ANASAYFA SAĞLIK VE GÜZELLİK HER DERDE DEVA

HER DERDE DEVA

Mayıs ayı geldi çattı, mis kokulu çilekler tezgahlarda yerini almaya başladı. Büyük, küçük herkesin severek yediği meyvelerin başında olan çilek, aynı zamanda yazın en güzel habercilerinden.
Her derde deva

Çilek, bazen ocakta kaynayan bir tencere reçel, bazen çikolata sosuna ya da pudra şekerine banarak yediğimiz eşsiz bir meyve ya da birbirinden lezzetli tatlıların olmazsa olmazı olarak çıkar karşımıza. Kokusu ile büyüleyen tadına doyulmaz bu meyvenin dünyada 600’e yakın çeşidi olsa da, bizim tezgahlarımızda görmeye alışkın olduklarımızdan başlıcaları küçük, güzel kokulu dağ çileği, koyu kırmızı renkli Osmanlı çileği ve sert yapılı Ereğli çileği...

YAŞLANMAYA BİLE ENGEL
Saksı da bile yetişen, kokusu ile büyüleyen, rengi ile göz kamaştıran çileğin sağlığımız için de birçok faydası var. Hatta neredeyse her derde deva bir meyve desek abartmış olmayız. İşte bu faydalardan bazıları:

B, C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin olan çilek, aynı zamanda önemli bir demir ve potasyum kaynağı.
Her gün tüketeceğiniz bir porsiyon çilek vücudu enfeksiyonlara karşı korur.
İçerdiği antioksidanlar bakımından oldukça zengin olan çilek, yaşlanma karşıtı meyveler arasında ilk sıralarda yer alır.
Damar tıkanıklığını önler ve kolesterolü düşürür.
Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. Diş etlerini güçlendirir, ağız kokusunu giderir.

Çilek yerken yediğiniz miktara dikkat etmelisiniz. Özellikle çocuklarda aşırı miktarda çilek tüketmek alerjiye yol açabilir.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!