Vintage Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Vintage mutfak nedir? Vintage mutfak dekorasyonu nasıl yapılır? İşte, mutfağını yenilemek isteyenler için, vintage mutfak dekorasyonu ve değişim fikirleri:
Vintage Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
27 Aralık 2022, 16:26

Vintage, genelde belli bir dönemin özelliğini yansıtan ürünler için kullanılır. 40-100 yıllık yüksek kaliteli malzemelerin kullanıldığı vintage dekoru, 'Geçmişin modasına ait' anlamına gelir. Yani vintage dekorasyonunda geçmiş dönemlere ait özel parçalar kullanılır. Günümüzde tekrar moda olan vintage, yalnızca giyim alanında değil, evlerin dekorasyonunda da kullanılır. Özellikle mutfaklar, vintage dekorasyonunu yansıtan en önemli alanlardır. 

vintage mutfak

Vintage Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

 1. Vintage dekorasyonunda tercih edilen renkler; Bej, krem, beyaz, gri gibi gösterişsiz renklerdir. Bunların dışında lila, pembe, mavi gibi renklerin soluk tonlarına yer verilir. Ek olarak pastel mavi, yeşil, pastel sarı ve hardal tonları, renkli bir dekorasyon yapmak isteyenlerin tercihleri arasındadır.
 2. Vintage mutfak tasarımı, nostaljik bir görünüm içerir. Maliyet bakımından ekonomiktir. Pastel tonlardan yumuşak geçişlere yer verilir. 
 3. Mutfak masasında kullanılan örtü, perde ve mobilya döşemeleri, çiçek desenli veya pötikareli panama kumaşlar ile değiştirilmelidir.
 4. Mutfak dolaplarında ahşap kaplamalar kullanabilirsiniz. Ayrıca seramik dokulu döşemeler de, bu alanlarda tercih edilebilir.
 5. Mutfak dekorunda, mutlaka mat renklere yer verilmelidir.

vintage mutfak

 1. Duvar kağıdı kullanacaksanız, dikey çizgili modelleri seçebilirsiniz. Ancak geniş bir mutfağa sahipseniz, küçük çiçeklerden oluşan dolapları da tercih edebilirsiniz.
 2. Vintage mutfakta beyaz renklere de yer verilir. Özellikle mutfak dolabı gibi mobilyalarda beyaz rengi tercih edebilirsiniz.
 3. Açık stilde raflar kullanabilir, dolapların içine ekoseli kumaşlar yerleştirebilirsiniz.
 4. Dolaplar küçük bölmeli olmalı, cam kapakları ise hoş ve zarif bir güzellikte olmalıdır. 
 5. Nostaljik mutfağın en karakteristik özelliklerinden biri de mutfak tezgahının üzerindeki büyük pencerelerdir. Bu pencereler küçük gözlere ayrılır. Mutfak dolapları, pencere ile uyum içinde olmalıdır.
 6. Vintage mutfak dekorasyonunda tasarım için, eski zamanlardan kalan aksesuarlarınızı ve nostaljik afişleri tercih edebilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Küçük mutfak dekorasyonu
 2. Mutfak fayansı nasıl seçilir?
 3. Kahve köşesi nasıl yapılır?
 4. Country mutfak dekorasyonu
 5. Modern mutfak dekorasyonu
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo