Mutfak Tadilatı Öncesinde Bilinmesi Gereken Noktalar

Mutfak tadilatı nasıl yaptırılır? Mutfak tadilatı yaptırmadan önce nelere dikkat etmek gerekir? İşte, mutfak tadilatı yaptıracak olanların önceden bilmesi gerekenler:
Mutfak Tadilatı Öncesinde Bilinmesi Gereken Noktalar
31 Ekim 2022, 13:56

Evlerde en çok yenilenen alanlardan biri, mutfaktır. Özellikle eskiyen ahşap dolaplar, çürüyen tezgahlar ve lavabo giderleri, yenilendiği takdirde evinizin modern bir görünüme kavuşmasını sağlar. Daha önce sizlere modern mutfak dekorasyonunun nasıl yapılacağını anlatmıştık. Eğer mutfağınızı yenilemeye karar verdiyseniz, bu işe başlamadan önce dikkat etmeniz gereken noktaları yazımızda derledik. 

Mutfak Tadilatından Önce Bilinmesi Gerekenler

 1. Bütçe Belirleme

Mutfak tadilatına başlamadan önce, yenilemek istediğiniz alanlar için bir bütçe belirleyin. Mutfak tadilatı düşündüğünüzden daha fazla zaman alabilir. Bu yüzden projenin ortasında bütçenin bitmesi, tamamlanmamış bir mutfakla baş başa kalabilirsiniz. Bu yüzden belirlediğiniz bütçeye, %15 oranında ekleme yapabilirsiniz.

 1. Araştırma

Bütçenizi belirledikten sonra, mutfağınızda neleri değiştirmek istediğinizi bir yere not edin. Mutfak dolabı, tezgah, lavabo gibi alanları düzeltmek istiyorsanız, öncesinde modeller hakkında araştırma yapın. İnternet ve dergiler üzerinden evinize uygun mutfak modellerine göz gezdirin. Böylece dekorasyon hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Alacağınız ürünlerin piyasadaki değerini ve kalitesini karşılaştırın. Ürünü satın almadan önce, neleri karşılayıp karşılamadıklarını öğrenin. Montaj hizmeti olan ürünler tercih edin.

mutfak tadilatı

 1. Gizli Maliyetler

İşçilik ve alacağınız malzemeler dışında, ortaya farklı maliyetler çıkabilir. Özellikle nakliye ve teslimat için kenara bir bütçe ayırmayı unutmayın. Maliyetleri düşürmeye çalışın.

 1. Kalite

Mutfak, en çok vakit geçirilen alanlardan biri olduğu için, kendi zevkinizden ödün vermeyin. Görmekten mutluluk duyacağınız ürünleri seçin. Ayrıca bütçeniz doğrultusunda en kaliteli ürünleri seçmeye dikkat edin. Kalitesiz ürünler, kısa sürede ömrünü tüketeceği için tekrardan eşya almanız gerekebilir. Uzun vadede işinize yarayacak ürünleri seçin.

 1. İstek ve İhtiyaçlar

Alışveriş yaparken, renk ve tasarımları nedeniyle bazı ürünler cazip gelebilir. Bu durumda alacağınız ürünün ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına dikkat edin. İhtiyacınız olmayan ürünleri almayın.

 1. Mutfak Düzeni

Mutfağın işlevsel ve pratik olması, alandan tasarruf etmenizi sağlar. Ayrıca yemek yaparken ürünleri daha iyi kullanmanıza da yardımcı olur. Mutfak düzeninde üçgen modelinden faydalanabilirsiniz. Lavabo, buzdolabı ve ocak mutfakta en çok kullanılan eşyalardır. Bunları üçgen olacak şekilde konumlandırabilirsiniz. Buzdolabını ocak ve fırından uzak bir yere konumlandırın. Mutfak düzeninde, mutfakta aynı anda kaç kişinin çalıştığını da göz önünde bulundurun. Mutfağınız çok küçükse, fazla yer kaplamayan dolapları tercih ederek alandan tasarruf edebilirsiniz.

mutfak tadilatı

Mutfak Alanı Planlaması Nasıl Yapılır?

 1. Lavabo alanını ayarlarken, lavabonun bir tarafında 45 cm, diğer tarafında ise en az 60 cm olacak şekilde boşluk bırakın. Yemek hazırlamak için, en az 90 cm'lik bir tezgaha ihtiyaç duyduğunuzu unutmayın. Alanınız genişse, bu ölçüleri artırabilirsiniz.
 2. Beyaz eşyaları, mutfak dolapları ve mutfak kapısına göre yerleştirin. Kapının tam açılabilecek şekilde durmasına özen gösterin.
 3. Buzdolabını petek, pencere, ocak ve fırın gibi ısı yayan eşyaların yanına yerleştirmeyin. Duvarla dolap arasında en az 50 cm boşluk bırakın.
 4. Mutfakta rahatça hareket edebileceğiniz bir alan bırakın. Özellikle orta kısımları gereksiz yere doldurmayın.
 5. Eğer mutfağınız büyükse ve mutfak masası koymayı düşünüyorsanız, pencere kenarı veya uygun olan bir köşeyi tercih edebilirsiniz.
 6. Mutfakta devamlı olarak 2-3 kişi çalışıyorsa, onlar için de bir çalışma alanı düşünebilirsiniz. 
 7. Alandan tasarruf etmek için, duvarlara raf montelemeyi ve bu raflar fincanları saklamayı düşünebilirsiniz.
 8. Pencerenin kenarına koyacağınız birkaç farklı çiçek yardımıyla, mutfağınız daha ferah bir görünüme kavuşur. 


Şunlara da göz atın;

 1. Mutfak aydınlatması nasıl olmalı?
 2. Mutfak perdesi nasıl seçilir?
 3. Country mutfak dekorasyonu
 4. Mutfak duvarı dekorasyonu nasıl yapılır?
 5. Mutfak dolabı kapakları nasıl seçilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo