Mutfak Fayansı Nasıl Seçilir: İşinize Yarayacak 6 İpucu

Mutfak fayansı seçimi nasıl yapılır? Mutfak fayansı seçerken nelere dikkat etmek gerekir? İşte, mutfak fayanslarını yenilerken mutlaka dikkat etmeniz gereken 6 nokta:
Mutfak Fayansı Nasıl Seçilir: İşinize Yarayacak 6 İpucu
04 Kasım 2022, 13:58

Mutfak zeminini yenilemek isteyenleri böyle alalım. Mutfağın bütün atmosferini değiştiren fayanslar, günümüzde çok çeşitliliğe sahip. Hal böyle olunca, birbirinden güzel fayanslar arasında hangisini seçeceğinize karar veremiyor olabilirsiniz. İşte, mutfak fayansı seçerken işinize yarayacak 6 ipucu:

Mutfak Fayansı Nasıl Seçilir?

mutfak fayansı

 1. Fayans döşeme alanı

Malzeme seçimine başlamadan önce, fayansın hangi yüzeyde kullanılacağına karar verir. Fayanslar, ocak arkasındaki tezgahta, zeminde ve duvarlarda kullanılabilir. Bu yüzden hangi alanlarına fayans yaptıracağınıza karar verin.

 1. Fayans türleri

Mutfakta kullanılan fayans türleri; Karo, mantar, taş, vinil, seramik, porselen, cam ve bambu fayanslardır. Döşemelerde en çok vinil, mantar ve bambu fayanslar tercih edilir. Porselen, seramik ve karolar, hem tezgahta, hem de döşemelerde kullanılır. Cam fayanslar ise duvarlarda ve tezgah aralarında tercih edilebilir.

 1. Bütçenizi belirleyin

Vinil ve muşamba fayanslar, hesaplıdır. Özel tasarlanmış seramik fayanslar ise daha maliyetlidir. Bu yüzden öncelikle internetten ve yapı marketlerden fayans fiyatlarını araştırın ve bütçenizi belirleyin.

mutfak fayansı

 1. Yaşam tarzınıza önem verin

Mutfak fayansları, sağlam ve bakımlı olmalıdır. Tezgahta kullanılan seramik fayanslar, ısıya dayanıklıdır. Ayrıca temizlenmesi ve bakımı da kolaydır. Ancak çatlamaya eğilimlidir. Bu yüzden seçeceğiniz fayansın dayanıklılığına ve kullanım rahatlığına dikkat edin.

 1. Yer fayansı

Eğer mutfak zeminine fayans yaptırmayı düşünüyorsanız, çocuklar, evcil hayvanlar, kalabalık misafir gibi konuları da düşünmeniz gerekir. Yer fayansının yeterince dayanıklı olması, kolayca temizlenebilmesi oldukça önemlidir. Eğer zeminde duvar fayansı kullanırsanız, bu durum zeminin fazlasıyla kaygan olmasına neden olur. Zeminin daha güvenilir olması için, hafif kabarık desenli modelleri tercih edebilirsiniz. Daha zarif bir görünüm için, karo fayansları da tercih edebilirsiniz.

 1. Tezgah Arası Fayanslar

Tezgah arası, üzerine sürekli basılacak bir alandır. Bu yüzden parlak ve boyalı fayanslar, mutfağın daha güzel görünmesini sağlayabilir. Ancak tezgah arası fayansların yemeklerden akan yağ, çöp gibi nedenlerden ötürü kirleneceğini unutmayın. Eğer mutfağınızda cesur dokunuşlar yapacaksanız, taş ve porselen fayansları tercih edebilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

 1. Mutfak dolabı kapakları nasıl seçilmeli?
 2. Modern mutfak dekorasyonu nasıl yapılır?
 3. Mutfak perdesi nasıl seçilir?
 4. Mutfak aydınlatması nasıl olmalı?
 5. Mutfak tadilatı öncesi bilinmesi gerekenler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo