Paslanmaz Çelikten Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Paslanmaz çelik, kırılması zor, dayanıklı ve temizlenmesi kolay olduğundan cezve ve tencere için ideal bir malzemedir. Paslanmaz çelik ekipmanınızda sıklıkla kahve yaptıysanız kahve lekesi olmuş olabilir. Peki, paslanmaz çelikten kahve lekesi nasıl çıkarılır:
Paslanmaz Çelikten Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır?
30 Kasım 2023, 17:53
Lezzet Trendleri

Paslanmaz çelik, kırılması zor, dayanıklı ve temizlenmesi kolay olduğundan cezve için ideal bir malzemedir. Ancak cezvenizi her kullanımdan sonra temizlemezseniz metalin üzerinde kahve lekelerinin oluşması mümkündür ve bunların çıkarılması zor olabilir. İyi haber şu ki o kahve lekeleri çıkacak. İhtiyacınız olan tek şey kaliteli temizleyici ve doğru tekniktir.

mokapot

Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır?

 1. Cezveye ya da tencereye bir temizleyici ekleyin. Lekeleri çıkarmak için kullanabileceğiniz birkaç farklı ürün bulunmaktadır. Hangisini seçerseniz seçin, temizleyiciyi tencerenin dibine dökmeniz yeterli. Metali aşındırabileceğinden çamaşır suyu kullanmayın. Kullanılacak ideal temizleyiciler şunlardır:

-½ su bardağı sirke ve ⅛ su bardağı iri tuz

-½ su bardağı sirke ve ¼ su bardağı karbonat

-½ su bardağı hidrojen peroksit ve ¼ su bardağı karbonat

-½ su bardağı karbonat

-2 yemek kaşığı (30 ml) sıvı bulaşık makinesi deterjanı veya toz deterjan

-Bir adet bulaşık makinesi deterjanı

 1. Tencereyi kaynar suyla doldurun. Kaynar su, temizleme solüsyonuna karışacak ve lekenin metalden çıkarılmasına yardımcı olacaktır.
 2. Tencerenin dışındaki lekeleri giderin. Kahve lekeleri en çok cezvenin iç kısmında görülür ancak lekelerin cezvenin dışında da oluşması mümkündür. Bunları temizlemek için küçük bir kaseye bir çorba kaşığı karbonat koyun. Pürüzsüz bir macun elde edene kadar birkaç damla kaynar su ekleyin.
 3. Tencereyi fırçalayın. 30 dakika beklettikten sonra lekeleri fırçalamanın zamanı geldi. Ellerinizi sıcak sudan korumak için bir çift mutfak eldiveni takın. Demliğin içindeki ve dışındaki kahve lekelerini temizlemek için bir bez, fırça veya aşındırıcı olmayan bir ovalayıcı kullanın.

mokapot

Çelik Tencere Nasıl Temizlenir?

 1. Tencereyi durulayın. Kirli temizleme suyunu cezveden dökün. Fazla temizleyiciyi çıkarmak için içini ve dışını temiz suyla durulayın. Tencereyi duruladıktan sonra içini ve dışını kontrol ederek tüm lekelerin çıktığından emin olun.
 2. Tencereyi sabun ve suyla temizleyin. Bir çay kaşığı (5 ml) sıvı bulaşık sabunu dökün. Tencereyi sonuna kadar musluktan sıcak suyla doldurun. Temiz bir bez veya fırça kullanarak tencerenin içini ve dışını sabunlu suyla fırçalayın.
 3. Tekrar durulayın ve tencereyi kurulayın. Leke çıktığında, ılık suda güzelce durulayın ardından kurulayın.

çelik cezve

Lekeler Nasıl Önlenir?

 1. Kahveyi uzun süre tencerede bırakmayın. Kahve yağlar içerir ve özellikle kahveyi uzun süre tencerede bırakırsanız tencerenizi lekeleyebilecek olan da bu yağlardır.
 2. İşiniz bittiğinde tencereyi durulayın. Tencerenin dibinde kalan eser miktardaki kahve kuruyup pişebilir ve bu da tencerenin dibinde can sıkıcı ve temizlenmesi zor lekelerin kalmasına neden olur. Cezve boşalır boşalmaz, kalan kahve izlerini gidermek için sıcak suyla durulayın.
 3. Kullandığınız ekipmanı her gün temizleyin. Her gün sabun ve suyla temizlemek, zamanla oluşabilecek zorlu lekelerin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Şunlara da göz atın;

 1. Kahve öğütücü nasıl seçilir?
 2. Kapsül kahve makinası nasıl temizlenir?
 3. Kahve lekesi nasıl çıkar?
 4. Kahve makinası sirke kullanarak nasıl temizlenir?

Benzer Yazılar

Lezzet Logo