Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Evde Kolayca Uygulayabileceğiniz 6 Yöntem

Yere, halıya veya kıyafetlere dökülen zorlu çay lekesi nasıl çıkar? Kurumuş çay lekesi çıkar mı? İşte, mutlaka bilmeniz gereken en pratik çay lekesi çıkarma yöntemleri
Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Evde Kolayca Uygulayabileceğiniz 6 Yöntem
17 Ocak 2024, 16:02

Türk mutfağının en önemli içeceklerinden biri olan çayı, gün içinde kim bilir kaç kez tüketiyoruz. Sabah kahvaltılarında, akşam yemeklerinden sonra, tatlıların yanında, misafir ağırlarken soframızdan eksik olmuyor. Bu çok sevilen içecek döküldüğünde ise, çıkarması kolay olmuyor. Çayın şekerli veya şekersiz olması bile kullanacağımız yöntemi değiştiriyor. Peki, giysideki, duvardaki ve halıdaki çay lekesi nasıl çıkar? Çay lekesini çıkartmak için hangi yöntemler kullanılabilir? Eğer çay döküldüğü an müdahale etme şansınız varsa, lekeyi çıkartmak daha kolay oluyor. Fakat kuruyan çay lekeleri için de uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. İşte, kolay çay lekesi çıkartma yöntemleri:

Çay lekesi kıyafetten nasıl çıkar?

Üzerinize dökülen veya sıçrayan çay lekesine ilk müdahaleyi yapmak oldukça önemli. Zaman geçtikçe lekeyi çıkartmak da zorlaşıyor. Çay dökülen giysideki lekelerin üzerine beyaz kağıt havlu koyun. Giyside kalan çayı bu şekilde emmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra giysini ters çevirin ve soğuk su altında durulayın. Çamaşırları yıkarken kullandığınız deterjanı, soğuk su ile karıştırarak krem kıvamına getirin. Bu karışımı lekenin üzerine ovalayarak sürün ve 10 dakika bekletin. Kullandığınız deterjanın ağartıcı içermemesi de oldukça önemli. Kıyafete sürdüğünüz deterjanı ılık su ile duruladıktan sonra giysinizi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Lekeden hiçbir iz kalmadığını görebilirsiniz. 

Doğal bir yöntem kullanmak isteyenler, limonlu su karışımını da deneyebilir. Fakat bu yöntem beyaz, krem gibi açık kıyafetlerde iz yapabilir, bizden söylemesi. Çay lekesi olan bölgeyi soğuk suda duruladıktan sonra ters çevirin. Bir bardak soğuk suyun içine yarım limon suyu sıkın. Hazırladığınız karışımı temiz beyaz bez yardımı ile lekenin üzerine sürün ve ovalayın. Ardından giysinizi çamaşır makinesine atabilirsiniz.

Kuruyan Çay Lekesi Giysiden Nasıl Çıkar?

Öncelikle giysiyi ılık su içerisinde 15 dakika bekletin. Bu esnada bir kabın içerisine karbonat dökün. Üzerine yavaş yavaş su ekleyerek macun kıvamı elde etmeye çalışın. Ilık suda beklettiğiniz giysinin lekeli kısmına karbonatlı karışımı sürün ve bastırmadan ovalayın. Lekeli olan bölgeyi hafifçe ovalayarak temizleyin. Daha sonra soğuk su ile durulayın ve yıkama talimatlarına göre çamaşır makinesinde yıkayın.

Koltuktan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktan kullanılan kumaş türü, çay lekesini nasıl çıkartmak gerektiği konusunda bize bilgi verir. Deri koltuklardaki lekeler ıslak bez ile çıkarken, kumaş koltuklar daha zorlu adımlar gerektirir. Burada uygulayabileceğiniz ilk yöntem çay lekesine ıslak temiz bez ile tampon yapmaktır. Ardından lekenin olduğu bölgeye karbonatlı su karışımını dökün ve hafifçe ovalayın. Son olarak soğuk suya batırılmış temiz bez ile koltuğa sürdüğünüz karbonatlı karışımı çıkartın. Genellikle kuruduktan sonra çay lekesinden hiçbir iz kalmamaktadır.

Bu yöntem yeterli değilse, çamaşırları yıkarken kullandığınız deterjanı su ile karıştırın ve macun kıvamına getirin. Lekenin üzerine bu karışımı sürerek zarif hareketlerle ovalayın. Ardından ıslak bez ile bölgeyi temizleyin ve kurumaya bırakın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta koltuğu zarif hareketlerle ovalamaktır. Çitilemek, sertçe bastırmak ve hızlı ovalamak koltuk kumaşının dokusuna zarar verebilir.

Duvardan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Genellikle çay dökülürken duvarla temas etmese de, öyle anlar vardır ki çayın sıçrayarak her yere döküldüğünü görebilirsiniz. Duvardaki çay lekesi için bir kaba 2 yemek kaşığı nişasta dökün ve sulandırın. Nişastalı suya temiz sünger batırın ve duvardaki lekenin üzerini sünger ile hafifçe temizleyin. Bu işlemleri uyguladıktan sonra duvarı su ile temizleyebilirsiniz.

Şekerli Şekersiz Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Şekerli çay daha yapışkan bir kıvamda olduğu için, çıkması daha zordur. Fakat yukarıda verdiğimiz yöntemleri hem şekerli, hem de şekersiz çay için kullanabilirsiniz. Bununla birlikte uygulayabileceğiniz diğer yöntem, lekenin altında kalın bir bez koymaktır. Bezi koyduktan sonra lekenin üzerine limon kolonyası dökün ve ıslak bez ile yaydırmadan ovalayın. Ardından ılık suda durulayın ve çamaşır makinesinde yıkayın.

Önemli Not: Çay lekesinin olduğu kumaş türü, oldukça önemlidir. İpek ve yün gibi hassas kumaşlarda ovalama, çitileme gibi işlemler kesinlikle yapılmamalıdır. Hassas kumaşları etikette bulunan talimata göre çamaşır makinesine atın ve yıkayın. Diğer kumaş türlerinde ise verdiğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz. Lekeyi temizlerken beyaz kağıt havlu kullanmaya özen gösterin. Farklı renkteki bezler giysinin üzerinde renk değişimlerine neden olabilir.

Şunlara da göz atın;

  1. Su içmenin faydaları nelerdir?
  2. Akciğerleri temizleyen en etkili besinler
  3. Hangi baharat hangi yemekte kullanılır?
  4. Sebzeleri pişirirken en çok yapılan hatalar
  5. Sirke nasıl kullanılır, faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo