Beyaz Gömlekten Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Tertemiz beyaz gömleğinize yanlışlıkla kahve dökmüş olabilirsiniz. Umutsuzluğa kapılmayın, lekeyi çıkartabilirsiniz. İşte, beyaz gömleğinizden kahve lekelerini çıkarmanın 9 etkili yolu:
Beyaz Gömlekten Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?
05 Aralık 2023, 16:12
Lezzet Trendleri

Tertemiz beyaz gömleğinizden kahve lekesini çıkarmak ilk başta umutsuz görünebilir ama endişelenmeyin. Deneyebileceğiniz çeşitli leke giderme teknikleri vardır. Taze kahve lekelerini gidermek için size bazı seçenekleri anlatarak başlayacağız, ardından inatçı lekeleri ve eski kahve lekelerini çıkarmak için birkaç öneriye geçeceğiz. İşte, beyaz gömleğinizden kahve lekelerini çıkarmanın 9 etkili yolu:

kahve lekesi

 1. Küçük bir lekeyi beyaz sirke ve bulaşık sabunu ile silin.

Sirke ve bulaşık sabunu kolay bir ev yapımı leke çıkarıcıdır. Ilık suyu birkaç damla bulaşık deterjanı ve 1 yemek kaşığı beyaz sirkeyle karıştırmayı deneyin. Başka tür sirke kullanmayın. Solüsyonu lekeye uygulayın ve 15 dakika bekletin, ardından soğuk suyla durulayın. Mümkünse kuruması için asın ve mümkün olan en kısa sürede düzenli bir yıkama döngüsünden geçirin.

 1. Küçük bir lekeyi sodayla lekeleyin.

Kulüp sodası küçük lekeleri tedavi etmenin hızlı ve kolay bir yoludur. Lekeli malzemeyi sodayla doyurun. Daha sonra leke çıkana kadar alanı bir kağıt havluyla yavaşça kurulayın. Mümkünse gömleği açık havada kuruması için asın ve mümkün olan en kısa sürede çamaşır makinesine atın.

 1. Geniş, taze döküntüleri bir kağıt havluyla hafifçe silin.

Havlu fazla sıvıyı emer ve temizliği kolaylaştırır. Gömleğinize biraz kahve damlattıysanız muhtemelen bunu atlayabilirsiniz. Yine de daha büyük bir lekeyle uğraşıyorsanız kesinlikle faydalıdır! Sadece birkaç temiz kağıt havlu alın ve gömleğin üzerindeki fazla kahveyi emmek için dökülen yere hafifçe vurun.

kahve lekesi

 1. Daha büyük lekeleri soğuk suyla durulayın.

Hızlı hareket edin ki kahvenin kumaşa nüfuz etmesi için zaman kalmasın. Büyük bir lekeyle karşı karşıyaysanız gömleğinizi çıkarmanız daha kolay olabilir. Şu anda gömleğinizi çıkaramıyorsanız endişelenmeyin! Lekeli bölgeyi birkaç dakika boyunca soğuk, akan suyla yıkamak için elinizden geleni yapın.

 1. Lekeye sıvı çamaşır deterjanı ile ön işlem uygulayın.

Deterjanı lekeye sürün ve 3-5 dakika bekletin. Eğer varsa leke ön işleme ürünü kullanın, ancak her zamanki sıvı çamaşır deterjanınız da harika sonuç verir. Lekeyi deterjanla kaplayın ve yavaşça kumaşa sürün. Bu, normal bir çamaşır makinesi döngüsünden geçmeden önce lekeyi gevşetecektir.

 1. Gömleği makinede soğuk suyla yıkayın.

Lekeyi kalıcı olarak sabitleyebilecek sıcak su kullanmaktan kaçının. Çamaşır makinenizin ayarlarını soğuk su kullanacak ve normalde beyaz gömleğiniz için kullandığınız programa göre ayarlayın. Daha sonra gömleği makineye atın, normalde yaptığınız gibi deterjan ekleyin ve yıkama programını çalıştırın.

kahve lekesi

 1. Gömleği kurutmadan önce lekenin çıktığından emin olun.

Kurutma makinenizden gelen ısı kalıcı bir leke oluşturacaktır. Gömlek tamamen temiz görünüyorsa ve leke çıkmışsa, giysiyi kurutucuya atın ve normalde yaptığınız gibi kurutun. Emin değilseniz veya riske girmek istemiyorsanız bunun yerine gömleği havayla kurutmayı düşünün. Bu şekilde, kalan lekeyi yanlışlıkla kalıcı olarak bırakmazsınız.

 1. Eski lekelerden kurtulmak için enzimatik bir ön ıslatma kullanın.

Temizleyiciyi ılık suyla karıştırın ve gömleği 30 dakika bekletin. Eski kahve lekeleri daha inatçıdır ama onları kesinlikle çıkarabilirsiniz. Büyük bir leğen veya kovada 1 litre ılık suyu 1 yemek kaşığı enzimatik ön ıslatma ürünüyle karıştırın. Daha sonra gömleği solüsyona batırın. Yarım saat sonra lekenin gittiğinden emin olmak için gömleği kaldırın. İyi görünüyorsa gömleği normalde yaptığınız gibi normal bir yıkama döngüsünden geçirin.

 1. Klorlu ağartıcı ile eski lekelerden kurtulun.

Seyreltilmiş ağartıcının pamuk ve keten gibi doğal kumaşlarda kullanılması güvenlidir. Büyük bir kova veya leğende 60 ml klorlu ağartıcıyı ve 900 ml suyu karıştırın. Gömleği solüsyona batırın ve 5 dakika bekletin. Daha sonra gömleği soğuk suyla durulayın ve normal yıkama programından geçirin.

Şunlara da göz atın;

 1. Yağ lekesi nasıl çıkar?
 2. Çay lekesi nasıl çıkar?
 3. Kahve lekesi nasıl çıkar?
 4. Paslanmaz çelikten kahve lekesi nasıl çıkarılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo