Karpuz Kilo Aldırır Mı?

Karpuz kilo mu aldırır zayıflatır mı? 1 dilim karpuz kaç kalori? Diyette karpuz yenir mi? İşte, Uzm. Dyt. Şebnem Kandıralı Yıldırım'dan karpuzun kilo üzerindeki etkisi:
Karpuz Kilo Aldırır Mı?
24 Nisan 2024, 22:08

Karpuz kilo aldırır mı? Mayo Clinic'e göre bu sorunun yanıtı şöyle: "Bir kilo vücut yağı yapmak için 3.500 kalori gerekiyor, bu nedenle karpuzun kilo alımına katkıda bulunması muhtemel değil. Bir fincan karpuz, bir gramdan daha az yağ içerdiğinden, az yağlı bir diyet için de uygundur. Karpuz ayrıca az miktarda lifle birlikte fincan başına 139 gram su içerir, bu nedenle sizi doldurmaya yardımcı olabilir ve aynı öğünde yer alan diğer yüksek kalorili yiyecekleri yeme olasılığınızı azaltır."

Karpuz Kilo Aldırır Mı?

Karpuz kilo aldırır mı sorusunu Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım'a sorduk: İşte yanıtı: Karpuzun ağırlığının yüzde 90'ı su olduğu için, kilo vermeye çalışıyorsanız yemek için en iyi meyvelerden biridir. 100 gramlık bir porsiyon sadece 30 kalori içerir. Aynı zamanda, hızlı bir şekilde yağ yakmaya yardımcı olan arginin adı verilen harika bir amino asit kaynağıdır. Bir bardak doğranmış karpuzda 10 gramdan az şeker vardır. Makul miktarlarda yendiğinde kilo aldırmaz.

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Kandıralı, karpuzun faydalarını ise şöyle sıralıyor: 

 1. C vitamini (antioksidan-iltihap karşıtı) içeriği ile astımın önlenmesine yardımcıdır.
 2. Likopen (güçlü bir antioksidan) içeriğinin zenginliği ile kan basıncını dengelemeye yardımcıdır ve kalp hastalığına karşı koruma sağlar.
 3. Hem C vitamini, hem de likopen içeriği ile kansere neden olan serbest radikallerin oluşturduğu hasarı önler. 
 4. Karpuz, su ve lif içeriği ile sindirim sistemini destekler ve kabızlığı önler.
 5. Su ve elektrolit içeriği ile yaz aylarında susuzluğu gidermeye yardımcıdır.
 6. Kolin içeriği ile, uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza fonksiyonlarında vücuda yardımcı olur. Beraberinde sinir iletiminin sağlanmasında, yağ emilimine yardımcı olmada ve kronik iltihabı azaltmada etkilidir.
 7. İçerdiği bir amino asit sayesinde karpuz ve karpuz suyu kas ağrılarını azaltmada ve egzersiz sonrası toparlanma sürecini hızlandırmada yardımcıdır.
 8. A vitamini içeriği ile saçları nemli tutmaya yarayan sebum üretimine fayda sağlar. C vitamini içeriği ile cilt ve saç yapısında bulunan kolajen sentezini destekler. Yüksek su içeriği ile iyi bir hidrasyon verir.

1 Dilim Karpuz Kaç Kalori?

İnce bir dilim karpuz ortalama 90, orta kalınlıkta bir dilim karpuz ise yaklaşık 105 kalori değerindedir.

Şunlara da göz atın;

 1. Su kilo aldırır mı?
 2. Karpuz diyeti nasıl yapılır?
 3. Karpuz nasıl seçilir?
 4. Evde karpuz nasıl yetiştirilir?
 5. Karpuzun bozulduğu nasıl anlaşılır?
Kategoriler
Lezzet Logo