Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Yer fıstığının faydaları nelerdir? Yer fıstığının yan etkileri nelerdir? Yer fıstığı ne kadar tüketilmeli? Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım'dan yer fıstığının faydaları ve yan etkileri
Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
17 Ekim 2023, 16:05

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

 1. Yer fıstığı badem, kaju ve ceviz ile aynı miktarda kaloriye sahipken daha fazla protein (porsiyon başına 7 g) içerir. İyi bir lif ve yağ kaynağıdır.
 2. 30’dan fazla esansiyel vitamin ve mineral içerir. Yer fıstığı içindeki yağların çoğu, LDL (kötü) kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilecek kalp için birçok fayda sağlayan sağlıklı tekli ve çoklu doymamış yağlardır.
 3. 2017 Harvard çalışması haftada 2 veya daha fazla porsiyon yer fıstığı yiyenlerin kardiyovasküler hastalık riskinde yemeyenlere kıyasla yüzde 13 azalma olduğunu saptamıştır.
 4. 2017 Avrupa Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre en çok yer fıstığı dahil kabuklu yemiş yiyenlerin daha az kilo aldıkları ve 5 yıllık çalışma süresi boyunca yemeyenlere kıyasla %5 daha düşük kilolu veya obez olma riskine sahip oldukları saptanmıştır.

yer fıstığı

Yer Fıstığı Hangi Vitaminleri İçerir?

 1. E vitamini: Antioksidan olup hücreleri normal ancak zararlı bir fizyolojik süreç olan oksidatif strese karşı korumaya yardımcı olur.
 2. Magnezyum: Kalp dahil kas fonksiyonu, enerji üretimi ve enzim fonksiyonu için gereklidir.
 3. Folat: Hücre bölünmesi için gereklidir. Özellikle folat dokuların hızla büyüdüğü hamilelik ve çocukluk döneminde önemlidir.
 4. Bakır: Kırmızı kan hücresi oluşumu, sağlıklı kan damarları, sinirler, bağışıklık sistemi ve kemikler için önemlidir.
 5. Fosfor: Dişlerin ve kemiklerin oluşumu, hücre büyümesi ve kas fonksiyonu için ve vücudun hücrelere enerji oluşturmak için vitamin kullanmasına yardımcı olmak için gereklidir.
 6. Lif: Diyetinize hacim kataraktan sindirime yardımcı olur ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.
 7. Niasin: Yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye, sinir ve sindirim sistemini düzenlemeye ve cildin sağlığını teşvik etmeye yardımcıdır.
 8. Manganez: Kolesterolün ve karbonhidratlar gibi besin öğelerinin işlenmesi için önemlidir.

yer fıstığı

Yer Fıstığı Ne Kadar Tüketilmeli?

Yararlı antioksidanlar ve fitokimyasallar en çok yer fıstığının ince, kâğıt gibi derisinde yoğunlaşır, sağlık için birlikte yemek daha iyi olabilir. Çiğ veya kuru kavrulmuş olarak tercih edilmelidir. 2 yemek kaşığı yer fıstığı ezmesi de günlük magnezyum ihtiyacının %14’ünü karşılar, bu da glikoz metabolizmasına yardımcı olabilir, yaşlı kadınlarda kemik yoğunluğu oluşturmaya yardımcı olabilir ve diyabet ve inme riskini azaltabilmektedir. Fıstık ezmelerinde şeker ilavesiz olanlar tercih edilmelidir. Günde 1 avuç yer fıstığı veya 1 yemek kaşığı yer fıstığı ezmesi yiyerek sağladığı yararlardan faydalanabilirsiniz.

yer fıstığı

Yer Fıstığının Yan Etkileri Nelerdir?

Fıstık proteinin ciddi bir alerjen olduğu unutulmamalıdır. Yer fıstığı bazen aflatoksin üreten bir küf türü tarafından kontamine olabilmektedir, sebebi yer fıstığının saklama koşullarıyla alakalıdır. Özellikle tropik bölgelerde sıcak ve nemli koşullarda artmaktadır. Herhangi bir aflatoksin zehirlenmesinde iştah kaybı, gözlerde sarılık görülür, ciddi vakalarda karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanserine yol açabilmektedir. Yer fıstığı besin emilimini bozan fitik asit içerir, fitik asit yenilebilir tohumlarda, kabuklu yemişlerde, tahıllarda ve baklagillerde de bulunur. Fazla fitik asit alımı demir ve çinko emilimini azaltır. Genellikle dengeli beslenenlerde ve düzenli olarak kırmızı et tüketenlerde endişe verici bir durum değildir. Ana besin kaynağınız tahıllar ve baklagillerse demir ve çinko emilimi azalacağından yer fıstığı tüketimine dikkat edilmelidir.

Önemli Not: Yer fıstığı, bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Şunlara da göz atın;

 1. Badem sütünün faydaları nelerdir?
 2. Ceviz suyu neye iyi gelir?
 3. Hurmanın faydaları nelerdir?
 4. Maydanoz suyu neye iyi gelir?
 5. Sirkenin faydaları ve kullanım alanları nelerdir?
Kategoriler
Lezzet Logo