Tam Buğdaylı Pide

Tam Buğdaylı Pide
19 Kasım 2020

Klasikten vazgeçemeyenler için Ramazan pidesini tam buğday unuyla yaptık. Gelin, tam buğdaylı ramazan pidesi nasıl yapılır birlikte görelim.

Hazırlanma Süresi : 30 dakika
Pişirme Süresi : 30 dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik
Bu Tarifi Ne Kadar Beğendiniz?

Bu Tarifi 2 Kişi Kaydetti
Tam Buğdaylı Pide için

Malzemeler

 • 350 ml (1 su bardağı + 1/2 su bardağından 1 yemek kaşığı az) su 
 • 1 küçük paket instant kuru hamur mayası
 • 1 tatlı kaşığı bal, agave veya şeker
 • 350 g (2 su bardağı + 1 su bardağından 3 yemek kaşığı az) tam buğday unu
 • 150 g (1 su bardağından 1 yemek kaşığı fazla) beyaz un
 • 1 tepeleme tatlı kaşığı tuz
 • 1 yumurta sarısı
 • Birkaç tutam çörek otu
Tam Buğdaylı Pide

Nasıl Yapılır

 1. 350 ml ılık suya mayayı ve balı ekleyip karıştırın. Su 37-40 derece olmalı. Bunu anlamak için, serçe parmağınızı suya sokunca yakmayacak ama sıcak hissedeceksiniz.
 2. Unları ve 1 tepeleme tatlı kaşığı tuzu karıştırın. Üzerine mayalı suyu ekleyip tüm malzemeleri karıştırın. Ardından hamuru tezgaha alıp yoğurmaya başlayın.
 3. 7-8 dakikanın sonunda, hamur istediğimiz kıvama gelecek ve üzeri pürüzsüzleşecek. Hamuru 2 parçaya ayırıp unlanmış tezgahta top şekli verin ve üzerini nemli bir bezle kapatın.
 4. 45 dakika mutfağın ılık bir köşesinde, hacmi yaklaşık iki katına çıkana kadar mayalanmaya bırakın. 
 5. 2 fırın tepsisine pişirme kağıdı yerleştirin ve un serpin. Ellerinizi unlayın, mayalanan hamurları kaldırıp pişirme kağıtlarının üzerine yerleştirin ve üzerini hafifçe unlayın.
 6. Hamurlara elinizle bastırarak çapları yaklaşık 22 cm olacak şekilde açın. Her iki pide hamurunun üzerine nemli mutfak bezi örtüp 1-2 saat ılık bir alanda, tekrar hacmi yaklaşık iki katına çıkana kadar mayalanmaya bırakın. Bu sırada fırını fansız, alt-üst ayarında 240 dereceye ısıtın. 
 7. 2 tatlı kaşığı su ve yumurta sarısını iyice çırpın. Hazırladığınız yumurtalı karışımın yarısını 1 pide hamurunun üzerine nazikçe sürün.
 8. Pide hamurunun kenarlarından 1-2 cm boşluk bırakıp hamurun üzerine serçe parmaklarınızın yan kısımlarıyla kuvvetlice bastırarak, araları neredeyse eşit olan 4 veya 5 paralel çizgi oluşturun.
 9. Fırın tepsisini 90 derece çevirip aynı işlemi 4 veya 5 paralel çizgi oluşturacak şekilde tekrarlayın (Bu işlemde pidenin üzerinde kare benzeri şekiller oluşmalı). Şekil verdiğiniz hamurun üzerine çörek otu serpiştirin.
 10. Pideyi önceden ısıtılmış fırında, orta rafta, yaklaşık 12-13 dakika pişirin (240 derecede). Fırından çıkan pidenin alt kısmında kalan unları bir fırça ile temizleyin. İkinci pideyi de aynı şekilde pişirin.

Bu tariften 2 pide çıkıyor. 1 bütün pide yaklaşık 1055 kcal, 38 g protein, 203 g karbonhidrat, 16 g yağ, 26 g lif içeriyor.

Ev yapımı ramazan pidesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Benzer Tarifler

Lezzet Logo