Çitlembik Nasıl Yenir, Nasıl Kullanılır?

Çitlembik nedir? Çitlembik nasıl tüketilir? Çitlembik nasıl kullanılır? Çitlembik tohumu çiğ yenir mi? İşte, mideyi rahatlatmasıyla bilinen çitlembiğin kullanımı:
Çitlembik Nasıl Yenir, Nasıl Kullanılır?
18 Mayıs 2021, 15:34

Kendirgiller familyasına ait bir bitki olan çitlembik, Asya, Kuzey Amerika, Güney Avrupa ve Afrika'da yetişir. Ülkemizde ise Ege, Akdeniz ve Marmara başta olmak üzere hemen hemen her bölgede yetişir. Halk arasında 'çitlenbik, menengiç, dağın' gibi isimlerle de bilinir. Dünya üzerinde yaklaşık 70 farklı türü olan çitlembik, hem yemeklerin içinde, hem de kahve yapımında kullanılır. Hafif tatlımsı bir lezzete sahip olan bu meyve, genelde olgunlaştıkça yeşilden kahverengiye döner. Mideyi rahatlatan, iştah açan, saç sağlığına iyi gelen, karın ağrılarını gideren, idrar söktüren çitlembik, farklı şekillerde kullanılabilir. İşte, çitlembik meyvesinin kullanım alanları:


Çitlembik Nasıl Yenir?

Çitlembik meyvesini, günde 20 adedi geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz. Ancak bu meyveyi yerken çekirdeklerine dikkat etmeniz gerekir.

Mide rahatsızlıklarından kurtulmak için yiyecekseniz, 1 çay bardağı balın içerisine 8 adet çitlembik meyvesi atın ve 24 saat bekletin. Ardından karıştırarak macun gibi yiyebilirsiniz.

Çitlembiği yemeklerin içinde kullanmak istiyorsanız, yemeği hazırlarken baharat yerine 3-4 adet çitlembik meyvesinden ekleyebilirsiniz.

Çitlembiği salata ve turşuların içerisinde de kullanabilirsiniz.Ayrıca çitlembik meyvesini kurutup toz haline getirerek menengiç kahvesi yapımında kullanabilirsiniz.Çitlembik Saç Bakımında Nasıl Kullanılır?

Daha önce söylediğimiz gibi çitlembik saç sağlığını güçlendirir. Saçların daha parlak ve hacimli görünmesini sağlar. Ayrıca kırıkları onarır ve saç renginin açılmasını önler. Ancak saç bakımında meyvesi yerine çitlembik yağı kullanılır. Duş alırken kullandığınız şampuanın içerisine 1 damla çitlembik yağı ekleyerek faydalarından yararlanabilirsiniz. Veya haftada bir kez çitlembik yağını zeytinyağıyla karıştırarak saç maskesi yapabilirsiniz. Bu karışımı 4 saat beklettikten sonra saçlarınızı bol suyla durulamanız gerekir.


Çitlembik Nerelerde Bulunur?

Çitlembik, ülkemizin birçok yerinde yetişir. Bu sayede kolay ulaşılabilen bitkilerden biridir. Çitlembiğin kurutulmuş halini hem güvenilir aktarlardan, hem de güvenilir online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Çitlembik yağını ise aktarlardan ve bitkisel ürün içerikli kozmetik mağazalarından alabilirsiniz.


Önemli Not: Daha önce çitlembik yemediyseniz ve alerjik bir bünyeye sahipseniz, çitlembiği tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Ciddi kronik rahatsızlığı olanlar, hamileler ve emziren anneler de çitlembik tüketmeden önce doktora danışmalı, doktorun onay vermediği hiçbir besin tüketilmemelidir.


Şunlara da göz atın;

  1. Kinoa nasıl yenir?
  2. Keten tohumu nasıl yenir?
  3. Bıldırcın yumurtası nasıl yenir?
  4. Muşmula nasıl yenir?
  5. Kumkuat nasıl yenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo