Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? Zorlu Kahve Lekesini Çıkartmanın 6 Yolu

Halıya, giysiye, koltuğa dökülen kahve lekesi nasıl çıkar? Beklemiş ve kurumuş kahve lekesi çıkar mı? İşte, en zorlu lekelerden biri olan kahve lekesini çıkartmanın 6 kolay yolu:
Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? Zorlu Kahve Lekesini Çıkartmanın 6 Yolu
16 Ağustos 2022, 17:27

Sabahları kahve içmeden kendime gelemiyorum diyenleri, kahve tiryakilerini böyle alalım. Kıyafetinize, halıya, koltuğa dökülen kahve lekesini nasıl çıkartacağınızı biliyor musunuz? En inatçı lekelerden biri olan kahve lekesini, basit adımları takip ederek kolayca çıkartabilirsiniz. Yalnızca yeni dökülen kahveleri değil, uzun süre önce dökülmüş, beklemiş ve kurumuş kahve lekelerini çıkartmanın da bir yolu var elbet. Bu yöntemler sayesinde 'kahve lekesi nasıl çıkar' diye düşünmenize gerek yok. İşte, zorlu kahve lekesini çıkartmanın 8 yolu:


Giysideki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer kahve giysinize döküldüyse, en kısa sürede müdahale etmeniz oldukça önemlidir. Kıyafetinizi ters çevirerek soğuk su altında tutun. Ardından sıvı deterjanı lekenin üzerine damlatın ve 10 dakika boyunca hafifçe ovalayın. Bu işlemin sonunda kıyafetinizdeki kahve lekesi çıkmış olacaktır. Eğer leke izleri duruyorsa, deterjanladığınız giysiyi ılık suyun içerisinde 20-30 dakika bekletin.


Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer kahve halıya döküldüyse, beyaz pamuklu bezle veya kağıt havluyla halıya dökülen kahveyi silin. Bu işlem kahvenin halının derinlerine inmesini önler. Halıdaki fazlalığı aldıktan sonra bir kabın içerisine bir ölçü su, bir ölçü sirke ekleyin. Temiz bezi sirkeli su ile ıslatın ve halıdaki lekeyi nazikçe ovalayın. Halıdaki leke tamamen çıktığında başka bir bezi duru su ile ıslatın ve halınızı tekrar ovalayın. Ardından kurumasını bekleyin. Eğer leke izleri duruyorsa, bu işlemi tekrar edebilirsiniz.


Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Bazen lekelere anında müdahale edemiyoruz. İşte, bu gibi durumlarda kurumuş kahve lekesi nasıl çıkar diye düşünebilirsiniz? Öncelikle kurumuş kahve lekesinin olduğu halı veya giysiyi ılık suda bekletin. Bu sayede lekeli kısım yumuşayacaktır. Lekenin üzerine karbonat döktükten sonra ıslatılmış bir sünger ile lekeli bölgeyi ovalayın. Leke çıktığında bu bölgeyi duru suyla yıkayın ve kuruması için bekletin.


Sodayla Kahve Lekesi Çıkar Mı?

Temel yöntemlerden bahsetmiş olsak da, alternatif seçenekleri bilmenizde fayda var. Eğer kahve yeni döküldüyse, kahve lekesi olan bölgeyi sodanın içerisinde 5 dakika bekletin. Ardından bol suyla durulayın.


Limonlu Suyla Kahve Lekesi Çıkar Mı?

İnatçı lekelerden kurtulmanın bir diğer yolu ise limonlu su karışımıdır. Bunu hazırlamak için bir bardak suyun içerisine yarım limon sıkın ve karıştırın. Temiz bezi bu karışıma batırarak lekeli bölgeleri ovalayın. Eğer yeterli olmadıysa, karışıma sıvı deterjan ekleyebilirsiniz.


Gliserin Kahve Lekesini Çıkarır Mı?

Kahve lekesini çıkarma konusunda en etkili yöntemlerden biri de gliserindir. Kurumuş lekelerde etkili olan gliserini lekeli bölgenin üzerine dökün ve temiz bezle 15-20 dakika ovalayın. Ardından etikette yazan talimata göre çamaşır makinesinde yıkayın.


Şunlara da göz atın;

  1. Çay lekesi nasıl çıkar?
  2. Akciğerleri temizleyen besinler
  3. Turşu suyunun farklı kullanım alanları
  4. Evde doğal antibiyotik yapımı
  5. Evdeki balık kokusu nasıl geçer?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo