Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Her derde deva olan ceviz suyu neye iyi gelir göz attıktan sonra günlük beslenme alışkanlıklarınız arasına mutlaka eklemek isteyeceksiniz.
Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?
09 Aralık 2022, 16:37
Lezzet Trendleri

Yüzyıllardır insan vücuduna faydalarıyla anılan ceviz, gelmiş geçmiş en mucizevi kuruyemişlerden biri olarak gösterilir. Cevizi olduğu gibi tüketmenin yanı sıra içme suyunun içerisinde bir gece bekletilerek tüketilmesi insan sağlığı için gerekli bazı enzim ve inhibitörlerin açığa çıkarması sebebiyle iki kat fayda sağlıyor. Sağlık problemleri yaşayanların beraberinde herhangi bir sıkıntı yaşamayanların da rahatlıkla günlük rutinine ekleyebileceği ceviz suyunun faydalarını sizler için derledik. Her derde deva olan ceviz suyu neye iyi gelir göz attıktan sonra günlük beslenme alışkanlıklarınız arasına mutlaka eklemek isteyeceksiniz.

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

 1. İçeriğindeki Omega 3 yağ asitleri sayesinde sindirim sistemi sorunlarına fayda sağlar.
 2. Yağ yakımını kolaylaştırır, tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olur. Kilo kontrolü sağlar.
 3. Kolesterolü dengeleyerek kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kötü kolesterolün yükselmesine engel olurken yüksek olan kötü kolesterolü de düşürür.
 4. Kan şekerini dengeleyerek bilhassa Tip 2 diyabetin kontrolüne yardımcı olur.
 5. Hastalıklara karşı koruyucu etki oluşturur, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 6. Tiroid değerlerini düzenleyerek düşük ve yüksek tiroid problemlerine yardımcı olur.
 7. Cilt, tırnak ve saç sağlığına olumlu etkileri bulunan ceviz suyu sivilcelerde savaşmada da etkili yöntemler arasında bulunur. Cildin sıkılaşmasını ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Yaşlanmayı geciktirir.
 8. Gaz ve şişkinlik gibi problemlerin önüne geçer.
 9. Kabızlık sorunu yüksek oranda ortadan kaldırır.
 10. Hafızayı güçlendirir. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.
 11. Adet dönemlerinin sancısız geçmesine yardımcı olur ve adet döngüsünü düzenler.
 12. Uyku problemi çekenlere iyi gelir.
 13. Karaciğer enzimlerinin düzenli salgılanmasına olumlu etki eder. Karaciğeri zararlı toksinlerden arındırır.
 14. Antioksidan özellikleri ile vücutta toksin barındırmaz ve bu sayede halsizlik, yorgunluk ve gerginlik gibi problemleri azaltarak hayat kalitenizi yükseltir. Tam bir enerji kaynağıdır.

Ceviz Suyu Nasıl Elde Edilir?

Evde çok kısa bir süre içerisinde hazırlayabileceğiniz ceviz suyu ile ertesi gün için kendinize bir bardak şifa kaynağı elde edebilirsiniz. Kabuklu taze ceviz ile elde edilen ceviz suyunu hazırlamak için bir bardak oda sıcaklığındaki suya ve bir bütün cevize ihtiyacınız var. Kalın kabuğundan kırarak çıkarttığınız cevizi bir bardak içme suyunun içerisine bırakarak yaklaşık 8 ila 10 saat arası bekletin. Ardından ceviz suyunuz sabah uyandığınızda tüketilmeye hazır hale gelecektir.

Ceviz Suyu Nasıl Tüketilmeli?

 1. Aç karnına tüketilmesi gereken ceviz suyunu sabah dişlerinizi fırçaladıktan sonra yudum yudum olacak şekilde içebilirsiniz. Ardından bardağın dibinde kalan cevizi de yemeyi unutmayın.
 2. Ceviz suyunuzu içtikten sonra 20 dakika ya da yarım saat içerisinde kahvaltınızı da yaparak güne sağlıkla başlayabilirsiniz.
 3. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan ceviz suyu ile güne sağlıkla başlayabilirsiniz. Fakat yine de bir sağlık sorununuz varsa konuyu doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Diğer yazılarımıza da göz atın;

 1. Zeytin ve zeytinyağının faydaları nelerdir?
 2. Fındığın faydaları nelerdir?
 3. Kestanenin faydaları nelerdir?
 4. Limonun faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo