Artrit Ağrısına Ne İyi Gelir: 6 Doğal Bitki

Artrit ağrıları, bazen dayanılmaz düzeyde olabilir. Bazı bitkiler ise artrit ağrılarını azaltma konusunda yardımcı olabilir. İşte, artrit ağrılarına iyi gelen bitkiler:
Artrit Ağrısına Ne İyi Gelir: 6 Doğal Bitki
17 Nisan 2024, 11:04

Artrit, romatizmal ağrılara, şişmeye ve hareket kabiliyetinin sınırlanmasına yol açabilen bir hastalıktır. Artritin kendi içinde farklı türleri mevcuttur ve kişiye özel olarak bir tedavi planı belirlenir. Farklı artrit türleri, geleneksel tedavilere rağmen devam edebilen ağrıya neden olabilir. Doğal ilaçlar, özellikle bunları diğer tedavi seçenekleriyle birlikte kullanırsanız, hafif semptomları yönetmenize yardımcı olabilir. Bazı bitkiler, anti-inflamatuar özellikleri ile bu ağrıları hafifletmenize yardımcı olabilir. 

Not: Aşağıdaki bitkiler tedavi niteliği taşınmaz. Artrit için en doğru tedaviyi doktorunuz belirler. Bu yüzden herhangi bir yöntem denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

 1. Aloe Vera

aloe vera

Aloe vera alternatif tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Aloe vera, anti-inflamatuar özellikler içerir. Jeli doğrudan cilde uygulayabilirsiniz. Bu tedavilerin faydalı olduğunu doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Ayrıca aloe veranın kan şekerini düşünebildiğini ve diyabet ilaçları ile etkileşime girebildiğini unutmayın.

 1. Kedi Pençesi Otu

kedi pençesi otu

Kedi pençesi, artritte şişliği azaltabilecek başka bir anti-inflamatuar bitkidir. Güney ve Orta Amerika'da yetişen tropik bir asmanın kabuğundan ve kökünden elde edilir. Kedi pençesinin RA'lı 40 kişide eklem şişmesini yüzde 50'den fazla azaltmada etkili olduğunun gösterildiği 2002 tarihli küçük, eski bir çalışmadan bahsediyorlar. Ancak kedi pençesi, mide bulantısı, baş dönmesi, tansiyon düşmesi ve baş ağrısı gibi yan etkilere sebep olabilir.

Not: Kan sulandırıcı ilaç kullanan, bağışıklığı baskılayan ilaçlar alan, tüberküloz hastaları bu bitkiyi kesinlikle kullanmamalıdır.

 1. Okaliptüs

okaliptüs

Okaliptüs, insanların çok çeşitli koşullar için kullandığı, kolayca bulunabilen bir ilaçtır. Okaliptüs yapraklarının özleri, artrit ağrısını tedavi etmek için topikal ilaçlarda bulunur. Bitki yaprakları, artrite bağlı şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek tanenler içerir. Okaliptüs esansiyel yağları RA semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Esansiyel yağı kullanmadan önce daima bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. 2 yemek kaşığı badem veya başka bir nötr yağ ile 15 damla yağ kullanın.

 1. Zencefil

zencefil

Birçok kişi yemek pişirmede zencefil kullanır ancak tıbbi faydaları da olabilir. 2016 araştırmasına göre zencefile güçlü tadını veren aynı bileşikler aynı zamanda anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir. Zencefil tüketmek, eklem ve kas ağrılarını hafifletmenize yardımcı olabilir.

 1. Yeşil Çay

yeşil çay

Yeşil çay popüler bir içecektir. İçerdiği antioksidanlar, RA veya OA ile ortaya çıkan iltihapla savaşmaya yardımcı olabilir. Bilim adamları, yeşil çayın ekstraktlarının veya belirli bileşenlerinin artriti etkileyebileceğine dair kanıtlar bulmuş olsa da, bir fincan yeşil çaydaki aktif bileşen konsantrasyonunun semptomları hafifletmeye yardımcı olup olmayacağı belirsizdir.

 1. Zerdeçal

zerdeçal

Zerdeçal, çiçekli bir bitkiden elde edilen sarı bir tozdur. Ana maddesi kurkumin, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Geleneksel Ayurveda ve Çin tıbbında uzun zamandır rol oynamıştır. OA, RA ve diğer artritik durumlara yardımcı olabilir. Zerdeçalı toz haline getirerek yemeklerinize ekleyebilir veya çay olarak demleyebilirsiniz.

Bitkisel ilaçlara ilgi arttıkça geleneksel doktorlar alternatif ilaçların faydalarını değerlendirme konusunda daha istekli hale geldi. Artrit tedavisinde bazı şifalı bitkiler mevcut ilaçlarınızı tamamlayabilir. Ancak şifalı otların ciddi yan etkilere neden olabileceğini anlamak önemlidir. Tüm artrit tedavisi seçeneklerini bir doktorla tartışın ve tavsiye edilmedikçe reçeteli ilaçları almayı bırakmayın. Reçeteli bir ilacı doktorun izni olmadan asla bırakmamalısınız.

Şunlara da göz atın;

 1. Artrit hastaları nasıl beslenmeli?
 2. Baş ağrısına ne iyi gelir?
 3. Gribe ne iyi gelir?
 4. Omuz ağrısına ne iyi gelir?
 5. Ayak şişmesine ne iyi gelir?

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo