Dünyanın En İyi Pizzaları Açıklandı! İşte, En Lezzetli 10 Pizza

Taste Atlas, bu kez dünyanın en iyi pizzalarını açıkladı. Üstelik listede dünyanın farklı noktalarından çeşitli pizzalar bulunuyor. İşte, dünyadaki en iyi ve en lezzetli pizzalar:
Dünyanın En İyi Pizzaları Açıklandı! İşte, En Lezzetli 10 Pizza
29 Mayıs 2024, 15:28

Geniş bir gastronomi veri tabanına sahip olan Taste Atlas, dünyanın en iyilerini açıklamaya devam ediyor. Bu kez, dünyadaki en iyi pizzaları açıkladı. Listede elbette pizzanın anavatanı olan İtalya'dan farklı pizza çeşitleri bulunuyor. İşte, gurmelerin mutlaka denemesi gereken dünyanın en iyi 10 pizzası:

 1. Pizza Napoletana

pizza napoliten

Dünyanın en iyi pizzası, İtalyan mutfağından napoliten pizza seçildi. Renklerinin İtalyan bayrağını temsil ettiği söylenen bu pizza, domates, mozzarella ve fesleğen yapraklarıyla zenginleştirilir. Sarımsaklı ve kekikli olmak üzere iki çeşitte hazırlanır. 

Bakınız; Pizza napoliten tarifi

 1. Pizza Margherita

pizza margarita

Savoy Kraliçesi Margherita'nın ismini taşıyan bu pizza, kraliçenin Napoli ziyaretinde sunulmuştur. Bol peynirli olmasıyla bilinen bu pizza, günümüzde en çok tüketilen çeşitler arasında bulunuyor. 

Bakınız; Pizza margarita tarifi

 1. Pizza al Taglio

pizza al taglio

Roma mutfağıyla özdeşleşen pizza al taglio, klasik pizza gibi yuvarlak değildir. Bunun yerine dikdörtgen tepsilerde pişirilir ve ince ince dilimlenir. Zeytinyağı ve domates sosu ile zenginleştirilen bu pizza, hafifliği ile bilinir.

Bakınız; Pizza al taglio tarifi

 1. Caprese Pizza

caprese pizza

Dünyanın en iyi pizzaları listesinin dördüncü sırasında ise caprese pizza bulunuyor. Geleneksel olarak üzerinde mozzarella peyniri, fesleğen yaprakları, zeytinyağı ve kiraz domates kullanılır. 

 1. Pizza Guattro Formaggi

pizza guattro formaggi

İtalyan mutfağından dünyaya yayılan bu pizza, dört çeşit peynir karışımından oluşur. Mozzarella, gorgonzola, fontina ve parmigiano reggiano gibi yerel peynirler kullanılarak hazırlanır. 

 1. Pizzetta

pizzetta

Pizzettayı diğer pizzalardan ayıran en önemli özellik, boyutu ve şeklidir. Diğer pizzalardan küçük bir şekilde sunulan bu pizza, isteğe göre kalp şeklinde de hazırlanabilir. Üzerine çeşitli malzemeler eklenebilir.

 1. Pizza alla Diavola

pizza alla diavola

Geleneksel olarak domates sosu, mozzarella peyniri, acı biber, salam ve sucuk ile hazırlanan bir İtalyan pizzasıdır. İsteğe göre siyah zeytin eklemesi yapılabilir.

 1. Romana Pinsa

romano pinsa

Listenin sekizinci sırasında, Antik Roma döneminde köylüler tarafından soğuk suyla hazırlanan Romana pinsası bulunuyor. Klasik pizzanın atası olarak kabul edilen bu yemek, daha az yağ ve karbonhidrat içerir.

 1. Pizza Bufalina

pizza bufalina

Domates sosu, kiraz domates, buffalo mozzarella ile hazırlanan bu pizza, zengin lezzetiyle ön plana çıkar. Pizzanın yapımında Akdeniz mandasının sütüyle hazırlanan mozzarella peyniri kullanılır. Servis edilmeden önce, üzerine fesleğen ve zeytinyağı eklenebilir.

 1. Pizza Montanara

pizza montanara

İtalya'nın Napoli bölgesiyle özdeşleşen bu pizza, marinara sosu, peynir ve fesleğen ile hazırlanır. Pizza hamuru önce derin yağda kızartılır, ardından malzemeler eklenir ve fırında pişirilir. 

Şunlara da göz atın;

 1. Dünyanın en iyi çorbaları
 2. Dünyanın en iyi köfteleri
 3. Dünyanın en iyi kahvaltıları
 4. Dünyanın en iyi sokak lezzetleri
 5. Dünyanın en ikonik restoranları

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo