvesi nedir?
 3. Brezilya kahvesinin özellikleri nelerdir?
 4. Kahve öğütme rehberi
 5. Espresso nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo